Kategorie
Rodzina

Dlaczego warto zabrać dziecko na targ?

Zakupy na targu, bazarze i jarmarku są dużo przyjemniejsze niż te w supermarkecie czy nawet osiedlowym sklepie. Kiedy kolejny raz będziecie planować wyprawę na stragany z lokalnym pożywieniem, zabierzcie ze sobą dzieci!

W wielu miastach i miasteczkach w ciepłych miesiącach sprzedających rolników przybywa, ponieważ sezon trwa i farmerzy chcą sprzedać swoje plony. Wizyta na bazarku to wspaniałe doświadczenie dla wszystkich członków rodziny, ale to dzieci mogą czerpać z niej nawiększe korzyści, chociażby poznając nowe dźwięki, widoki i zapachy charakterystyczne dla tego rodzaju zakupów.

Warto zabrać dziecko na targ, ponieważ może dowiedzieć się:

  1. Jak liczyć pieniądze – na targu i bazarze płacimy gotówką – tam terminali płatniczych raczej nie spotkamy. Warto pozwolić dziecku płacić za zakupy, obliczać ile reszty otrzyma, ile kilogramów pomidorów może kupić za 10 złotych, ile będzie musiało zapłacić za pól kilograma kaszy.
  2. Czym są pokarmy sezonowe – wybierając się na targ cyklicznie dziecko zaobserwuje, że produkty oferowane przez rolników nie są dostępne cały czas, a zmieniają się w zależności od sezonu. Wiele sezonowych produktów jest dostępnych przez cały rok w supermarketach – ale zwykle smakują, pachną zupełnie inaczej niż w sezonie i kosztują znacznie więcej. Pamiętajcie, aby spróbować produktów sezonowych na bazarze – są bardziej aromatyczne, niż te sklepowe.
  3. Jak rośnie jedzenie – rolnicy to zwykle ludzie otwarci, którzy chętnie dzielą się tajnikami swojej profesji. Są skorzy do rozmowy, łatwo nawiązują kontakt z dzieckiem. Śmiało odpowiadają na pytania malucha, a ten może u samego źródła dowiedzieć się, dlaczego marchewki rosną pod ziemią, a pomidory mają różne odcienie.
  4. Jak zadawać szczegółowe pytania – umiejętność zadawania wnikliwych pytań jest niezwykle cenną sztuką. A pytania do rolników mnożą się, każde zadane pytanie rodzi kolejne. Rozmowa z kilkoma rolnikami pozwoli rozwiać dziecięce wątpliwości co do niektórych aspektów żywności. Przykładowo pytanie: „Dlaczego te marchewki wyglądają inaczej niż te ze sklepu koło mojego domu?”, pomoże poszerzyć wiedzę na tematy związane z uprawą i pochodzeniem roślin.
  5. Jak wspierać swoją społeczność – na targowiska i bazary przybywają rolnicy z obrębu gminy bądź powiatu. Warto uświadomić dziecku, że robiąc zakupy w takich miejscach, wspieramy lokalny rynek – pozwalamy utrzymać miejsca pracy, sprawiamy, że uprawy trafiają na polskie, a nie zagraniczne stoły.
  6. Jak żyć w sposób zrównoważony – zrównoważone życie we współczesnym świecie nabiera szczególnego znaczenia. Organiczne techniki uprawy, świadome wykorzystywanie deszczówki i naturalny kompost to tylko niektóre sposoby na ochronę Ziemi, o których dziecko dowie się od rolnika. Jeśli specjalistyczne słownictwo rolnika będzie dla dziecka niezrozumiałe, warto zachęcać do zadawania pytań.
  7. Jak zdrowo się odżywiać – czy wiesz, że purpurowe warzywa zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia? Jagody dobrze wpływają na wzrok, a ziemniaki mają dużo skrobii, która daje energię. Takie ciekawostki sprawiają, że dziecku będzie łatwiej zapamiętać, jakie korzyści wiążą się ze zjedzeniem danego warzywa czy owocu i po prostu będzie po nie sięgać chętniej. A jeśli pozwolimy mu samodzielnie wybrać produkty – szczęście będzie podwójne.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.