Kategorie
wychowanie

Dlaczego dzieci nie powinny oglądać bajek przed snem?

Część z nas doskonale pamięta tradycję oglądania wieczorynek przed snem. Do dziś jest to chętnie kultywowany rytuał w wielu polskich (i nie tylko) domach. To taka chwila, która pozwala dorosłym na moment odetchnąć, zanim zabiorą się do kładzenia dzieci spać. Najnowsze badania pokazują jednak, że włączanie dzieciom bajek przed snem, nie służy maluchom i znacząco wpływa na jakość ich wypoczynku.

Swoją decyzję o włączeniu dziecku bajki przed snem rodzice tłumaczą najczęściej tym, że jest to w ich domu element rytuału, pozwalający wyciszyć aktywne ciało malca, zanim ten położy się spać. Najnowsze badania przeprowadzone w Nowej Zelandii pokazują jednak, że ten zwyczaj w rzeczywistości może dziecku utrudniać zaśnięcie.

Badanie przeprowadzono na ponad 2000 dzieci i młodzieży. Wszyscy jego uczestnicy oglądali telewizję na 90 minut przed pójściem spać. Okazało się, że te dzieci, które dłużej oglądały telewizję, miały większe problemy z zaśnięciem.

Wyniki podobnych badań, przeprowadzonych przez Seattle Children’s Institute pokazują, że oglądanie programów telewizyjnych wszelkiego rodzaju po godzinie 19.00, przez dzieci w wieku 3-5 lat, wpływa na problemy z zasypianiem, koszmary lub poczucie zmęczenia po obudzeniu.

Nie wiadomo do końca, jaka pora dnia na oglądanie bajek przez dziecko byłaby dla niego najmniej obciążająca. Pewnych jest natomiast kilka kwestii, o których warto pamiętać, zanim posadzimy dziecko przed ekranem telewizora lub komputera:

  1. Traktowanie urządzeń cyfrowych jako tła do codziennych aktywności może powodować problemy z koncentracją i skupieniem u dziecka. Telewizja i nadawane w niej treści przyzwyczajają do bardzo silnych bodźców. Po sesji przed telewizorem/komputerem trudno jest skupić się dziecku na układaniu klocków, grach rodzinnych czy wspólnym czytaniu książki.
  2. Urządzenia cyfrowe to nie niania, a już szczególnie nie wtedy – gdy nie kontrolujemy tego, co ogląda nasze dziecko. Młodsze dzieci nie rozróżniają tego, co dzieje się w telewizji od tego, co dzieje się w realnym życiu. Bajki czy programy telewizyjne które serwujemy naszym dzieciom, powinny być dostosowane do ich możliwości poznawczo-emocjonalnych.
  3. Nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych otępia dziecko, zuboża wyobraźnię i zabija kreatywność. Trzyletnie dziecko nie powinno spędzać przed ekranem więcej niż 20 minut dziennie!
  4. Urządzenia cyfrowe mogą być narzędziem do przekazywania pozytywnych wzorców i rozwijania pasji, ale tylko wtedy, gdy proponujemy dzieciom treści dostosowane do ich wieku i możliwości odbioru. 

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *