Kategorie
Ekowiadomości

Dzień Kobiet – goździki, prezenty i Manifa

Dzień Kobiet dla jednych jest okazją do obdarowywania prezentami, dla innych – by po raz kolejny upomnieć się o równe prawa

Międzynarodowy Dzień Kobiet  został ustanowiony w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy pracownic nowojorskiej fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku domagały się uzyskania praw wyborczych, polepszenia warunków pracy, krótszego jej dnia oraz takiego samego wynagrodzenia jak mężczyźni. Źródła tego święta można jednak szukać już w starożytności: w antycznym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia ku czci macierzyństwa i płodności. Kobiety obdarowywane były wtedy przez mężczyzn symbolicznymi upominkami, a ich życzenia były spełniane.

Teraźniejszość

Dziś wielu osobom to święto kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanym wtedy masowo goździkiem i rajstopami. Jak jest dziś z prezentami w tym dniu? Czy najlepsze są te praktyczne, czy wprost przeciwnie, a może wystarczy tylko pamięć i życzenia od ukochanego?

Jak większość świąt, także i to uległo komercjalizacji. Mimo wszystko wiele kobiet lubi to święto, które przypomina nam samym i naszym mężczyznom o tym, że jesteśmy nie tylko żonami, partnerkami, matkami, ale także kobietami…

Amnesty International wykorzystuje Międzynarodowy Dzień Kobiet do przypominania, że prawa kobiet są prawami człowieka, a przemoc wobec kobiet pozostaje jedną z najpoważniejszych barier na drodze ku równemu statusowi kobiet i mężczyzn.

Akcje na rzecz ochrony praw kobiet

W niektórych krajach właśnie w tym dniu organizowane są demonstracje feministyczne. W Polsce co roku odbywa się tzw. „Manifa”, organizowana w różnych miastach Polski (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdyni czy Wrocławiu) przez różne stowarzyszenia i nieformalne zgrupowania, które domagają się wzięcia współodpowiedzialności za los kobiet, wsparcia w ich dążeniach i aspiracjach, a także domagają się zaprzestania ingerencji w życie prywatne i intymne kobiet. Pomimo imponujących osiągnięć ruchu kobiecego (feministek), w kwestii przestrzegania praw kobiet na świecie wciąż pozostaje wiele do zrobienia; często same obrończynie praw człowieka, z powodu swojej działalności, są prześladowane za to, że ośmielają się przełamywać stereotypy i domagają się zmian.

Rozmaite imprezy organizowane z myślą o kobietach trwają już od kilku tygodni – promocje w centrach handlowych, wydarzenia artystyczne oraz poważne debaty na temat sytuacji i roli kobiet. Dzień Kobiet dla jednych jest okazją do obdarowywania prezentami, dla innych – by po raz kolejny upomnieć się o równe prawa.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.