Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Dolegliwości ciążowe – jak je złagodzić?

Ciąża to wyjątkowy czas. W trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian. Niektóre z nich pozytywnie nas zaskoczą, inne natomiast mogą być dla nas niełatwym wyzwaniem. Jakie są najczęstsze dolegliwości ciążowe? Co jest ich przyczyną i kiedy ustają?

Większość kobiet uważa, że najtrudniejszym czasem ciąży jest pierwszy trymestr. W kolejnych miesiącach dokuczliwe objawy, takie jak poranne nudności czy ciągłe zmęczenie, często mijają. Zdarza się jednak, że ich miejsce szybko zajmują inne problemy – obrzęki nóg, zgaga czy zaparcia.

Dolegliwości ciążowe w pierwszym trymestrze

Pierwsze dolegliwości ciążowe mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Zdarza się, że jest jeszcze za wcześnie na wykonanie testu ciążowego, a mimo to organizm już wysyła nam istotne sygnały. Pierwszymi dolegliwościami ciążowymi jest zwykle obrzęk piersi, zmęczenie i częste oddawanie moczu. Dopiero w kolejnych tygodniach dołączają do nich nudności (często z wymiotami) oraz zachcianki i awersje pokarmowe. W pierwszym trymestrze wzrasta poziom progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej – hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. To właśnie one najprawdopodobniej są przyczyną wszystkich powyższych dolegliwości. Jak możemy sobie z nimi poradzić? Róbmy zimne okłady na piersi, starajmy się dużo wypoczywać i wypijać odpowiednią ilość płynów. Jeśli dokuczają nam poranne nudności, jedzmy lekko i często, a pierwszy posiłek serwujmy sobie jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze

Drugi trymestr dla wielu kobiet jest najprzyjemniejszym i najmniej obciążającym etapem ciąży. Wiele dokuczliwych objawów mija, choć możemy spodziewać się nowych, często bardzo zaskakujących dolegliwości. Należą do nich zaparcia, zgaga, zapchany nos i nadwrażliwość dziąseł. Podobnie jak w pierwszym trymestrze, za większość z nich odpowiedzialne jest wysokie stężenie hormonów – zwłaszcza progesteronu, ale też estrogenów i relaksyny. Dolegliwości takie jak pieczenie w okolicach przełyku, wzdęcia, zaparcia i uczucie pełności wynikają z rozluźnienia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. W tym czasie szczególnie zwróćmy uwagę na naszą dietę – powinna być dobrze zbilansowana, lekkostrawna i bogata w błonnik. Hormony ciążowe nie są również zbyt przychylne dla naszych błon śluzowych, które stają się w tym czasie obrzęknięte, zmiękczone, a przez to bardziej podatne na uszkodzenia – stąd właśnie biorą się krwawienia z nosa i dziąseł. 

Dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze 

Do najczęstszych dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży należą hemoroidy, skurcze mięśni kończyn dolnych i obrzęki stóp. Powiększająca się macica coraz mocniej uciska na nerwy i naczynia krwionośne, wzrasta również objętość krwi. W ostatnich miesiącach ciąży przede wszystkim powinnyśmy dużo odpoczywać, nie zapominając jednak o umiarkowanej aktywności. Unikajmy leżenia na plecach (a tym bardziej na brzuchu!) – zamiast tego śpijmy na boku. W ciągu dnia jak najczęściej unośmy nogi, podkładając pod nie poduszkę lub niewielki stołek. Termin porodu zbliża się już wielkimi krokami, a wraz z rozwiązaniem ustąpią typowo ciążowe dolegliwości. Pojawią się za to objawy charakterystyczne dla pierwszych tygodni połogu – ale to już temat na nowy artykuł.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.