| Wymysłowo – tu chodzi o dobrą zabawę. Polska gra karciana dla całej rodziny

Wymysłowo – tu chodzi o dobrą zabawę. Polska gra karciana dla całej rodziny

WyMySłowo – to brzmi jak nazwa krainy. Takiej, w której na pewno wszystkie dzieci czują się dobrze. Bo wszystkie dzieci lubią bawić się słowami i je wymyślać! Być może taka kraina gdzieś istnieje, ale nic nam o niej nie wiadomo. Znamy natomiast grę o tej nazwie. A właściwie to cztery gry!

Ale od początku. WyMySłowo narodziło się z braku. A – jak wiadomo – potrzeba jest matką wynalazku. Gra powstała podczas rodzinnych podróży, kiedy to dochodzi niekiedy do podbramkowych sytuacji. Okazała się świetną rozrywką i wspaniałym remedium na nudę – nie tylko w podróży. Grę stworzyli rodzice dla swoich dzieci – Dorota Niewczas-Szyposzyńska, która jest także autorką ilustracji, oraz Marcin Niewczas. Tak powstało WyMySłowo oraz rodzinna firma – Mimikoko – producent gry.

W pudełku

Gra składa się z 128 różnych kart z ilustracjami. Każda ma podpisy po polsku i angielsku, dzięki czemu wszystkie razem tworzą swoisty słownik polsko-angielski. Także instrukcja napisana jest w dwóch językach.

Cztery w jednym

Tak naprawdę WyMySłowo to aż cztery gry w jednym pudełku. Celem każdej jest odgadnięcie, o jakiej ilustracji z karty myśli druga osoba. Dozwolone są wyłącznie pytania zamknięte, czyli takie, na które można odpowiadać jedynie tak lub nie.

Wymysłowo – 65 zł

Zbierajkowo

Dla 2 osób w wieku 4+.

Najprostsza wersja gry, w której należy odgadnąć, jaką ilustrację spośród wyłożonych awersem do góry wybrał jeden z graczy. Drugi zadaje pomocnicze pytania zamknięte, dzięki którym może usunąć część kart. Pytania powtarza do czasu, aż na stole zostanie jedna karta z właściwą ilustracją. Wygrywa, jeśli wskaże właściwą odpowiedź, zadając nie więcej niż 10 pytań. Przykład: Czy to jest człowiek? TAK. Zgadujący zbiera ze stołu wszystkie karty, na których nie ma człowieka. Czy zagadką jest mężczyzna? NIE. Zgadujący zbiera karty, na których narysowani są panowie.

Pomysłowo

Dla 2 i więcej graczy w wieku 7+.

Dwie osoby trzymają karty w ręku, jedna z nich wybiera taką, którą należy odgadnąć. Druga osoba zadaje pytania pomocnicze. Po 10 może otrzymać podpowiedź, którą stanowi rysunek na karcie. Po 5 kolejnych pytaniach otrzymuje kolejną podpowiedź i to jest ostatnia szansa na odgadnięcie rysunku.

Zespołowo

Dla 5–21 graczy w wieku 7+.

W tym wariancie gry jedna osobę wybiera kartę zagadkę, a pozostałe dzielą się na zespoły, które próbują na wyścigi ustalić, o jaką kartę chodzi.

Waćpanowo

Dla 3–5 graczy w wieku 11+.

Najbardziej zaawansowana wersja gry, wymagająca używania tak zwanych kart akcji i zapamiętywania odpowiedzi przeciwnika. Sprawia mnóstwo frajdy także dorosłym!

 

Dlaczego WyMySłowo to gra inna niż wszystkie?

Bo daje mnóstwo możliwości, uwzględnia różny wiek graczy, pozwala grać zespołowo i bardzo dużej liczbie osób (nawet całej klasie). Warto ją zabrać do samolotu, samochodu, na szkolną wycieczkę albo rodzinne spotkanie. Jest także świetna do nauki języka angielskiego dzięki dwujęzycznym podpisom. Poza tym WyMySłowo:

  • wzbogaca słownictwo,
  • rozwija umiejętności społeczne,
  • wspiera rozwój emocjonalny,
  • doskonali umiejętności matematyczne,
  • ćwiczy pamięć, koncentrację i spostrzegawczość.

WyMySłowo można kupić w Natuli.pl.


Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://natuli.pl
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Przy tej ilości stosowanych pestycydów w 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm

Pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę w szkole!

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: