Kategorie
ekowiadomości

Dlaczego nie należy podawać noworodkom herbatki z kopru włoskiego?

Herbatki i napary polecane niemowlętom do szóstego miesiąca życia mają zaspokoić pragnienie, ułatwić zaśnięcie, przynieść ulgę, zapobiegać kolkom… Rodzice decydują się na dopajanie z wielu przyczyn, jednak często nie są świadomi, że napoje nie są dziecku potrzebne do wzrostu, mogą natomiast negatywnie wpłynąć na karmienie piersią.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Mechanizm wygląda tak, że dziecko odsuwa pierś, bo zaspokoiło pragnienie czymś innym, a co za tym idzie – zmniejsza się ilość wytwarzanego przez mamę mleka, a dziecko, korzystając ze smoczka i butelki, przyzwyczaja się do mniej angażującego sposobu ssania.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Pakiet: Poród naturalny + Karmienie piersią

64,60 PLN

Praktyczne i mądre przewodniki po całym okresie od ciąży do odstawienia od piersi.

Dlaczego należy unikać naparu z kopru włoskiego?

Jest polecany na kolki u noworodków i na zwiększenie produkcji mleka u mamy. W rzeczywistości nie jest wskazany dla najmłodszych, karmiących i ciężarnych. Wyniki badań przeprowadzonych nad estragolem, naturalną substancją zawartą w ziarnach kopru (także w herbatkach na jego bazie), wykazują, że jest to substancja rakotwórcza i genotoksyczna. Badanie przeprowadzone przez włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN), a opublikowane w 2010 r. w „Food and Chemical Toxicology”, objęło dostępne na rynku włoskim produkty do przygotowywania naparów z kopru (torebek do zaparzania, herbatek rozpuszczalnych, ziaren). Okazało się, że „Poziom estragolu jest zbyt wysoki, by móc uznać spożycie naparów za bezpieczne, przynajmniej w przypadku noworodków”. Podobną opinię wydała europejska agencja EMEA, która zajmuje się naukową oceną leków. Według niej spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

6 odpowiedzi na “Dlaczego nie należy podawać noworodkom herbatki z kopru włoskiego?”

Witam.
Należę do osób odnoszących się z dużą rezerwą do tzw. badań. Ciekawe kto je zlecił i kto wykonał?
Poza tym jeszcze nikt nie wymyślił nic lepszego niż natura.
Ale gdyby tak znaleźć sposób na pozbycie się tych trucizn z kopru i stworzyć zdrową “idealną” herbatkę byłby… niezły interes!
Niedawno słyszeliśmy o “szkodliwym” cynamonie. Przerażę niektórych… siemię lniane ma arszenik!
Byłoby miło gdyby równie staranie przykładano się do badań nad konserwantami, barwnikami oraz jakością tego co jemy i jak żyjemy. Pozdrawiam serdecznie.

Kto jest autorem tego artykułu? Przydałoby się też podać link do źródła, czyli do wspomnianego badania i jego wyników. Artykuł o wątpliwej wiarygodności, chociaż osobiście żadnych herbatek ani z kopru ani z czegokolwiek innego dziecku nie podawałam i uważam za szkodliwe tzw. “przepajanie” niemowląt… Mleko matki to wszystko, czego niemowlak potrzebuje, żadne herbatki…

Koper włoski nie może być rakotwórczy. Jest jedno z najzdrowszych warzyw, wg św Hildegardy jako jedno z nielicznych może być jedzone codziennie pite codziennie, jako surowe nie zakwasza organizmu! To są straszliwe kłamstwa. To nie orlik, ani glistnik (chociaż i te zioła stosowane umiejętnie są lekami). Na to się nie zgadzam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *