Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny Problemy zdrowotne

Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby na zgagę i mdłości

W czasie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko większość przyszłych mam skarży się na różne dolegliwości ciążowe. Walka z nimi nie jest łatwa, gdyż niewskazane jest przyjmowanie większości dostępnych w aptekach leków. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych i domowych metod, które pomogą nam uporać się z uciążliwymi przypadłościami.

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej przyszłej mamy. Niektórym z nas dokuczają zaparcia czy zgaga, innym natomiast męczące nudności i wymioty. Nic dziwnego, że w tym okresie często zaczynamy interesować się naturalnymi metodami leczenia – ziołolecznictwem, aromaterapią czy homeopatią, które mają złagodzić dolegliwości ciążowe. Domowe sposoby – czy na pewno są bezpieczne i czy skutecznie złagodzą najpowszechniejsze objawy? Porozmawialiśmy na ten temat ze specjalistką medycyny rodzinnej, Aliną Małmyszko-Czapkowicz.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Gdy na samym początku ciąży dopadają nas nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, najchętniej sięgnęłybyśmy po popularne, dostępne bez recepty leki. Nie jest to dobry pomysł – lista preparatów, które możemy bez obaw stosować w ciąży jest krótka, a największe ograniczenia dotyczą właśnie pierwszego trymestru. Dlaczego tak jest? Na tym etapie kształtują się zawiązki narządów dziecka (organogeneza), dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogłyby zakłócić ten proces. Pamiętajmy o tym, by zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży nie przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W pierwszym trymestrze ciąży (ale też w kolejnych) ostrożność należy zachować przy stosowaniu niektórych naturalnych metod leczenia – nie wszystkie z nich są wskazane. Poniżej przedstawiamy bezpieczne (zarówno dla mamy, jak i dla dziecka) sposoby łagodzenia dolegliwości ciążowych. Wśród nich znalazły się leki homeopatyczne, które możemy przyjmować po konsultacji z lekarzem homeopatą lub farmaceutą.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Ciążowe dolegliwości – mdłości ciążowe, wymioty

Wbrew powszechnej opinii poranne mdłości nie należą do występujących najwcześniej dolegliwości ciążowych – pojawiają się dopiero kilka tygodni po zapłodnieniu. Eksperci nie są zgodni co do ich przyczyny, jednak najczęściej szuka się jej w gwałtownym wzroście niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu hormonów, czyli progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej. Nudności i wymioty są bardzo dokuczliwe – zdarza się nawet, że potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co nam pomoże na początku ciąży?

  • Przekąska po obudzeniu się – zrezygnowanie ze śniadań może nasilać mdłości. Dlatego zjedzmy niewielką przekąskę jeszcze przed wstaniem z łóżka, najlepiej biszkopty, herbatniki lub sucharki. Wielu kobietom na uczucie mdłości pomaga również zjedzenie kawałka świeżego ananasa, awokado lub wypicie szklanki ciepłej wody z cytryną.
  • Aromaterapia – w pierwszym trymestrze ciąży bezpiecznie możemy wdychać olejek cytrynowy. Szybko pomoże on zredukować ciążowe nudności.

Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby. Leki homeopatyczne na ciążowe mdłości

  • Sepia officinalis – gdy ciążowe mdłości dokuczają nam zaraz po przebudzeniu, a ustępują po zjedzeniu śniadania.
  • Nux vomica – gdy ciążowe mdłości wyciszają się po wymiotach, ale szybko nawracają.
  • Bryonia – jeśli poranne nudności nasilają się przy każdym ruchu.
  • Ipeca – w przypadku wyjątkowo dokuczliwych wymiotów i porannych mdłości odczuwanych na samą myśl o jedzeniu.

Wstydliwe dolegliwości ciążowe – problemy trawienne

Gdy poziom progesteronu w naszym organizmie wzrasta, jelita zaczynają pracować na nieco wolniejszych obrotach. Procesy trawienne są spowolnione, a – gdyby tego było mało – rosnąca macica zaczyna uciskać na pozostałe narządy wewnętrzne. Efektem zachodzących w naszym ciele zmian bardzo często są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co możemy zrobić, gdy dopada nas nieprzyjemne pieczenie w przełyku, jelita wypełnia nadmierna ilość gazów, obserwujemy u siebie problemy z wypróżnianiem lub odczuwamy dyskomfort w okolicach odbytu?

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby. Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Jeśli wypróżniamy się dwa razy w tygodniu lub rzadziej, a stolec jest twardy i zbity, najprawdopodobniej cierpimy na zaparcia. Pamiętajmy, by w ciąży nigdy nie stosować na własną rękę leków przeczyszczających, gdyż mogą one wywołać przedwczesne skurcze macicy. W leczeniu zaparć rzadko stosuje się farmakoterapię – najczęściej bowiem wystarczą zmiana diety i stylu życia.

  • Postawmy na produkty, które regulują perystaltykę jelit, takie jak suszone śliwki czy gotowane buraki oraz napar z siemienia lnianego, który umożliwi poślizg treści jelitowej. 
  • Włączmy również do naszej diety produkty pełnoziarniste – są one świetnym źródłem błonnika, który reguluje rytm wypróżnień. 
  • Jedzmy pięć niewielkich posiłków dziennie, wypijajmy dwa litry wody niegazowanej na dobę. 
  • Nie zapominajmy o aktywności fizycznej.
  • Możemy sięgnąć również po leki homeopatyczne: Sepia officinalis (jeśli zaparciom towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia) lub Nux vomica (jeśli oddawanie stolca jest bolesne, a wizyty w toalecie trwają bardzo długo).

Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby. Hemoroidy w ciąży – jak złagodzić nieprzyjemne objawy?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, mogą pojawić się na każdym etapie ciąży, choć przyszłe mamy najczęściej skarżą się na nie w trzecim trymestrze ciąży. Zwykle wstydzimy się powiedzieć o nich lekarzowi, a to błąd – im wcześniej wprowadzimy profilaktykę, tym szybciej pożegnamy problem. Co nam pomoże?

  • Zmiana diety i stylu życia – podobnie jak w przypadku zaparć, sięgajmy po produkty bogate w błonnik i wypijamy wystarczającą ilość płynów dziennie. Pijmy napar z siemienia lnianego, który zmiękczy masy kałowe i ułatwi wypróźnienia.
  • Nasiadówki – kąpiele nasiadowe w ciepłej (nie gorącej!) wodzie z dodatkiem składników leczniczych o właściwościach przeciwzapalnych są stosowane od pokoleń. Najlepiej sprawdzi się kora dębu, rumianek lub oczar wirginijski (w proporcji 100 g ziół na litr wody). 
  • Leki homeopatyczne: Collinsonia canadensis (w przypadku silnie krwawiących hemoroidów odbytu, którym towarzyszy świąd i mocny ból) lub Aesculus hippocastanum (przy niewielkim bólu i delikatnym krwawieniu oraz odczuwaniu kłucia).

Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Wzdęcia to kłopotliwa dolegliwość, na którą cierpi większość kobiet w okresie ciąży. Wywołana jest nadmiarem gromadzących się w jelitach gazów – pojawia się wówczas ból brzucha i nieprzyjemne uczucie wypełnienia jelit. Dokuczliwe objawy miną, jeśli wprowadzimy kilka zmian. Jakich?

  • Zmiana nawyków żywieniowych – spożywajmy posiłki powoli i w spokoju. Kiedy jemy szybko, najczęściej połykamy dużą ilość powietrza, a to już prosta droga do powstawania wzdęć. Unikajmy produktów ciężkostrawnych.
  • Leki homeopatyczneArgentum nitricum (jeśli mimo wszelkich starań wzdęcia i tak nas dopadną) lub Carbo vegetabilis (gdy towarzyszy im niestrawność).

Zgaga w ciąży – jak złagodzić zgagę?

Zgaga to uczucie nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, spowodowane osłabieniem dolnego zwieracza przełyku. Wiele kobiet skarży się na zgagę niemal przez całą ciążę. Co nam pomoże?

  • Zmiana sposobu odżywiania – jedzmy pięć mniejszych posiłków dziennie. Unikajmy nadmiaru tłuszczu, produktów wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych.
  • Leki homeopatyczne: Robinia pseudo acacia (jeśli najsilniejsze dolegliwości odczuwamy w nocy, a w ciągu dnia dokucza nam kwaśny posmak w ustach), Iris versicolor (gdy pieczenie obejmuje nie tylko przełyk, ale i jamę ustną), Kreosotum (gdy zgaga jest tak nasilona, że powoduje wymioty).

Zapalenie pęcherza w czasie ciąży – zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza w ciąży to poważna dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Jeśli zauważymy u siebie objawy infekcji dróg moczowych, takie jak parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza, krwiomocz lub ropomocz, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Zapalenie pęcherza w okresie ciąży bezwzględnie wymaga włączenia bezpiecznego dla matki i dziecka antybiotyku. Warto jednak wiedzieć, jak zapobiegać infekcjom dróg moczowych oraz jakie preparaty możemy stosować wspomagająco podczas antybiotykoterapii. 

  • Żurawina – jeśli mamy skłonności do infekcji dróg moczowych, jedzmy owoce żurawiny lub pijmy sok żurawinowy. Dzięki temu drobnoustroje chorobotwórcze nie będą przylegały do powierzchni komórek dróg moczowych.
  • Leki homeopatyczneGelsemium sempervirens (wspomagająco przy częstomoczu, jeśli lekarz zdiagnozował u nas zapalenie pęcherza i włączył antybiotyk) lub Sepia officinalis (gdy odczuwamy bardzo silne parcie na pęcherz). Co ważne, są one bardzo przydatne także w profilaktyce, gdy infekcje często nawracają.

Upławy w ciąży – naturalne sposoby na infekcje intymne

W ciąży, w wyniku zmian hormonalnych, zmienia się pH pochwy. Jego wartości są nieco wyższe, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Aby im zapobiec, stosujmy olejek z drzewa herbacianego – dodajmy kilka kropel olejku do kąpieli (oczywiście powinien on być w 100 proc. naturalny) lub dodajmy jedną kroplę olejku do płynu do higieny intymnej w trakcie wieczornej toalety.

Pamiętajmy, że infekcje dróg rodnych i moczowych w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla matki, jak i rozwijającego się dziecka (zwiększają m.in. ryzyko poronienia), dlatego nigdy nie bagatelizujmy ich objawów. Jeśli zaobserwujemy u siebie upławy, świąd czy pieczenie, jak najszybciej skonsultujmy się z ginekologiem. Najprawdopodobniej zaleci on nam stosowanie globulek z lekiem przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybicznym, a dodatkowo globulek lub tabletek z bakteriami kwasu mlekowego. Nigdy nie należy leczyć infekcji intymnych w ciąży domowymi sposobami, choć warto wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych preparatów, które możemy stosować wspomagająco w trakcie kuracji.

Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby. Leki homeopatyczne – wspomaganie leczenia infekcji intymnych

  • Apis mellifica – jeśli miejsca intymne są zaczerwienione i opuchnięte, a do tego odczuwamy silne pieczenie.
  • Cantharis vesicatoria – gdy dolegliwości są bardzo nasilone, jesteśmy rozdrażnione i nie potrafimy się na niczym skupić.
  • Hydrastis canadensis – w przypadku upławów, 
  • Monilia albicansa – jeśli lekarz zdiagnozuje infekcję grzybiczą.

Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby. Stres i bezsenność – domowe sposoby dla ciężarnych

Bezsenność może pojawić się zarówno w pierwszym, drugim, jak i trzecim trymestrze ciąży. Problemy z zasypianiem związane są ze zmianami, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety, i szacuje się, że dotyczą aż połowy przyszłych mam. Niektóre kobiety odczuwają ponadto niepokój o mające się narodzić dziecko lub boją się porodu i towarzyszącego mu bólu. Co możemy zrobić, by ukoić nerwy i w końcu się wyspać? Przedstawiamy naturalne metody na stres i bezsenność w ciąży.

  • Aktywność fizyczna – ruszmy się z kanapy! Dzięki temu nasz organizm zacznie wytwarzać endorfiny, czyli hormony szczęścia.
  • Medytacja – wystarczy kilka minut świadomej obecności, by uspokoić rytm serca.
  • Oddychanie przeponowe – umiejętne wykorzystanie technik oddechowych nie tylko pomoże nam się zrelaksować, ale też przyda się podczas porodu i po urodzeniu dziecka.

Naturalne sposoby na bezsenność w ciąży

W problemach z zasypianiem świetnie sprawdzają się również olejki eteryczne, zioła i leki homeopatyczne.

  • Olejek lawendowy – pomoże nam się uspokoić, jeśli skropimy nim chusteczkę lub wlejemy kilka kropel do dyfuzora. Jest dozwolony od drugiego trymestru ciąży. Podobne właściwości ma również olejek z rumianku rzymskiego.
  • Zioła – stres w ciąży pomogą nam złagodzić ziołowe napary. Bezkonkurencyjna w tym wypadku jest melisa.

Jeśli z kolei chodzi o leki homeopatyczne, pomocne mogą okazać się:

  • Ignatia amara – pomocny w walce ze stresem w ciąży. 
  • Gelsemium sempervirens – jeśli pod koniec dnia trudno jest nam zasnąć, bo towarzyszą nam niepokojące myśli.
  • Argentum nitricum – gdy dodatkowo odczuwamy lęk.
  • Coffea cruda – jeśli jesteśmy tak podekscytowane myślami o dziecku, że nie potrafimy zasnąć. 
  • Arsenicum album – przy nerwicy i silnym pobudzeniu.
  • Pulsatilla – na zmienne nastroje.

Dolegliwości ciążowe – jak sobie z nimi radzić?

Lista dolegliwości, na które często skarżymy się w ciąży, jest bardzo długa. Każdy niepokojący objaw warto omówić z lekarzem, jednak pamiętajmy, że nie we wszystkich wypadkach konieczne jest włączenie leków konwencjonalnych. Świetne rezultaty najczęściej przynosi zmiana stylu życia, ale też stosowanie niektórych ziół oraz bezpiecznych i skutecznych leków homeopatycznych. Jeśli zatem dokucza nam zmęczenie, bóle brzucha, bóle głowy, obrzęki nóg, częste oddawanie moczu czy ból piersi, w pierwszej kolejności postawmy na naturalne metody leczenia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Dolegliwości ciążowe – domowe sposoby na zgagę i mdłości”

” największe ograniczenia dotyczą właśnie pierwszego trymestru (…) dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogłyby zakłócić ten proces.” Nie rozumiem dlaczego leki homeopatyczne nie są takimi czynnikami. Zwykle leki są a homeo nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.