| Dzieci nieokreślonej płci

Dzieci nieokreślonej płci

Niemcy stały się pierwszym w Europie krajem, który umożliwia rejestrację dzieci z cechami obu płci jako genderless lub inaczej „nieokreślonej płci”. Nieoficjalne dane mówią o tym, że jedno na pięćset niemowląt ma cechy obojga płci, czyli dzieci z cechami obu płci rodzi się więcej niż tych z zespołem Downa. Najczęściej tuż po narodzinach dziecko jest operowane i to lekarz „nadaje mu płeć”.

Mówimy zatem o trzeciej płci, którą nazywa się hermafrodytyzmem, a dzieci ‒ hermafrodytami. Oznacza to, że nie można ustalić, czy dziecko jest płci męskiej czy żeńskiej na podstawie fizycznych różnic z powodu mniej widocznych różnic chromosonalnych, genetycznych lub hormonalntch, jak i niejednoznacznych genitaliów. Dzieci takie mają mieszankę męskich i żeńskich chromosomów lub nawet genitaliów, dlatego posiadają cechy obu płci.

Co mówią statystyki?

Na postawie badań Fausto-Sterling i wsp. (2000), około 1% populacji wykazuje pewien stopień interseksualności, a około 0,1%-0,2% populacji wymaga ingerencji medycznej. Interseksualizm w latach 2000–2002 występował w krajach europejskich z częstością 0,58/10 000 żywo urodzonych noworodków, w Polsce 0,64/10 000.

Niemcy wprowadzili trzecią alternatywę w rubryce “K” lub “M”

Od 1 listopada rodzice w Niemczech mogą wypełniając deklarację do aktu urodzenia pozostawić pole płci nieuzupełnionym, pustym. Głównym celem takiego działania jest usunięcie presji ciążącej na rodzicach w sprawie podjęcia szybkiej decyzji o operacji dziecka tuż po narodzinach. W Niemczech toczy się wiele postępowań sądowych dotyczących operacji z dzieciństwa ludzi już dorosłych, którzy zarzucają lekarzom błędy.

W październiku Rada Europy przyjęła rezolucję w sprawie ochrony praw dziecka do integralności fizycznej, uznając, że nikt nie nie ma prawa „narażać [ich] na niepotrzebne zabiegi medyczne lub chirurgiczne w celu kosmetycznym, a niekoniecznym dla zdrowia dzieci w okresie niemowlęcym lub dzieciństwie”.

Jak wygląda akceptacja trzeciej płci na świecie?

Australijczycy mieli od 2011 roku możliwość wyboru „x”  na oznaczenie płci nieokreślonej lub interseksualnej  we wnioskach paszportowych. Podobna opcja została wprowadzona w Nowej Zelandii w 2012 roku. Nepal rozpoczął uznawać trzecią płeć w formach spisu powszechnego w 2007 r., podczas gdy Pakistan wprowadził trzecią opcję  na krajowych dokumentach tożsamości w 2011 roku. Indie dodały trzecią kategorię płci na listach wyborczych w 2009 roku.

Źródło: dw.de; bbc.co.uk
Foto


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Czytaj na dziecisawazne.pl

wychowanie
Czy warto dawać dziecku obowiązki domowe?

ciąża i poród
Standardy opieki okołoporodowej na rok 2019 w pigułce

rodzina
Foteliki RWF pięciokrotnie zmniejszają ryzyko poważnego urazu lub śmierci dziecka

olini
Olej dla mamy – jak dbać o dobre tłuszcze w okresie ciąży i karmienia piersią?

homeopatia
Jak ustrzec przedszkolaka przed częstym chorowaniem?

wychowanie
Lalka dla chłopca – czyli o wychowaniu empatycznych mężczyzn

Jesper Juul
Juul na poniedziałek, cz. 108 – Pomocy, nasz syn nie daje nam się wyspać!

edukacja alternatywna
O etykietowaniu i jego skutkach w przedszkolu i szkole

Jesper Juul
Złość jest dobra. Fragment książki “Być razem” Jespera Juula

rodzina
8 dobrych praktyk szczęśliwego związku