Kategorie
rodzina

Dlaczego warto kupować w second-handach?

Co sezon (a czasem nawet częściej) mamy zaglądają do szafek swoich dzieci i z przerażeniem myślą o tym, że pora na porządki. Odkrywamy, że zasypuje nas sterta za małych dziecięcych ubranek, a potrzeb “ubraniowych” na nowy sezon jest sporo. Kupno nowych ciuszków wiąże się z dużymi wydatkami. Jest na to sposób – ubranka z drugiej, a nawet trzeciej ręki.

Second-handy, sklepy z używanymi ubraniami, lumpeksy – tak je nazywamy. Coraz częściej bez skrępowania przyznajemy się do ich odwiedzania, co więcej śmiało się chwalimy, że upolowaliśmy świetny ciuszek dla dziecka czy dla siebie. I nazywajmy second-handy jak chcemy, niech liczy się idea.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Kilka powodów, dlaczego warto kupować w second handach:

 • Po pierwsze, oszczędność!

  Za jedno nowe ubranko możemy kupić nawet kilka kilogramów ciuszków używanych. Oczywiście nie jest to tak proste jak kupno w sklepie – trzeba się naszukać, nie kupować w dzień dostawy (wtedy ceny są najwyższe) i mieć trochę szczęścia. Ale kiedy znajdziemy coś wyjątkowego – satysfakcja będzie większa niż podczas zakupów w sklepie z nowymi ubrankami.

 • Po drugie, zdrowie!

  Skóra dziecka jest 4 razy cieńsza niż u osoby dorosłej. Nowe ubranka dopiero po kilkunastu praniach pozbawione są szkodliwych substancji stosowanych podczas uprawy bawełny i szycia ubranka (nawozy, środki ochrony roślin, konserwanty, barwniki). Kiedy kupujemy w second-handach, paradoksalnie kupujemy ubranka zdrowsze, bo kilkukrotnie wyprane. To bardzo ważne, szczególnie podczas kompletowania wyprawki dla maluszka. Układ odpornościowy małego dziecka jest jeszcze w fazie rozwoju i nie chroni dostatecznie małego organizmu, dlatego szkodliwe substancje w ubrankach mogą wpływać na powstawanie alergii czy problemów skórnych u dzieci.

 • Po trzecie, ekologia!

  Stosując ubrania z odzysku zamiast kupna nowych rzeczy znacznie ograniczamy ilość odpadów. Ograniczamy produkcję, a co za tym idzie, spada zużycie surowców potrzebnych do wytworzenia ubrań i akcesoriów dla dzieci. Wielorazowowość jest piękną, ekologiczną ideą, o której warto pamiętać – zwłaszcza w kontekście dziecięcych ubranek, które najczęściej mogą służyć więcej niż jednemu dziecku.

 • Po czwarte i piąte…

  Jeśli kupujemy ubrania za grosze, nie jest nam szkoda, kiedy dziecko je ubrudzi lub zniszczy podczas radosnej zabawy. Nie bez znaczenia jest także jakość ubrań. W second-handach możemy znaleźć ubrania bardzo dobre jakościowo – prawdziwe perełki. Dodatkowo widzimy od razu, jak wygląda ubranko po kilku praniach – czy jest rozciągnięte, w jakim stanie jest tkanina, kolor, nici.

Używane ubranko powinno być oczywiście wyprane przed tym, jak założymy je dziecku. Warto także użyć kilku kropel antybakteryjnego olejku eterycznego, dodając go do proszku do prania. Ubranko będzie wówczas bezpiecznie odświeżone! Działanie antybakteryjne mają m.in. olejki: eukaliptusowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego. Warto sięgnąć po  olejki z takich ziół jak rozmaryn, kardamon, rumianek czy tymianek.

Coraz częściej organizowane są duże wymiany, niestety zwykle w większych miastach. Często rzeczy niewymienione są za zgodą uczestników przekazywane na cele charytatywne. Bez większego wysiłku, z licznymi korzyściami dla domu i rodziny, pomagamy także innym.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “Dlaczego warto kupować w second-handach?”

Głupszego komentarza w życiu nie czytałam. Jeśli szczepicie dzieci i pozwalacie wstrzykiwać im prosto do krwi formaldehyd, rtęć, aluminium, antybiotyki itp. itd. to nie dziwcie się, że dzieci dostają alergii… Ale chemia na ubraniach jest beee, tylko z ubrań się w końcu spierze a z organizmu nie wyparuje, hipokryci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *