Dzieci nieokreślonej płci
| Dzieci nieokreślonej płci

Dzieci nieokreślonej płci

Niemcy stały się pierwszym w Europie krajem, który umożliwia rejestrację dzieci z cechami obu płci jako genderless lub inaczej „nieokreślonej płci”. Nieoficjalne dane mówią o tym, że jedno na pięćset niemowląt ma cechy obojga płci, czyli dzieci z cechami obu płci rodzi się więcej niż tych z zespołem Downa. Najczęściej tuż po narodzinach dziecko jest operowane i to lekarz „nadaje mu płeć”.

Mówimy zatem o trzeciej płci, którą nazywa się hermafrodytyzmem, a dzieci ‒ hermafrodytami. Oznacza to, że nie można ustalić, czy dziecko jest płci męskiej czy żeńskiej na podstawie fizycznych różnic z powodu mniej widocznych różnic chromosonalnych, genetycznych lub hormonalntch, jak i niejednoznacznych genitaliów. Dzieci takie mają mieszankę męskich i żeńskich chromosomów lub nawet genitaliów, dlatego posiadają cechy obu płci.

Co mówią statystyki?

Na postawie badań Fausto-Sterling i wsp. (2000), około 1% populacji wykazuje pewien stopień interseksualności, a około 0,1%-0,2% populacji wymaga ingerencji medycznej. Interseksualizm w latach 2000–2002 występował w krajach europejskich z częstością 0,58/10 000 żywo urodzonych noworodków, w Polsce 0,64/10 000.

Niemcy wprowadzili trzecią alternatywę w rubryce “K” lub “M”

Od 1 listopada rodzice w Niemczech mogą wypełniając deklarację do aktu urodzenia pozostawić pole płci nieuzupełnionym, pustym. Głównym celem takiego działania jest usunięcie presji ciążącej na rodzicach w sprawie podjęcia szybkiej decyzji o operacji dziecka tuż po narodzinach. W Niemczech toczy się wiele postępowań sądowych dotyczących operacji z dzieciństwa ludzi już dorosłych, którzy zarzucają lekarzom błędy.

W październiku Rada Europy przyjęła rezolucję w sprawie ochrony praw dziecka do integralności fizycznej, uznając, że nikt nie nie ma prawa „narażać [ich] na niepotrzebne zabiegi medyczne lub chirurgiczne w celu kosmetycznym, a niekoniecznym dla zdrowia dzieci w okresie niemowlęcym lub dzieciństwie”.

Jak wygląda akceptacja trzeciej płci na świecie?

Australijczycy mieli od 2011 roku możliwość wyboru „x”  na oznaczenie płci nieokreślonej lub interseksualnej  we wnioskach paszportowych. Podobna opcja została wprowadzona w Nowej Zelandii w 2012 roku. Nepal rozpoczął uznawać trzecią płeć w formach spisu powszechnego w 2007 r., podczas gdy Pakistan wprowadził trzecią opcję  na krajowych dokumentach tożsamości w 2011 roku. Indie dodały trzecią kategorię płci na listach wyborczych w 2009 roku.

Źródło: dw.de; bbc.co.uk
Foto


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

POLECAMY
4 kreatywne gadżety do pokoju przedszkolaka

rodzina
“Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości”. Bądź życzliwy i naucz życzliwości swoje dzieci

odżywianie naturalne
10 pomysłów na jesienne wegańskie obiady

POLECAMY
Smog i infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci

POLECAMY
Odważne, mądre, kreatywne – 10 projektów edukacyjnych stworzonych przez polskich uczniów

POLECAMY
Kosmetyki pierwszej potrzeby, które warto wymienić na wersję eko

ciąża i poród
Ojciec w połogu

wychowanie
Czy to już bullying, czy tylko złośliwe zachowanie?

rodzina
Gdy umiera dziecko…

wychowanie
Jak rozmawiać z dzieckiem, które się boi?