Kategorie
Ekowiadomości

Dzień Ziemi – 22 kwietnia

Świętujecie Światowy Dzień Ziemi? My codziennie, ale 22 kwietnia szczególnie. Rozmawiamy z dziećmi o tym, w jaki sposób powstała, jak wygląda, ile ludzi zamieszkuje Ziemię, jakie są kontynenty, w jaki sposób możemy się o nią troszczyć. Poza tym mamy kilka zabaw dla dzieci w każdym wieku, które w Dniu Ziemi pozwalają nam uczcić naszą planetę. To nasza rodzinna tradycja.

dzien-ziemi

1. Organizujemy przyjęcie

Dzień Ziemi jest powodem do świętowania! Przygotowujemy zdrowe smakołyki (często tematycznie związane ze świętem), bawimy się eko-zabawkami, przeglądamy książeczki dotyczące środowiska. Odbywają się też całkiem poważne rozmowy na temat ekologicznych wyborów, dyskutujemy o zagrożeniach dla planety. Czasem oglądamy edukacyjny serial animowany z serii  „Było sobie…” (nasze ulubiony – „Była sobie Ziemia. Ekosystemy” oraz „Była sobie Ziemia. Recykling”).

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

2. Nasze cele

Stwórzcie w rodzinie listę celów, które wszyscy członkowie chcą osiągnąć, i które odnoszą się do środowiska (np. segregacja odpadów, zbieranie nakrętek, posiłki na bazie sezonowych warzyw i owoców, zbudowanie karmnika dla ptaków, rower zamiast auta) . Listę przyczepiamy w widocznym miejscu, np. na lodówce, tak byśmy pamiętali o naszych założeniach. Co kilka tygodni weryfikujcie postępy w dążeniu do celu. Inny pomysł: kapsuła czasu. Najpierw świetnie się bawimy przy jej tworzenie, następnie umieszczamy w niej nasze cele i marzenia. W przyszłym roku wyjmujemy kapsułę (albo odkopujemy) i weryfikujemy postępy.

3. Małe dzieła sztuki

Tworzymy je z odpadów, materiałów nadających się do recyklingu, np. kolaże ze skrawków materiałów czy kwiaty z wytłaczanek na jaja. Przyda się także karton po soku, słoiki, gazety, pudełka, z których możemy wyczarować scenę teatralną dla lalek czy robota w słoiku.

4. Posiłki wegetariańskie

Produkcja mięsa wiąże się z dużym zużyciem wody oraz użytkowaniem terenu, nie mówiąc już o produkcji gazów cieplarnianych i oczywiście cierpieniu zwierząt. Tymczasem, Matka Ziemia pozwala serwować nam zdrowe wegetariańskie posiłki. To doskonała okazja do wizyty na lokalnym bazarku. Może postanowicie, że poniedziałki będą dniem bez mięsa?

5. W przedszkolu, w szkole

Mamy nadzieję, że także w placówkach, do których uczęszczają dzieci, jest obchodzony Dzień Ziemi. W wielu przedszkolach i szkołach dzieci angażują się w działania mające na celu ochronę środowiska, np. sadzą drzewka, sprzątają plac, pracują w ogródkach (przed)szkolnych.

6. Czas na świeżym powietrzu

Dzień Ziemi pozwala złapać oddech. Posiłek na świeżym powietrzu, spacer po parku czy lesie, gry i zabawy na podwórku to czas spędzony w rodzinnym gronie. Takie proste działania, a jakie cenne.

7. Lokalne obchody

Zwykle w okolicy są organizowane imprezy i uroczystości z okazji Dnia Ziemi. A jeśli nie, warto zorganizować je samemu. Dobrym pomysłem jest sąsiedzka wymiana np. ubrań, zabawek, płyt, gier, książek. Nie ma znaczenia wielkość czy zasięg wydarzenia, a cel. Jeśli mieszkasz nad morzem – uświadomcie dzieci, jak ważnym zasobem jest woda. Jeśli blisko lasu – o znaczeniu drzew w naszym życiu. Jeśli blisko gór – o chronionych gatunkach roślin i zwierząt.

8. Świętujemy codziennie

Wiemy, wiemy – każdy tak mówi. Często rzucamy słowa na wiatr, ale nawet drobne zmiany na lepsze się liczą: gaszenie światła, zakupy u lokalnych sprzedawców, ograniczenie korzystania z samochodu mogą mieć duże znaczenie w dłuższej perspektywie.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.