Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Plan porodu – co to jest, jak go napisać?

Poród wiąże się z ogromną ilością decyzji, jakie musi podjąć każda przyszła mama. Dotyczą one nie tylko przebiegu samego porodu, ale też opieki nad noworodkiem czy karmienia piersią. Często okazuje się jednak, że przerwy między skurczami są zbyt krótkie, by przestawić personelowi swoje oczekiwania. Właśnie dlatego już dużo wcześniej warto przygotować swój plan porodu. Jak go napisać?

Każda kobieta oczekująca dziecka marzy o porodzie idealnym. Niektóre z nas potrzebują do szczęścia tylko kameralnej sali, przyciemnionego światła i ciepłych dłoni wspierającego partnera – inne z kolei skupiają się bardziej na kwestiach związanych ze znieczuleniem czy koniecznością nacięcia krocza. Idealny plan porodu powinien uporządkowywać wszystkie te kwestie. Jego samodzielne przygotowanie może być jednak nie lada wyzwaniem.

Plan porodu – co to jest?

Plan porodu to dokument, w którym przyszli rodzice mogą umieścić wszystkie swoje oczekiwania związane z opieką okołoporodową. Można przygotować go samodzielnie, jednak warto skorzystać ze wsparcia lekarza prowadzącego ciążę lub położnej. Często okazuje się, że proponują oni wprowadzenie zmian, dostosowując poszczególne punkty do naszej sytuacji zdrowotnej i wskazań medycznych. Opracowując plan należy również wziąć pod uwagę strukturę szpitala, w którym zamierzamy rodzić. Nie w każdej placówce znajduje się bowiem sala do porodów rodzinnych czy wanna porodowa.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Plan porodu – czy jest konieczny?

Zgłaszając się do szpitala, musimy mieć ze sobą komplet dokumentów. Należy do nich przede wszystkim dowód osobisty, karta ciąży czy wyniki przeprowadzonych w ostatnich miesiącach badań. Czy wśród nich musi znaleźć się plan porodu? Nie, nie jest on obowiązkowy, ale warto go ze sobą zabrać. Pamiętajmy, że sytuacja, w której poród będzie nabierał tempa, nie służy spokojnej rozmowie, a często nawet racjonalnemu podejmowaniu decyzji. Właśnie dlatego plan warto opracować wcześniej, nawet kilka tygodni przed przewidywanym terminem rozwiązania.

Jak wygląda plan porodu? Wzór, przykłady

Plan porodu powinien przedstawiać nasze oczekiwania związane z każdym etapem porodu oraz poszczególnymi aspektami opieki okołoporodowej. Zwróćmy uwagę na kwestie związane z miejscem i warunkami porodu, obecnością osoby towarzyszącej, przygotowaniami do porodu (golenie krocza, lewatywa) oraz samym porodem (samodzielny wybór pozycji, metody łagodzenia bólu, nacięcie lub ochrona krocza, wywołanie porodu, cesarskie cięcie, kontakt “skóra do skóry”, rodzenie łożyska).

Co powinniśmy uwzględnić?

W planie porodu powinniśmy również uwzględnić nasze oczekiwania związane z opieką nad noworodkiem, karmieniem i szczepieniem, a także informacje dodatkowe (zdiagnozowane choroby, wynik wymazu z pochwy). Pamiętajmy jednak, że poród nie zawsze przebiega zgodnie z naszymi oczekiwaniami i nie wszystko da się przewidzieć. Może się okazać, że niektóre punkty przygotowanego przez nas wcześniej planu trzeba będzie szybko zmodyfikować (o każdej zmianie powinniśmy zostać poinformowani). Plan porodu potraktujmy zatem jak list, który pozwoli nam się bliżej poznać z położną czy ginekologiem. Przedstawmy im jasno swoje pragnienia – w końcu będą towarzyszyć nam w jednym z najważniejszych dni w naszym życiu.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.