fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RABATU
| Dzieci nieokreślonej płci

Dzieci nieokreślonej płci

Niemcy stały się pierwszym w Europie krajem, który umożliwia rejestrację dzieci z cechami obu płci jako genderless lub inaczej „nieokreślonej płci”. Nieoficjalne dane mówią o tym, że jedno na pięćset niemowląt ma cechy obojga płci, czyli dzieci z cechami obu płci rodzi się więcej niż tych z zespołem Downa. Najczęściej tuż po narodzinach dziecko jest operowane i to lekarz „nadaje mu płeć”.

Mówimy zatem o trzeciej płci, którą nazywa się hermafrodytyzmem, a dzieci ‒ hermafrodytami. Oznacza to, że nie można ustalić, czy dziecko jest płci męskiej czy żeńskiej na podstawie fizycznych różnic z powodu mniej widocznych różnic chromosonalnych, genetycznych lub hormonalntch, jak i niejednoznacznych genitaliów. Dzieci takie mają mieszankę męskich i żeńskich chromosomów lub nawet genitaliów, dlatego posiadają cechy obu płci.

Co mówią statystyki?

Na postawie badań Fausto-Sterling i wsp. (2000), około 1% populacji wykazuje pewien stopień interseksualności, a około 0,1%-0,2% populacji wymaga ingerencji medycznej. Interseksualizm w latach 2000–2002 występował w krajach europejskich z częstością 0,58/10 000 żywo urodzonych noworodków, w Polsce 0,64/10 000.

Niemcy wprowadzili trzecią alternatywę w rubryce “K” lub “M”

Od 1 listopada rodzice w Niemczech mogą wypełniając deklarację do aktu urodzenia pozostawić pole płci nieuzupełnionym, pustym. Głównym celem takiego działania jest usunięcie presji ciążącej na rodzicach w sprawie podjęcia szybkiej decyzji o operacji dziecka tuż po narodzinach. W Niemczech toczy się wiele postępowań sądowych dotyczących operacji z dzieciństwa ludzi już dorosłych, którzy zarzucają lekarzom błędy.

W październiku Rada Europy przyjęła rezolucję w sprawie ochrony praw dziecka do integralności fizycznej, uznając, że nikt nie nie ma prawa „narażać [ich] na niepotrzebne zabiegi medyczne lub chirurgiczne w celu kosmetycznym, a niekoniecznym dla zdrowia dzieci w okresie niemowlęcym lub dzieciństwie”.

Jak wygląda akceptacja trzeciej płci na świecie?

Australijczycy mieli od 2011 roku możliwość wyboru „x”  na oznaczenie płci nieokreślonej lub interseksualnej  we wnioskach paszportowych. Podobna opcja została wprowadzona w Nowej Zelandii w 2012 roku. Nepal rozpoczął uznawać trzecią płeć w formach spisu powszechnego w 2007 r., podczas gdy Pakistan wprowadził trzecią opcję  na krajowych dokumentach tożsamości w 2011 roku. Indie dodały trzecią kategorię płci na listach wyborczych w 2009 roku.

Źródło: dw.de; bbc.co.uk
Foto


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

edukacja alternatywna
W pułapce szkolnych ocen

rodzina
Tato, jesteś ważny! O konsekwencjach braku ojca

ciąża i poród
12 sposobów, które mogą pomóc dziecku obrócić się głową w dół przed porodem

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi