Kategorie
Polecamy

Jak posiadanie psa wpływa na rozwój dziecka?

Pies nie bez powodu jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. A przyjaźni warto uczyć się już od najmłodszych lat. Zwłaszcza, że obecność czworonoga ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Zobacz, jakie są zalety wychowywania dziecka razem z psem.

Nauka odpowiedzialności i empatii

Pies wymaga codziennej i troskliwej opieki – im jest młodszy, tym potrzebne jest większe zaangażowanie właściciela. Czworonoga należy wyprowadzać na spacer, zgłaszać się na regularne wizyty u weterynarza, czesać, kąpać, dbać o jego higienę, bawić się z nim i karmić. Proste obowiązki warto powierzyć dziecku, dzięki czemu nauczy się ono odpowiedzialności, ale też samodzielności i zaangażowania wykonywanie przydzielonych zadań.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Obowiązki dla dziecka związane z psem należy dopasować odpowiednio do jego wieku. Młodsze pociechy mogą karmić swojego pupila i bawić się z nim. Starsze dzieci powinny już zabierać zwierzę na spacer. Trzeba jednak pamiętać o zakupie porządnej smyczy. Dobrej jakości produkty oferuje m.in. sklep zoologiczny Fera. Ważne jest, aby akcesoria były dopasowane do wielkości psa. 

Posiadanie psa wpływa także na rozwój emocjonalny dziecka. Maluch uczy się empatii i dbania o innych. Obcowanie ze zwierzęciem ułatwia odczytywanie emocji i uczuć innych osób. Często pies staje się pierwszym przyjacielem dziecka. Zwierzęta domowe zmniejszają stres i dają poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój fizyczny

Pies potrzebuje dużo ruchu i wymaga wyjścia na spacer kilka razy w ciągu dnia. Jest to doskonała okazja do tego, aby oderwać dziecko od komputera lub telewizora. O tym, że codzienne przebywanie na świeżym powietrzu (i to niezależnie od pogody) wpływa pozytywnie na organizm, nie trzeba nikogo przekonywać.

Pies nadaje się nie tylko do spacerów. To doskonały towarzysz do biegania, zabawy z piłką lub ganianego. Uwielbia także wędrówki po lesie i górach. To świetna okazja dla całej rodziny na weekendowe wycieczki po nieznanych wcześniej terenach.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Panuje także przekonanie, że pies przyspiesza rozwój ruchowy niemowlęcia. Dziecko uczy się szybciej raczkować, ponieważ wrodzona ciekawość każe mu poznać bliżej to włochate stworzenie. Maluch próbuje do niego sięgać i przybliżyć się do niego. Pies natomiast ucieka w ramach zabawy.

Posiadanie psa to lepsze zdrowie

Istnieje wiele badań, w których naukowcy starają się poznać wpływ zwierząt domowych na zdrowie człowieka. Na podstawie wyciągniętych do tej pory wniosków można przypuszczać, że codzienny kontakt z psem wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stres i poziom kortyzolu. Ponadto osoby, które często spacerują ze swoim pupilem (a więc są aktywne fizycznie) są mniej narażone na nadwagę i otyłość.

Badacze przyglądają się także wpływowi częstych kontaktów z psem na układ immunologiczny. Przypuszcza się, że zmniejszają one ryzyko pojawienia się alergii, w tym astmy i atopii (takie wyniki uzyskali m.in. naukowcy pod przewodnictwem J. Gerna, opublikowano je w 2004 roku). Zwłaszcza, jeżeli dziecko ma kontakt z czworonogiem już od urodzenia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.