Świętujecie Światowy Dzień Ziemi? My codziennie, ale 22 kwietnia szczególnie. Rozmawiamy z dziećmi o tym, w jaki sposób powstała, jak wygląda, ile ludzi zamieszkuje Ziemię, jakie są kontynenty, w jaki sposób możemy się o nią troszczyć. Poza tym mamy kilka zabaw dla dzieci w każdym wieku, które w Dniu Ziemi pozwalają nam uczcić naszą planetę. To nasza rodzinna tradycja.
1. Organizujemy przyjęcie
Dzień Ziemi jest powodem do świętowania! Przygotowujemy zdrowe smakołyki (często tematycznie związane ze świętem), bawimy się eko-zabawkami, przeglądamy książeczki dotyczące środowiska. Odbywają się też całkiem poważne rozmowy na temat ekologicznych wyborów, dyskutujemy o zagrożeniach dla planety. Czasem oglądamy edukacyjny serial animowany z serii „Było sobie…” (nasze ulubiony – „Była sobie Ziemia. Ekosystemy” oraz „Była sobie Ziemia. Recykling”).
Uwaga! Reklama do czytania
Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
2. Nasze cele
Stwórzcie w rodzinie listę celów, które wszyscy członkowie chcą osiągnąć, i które odnoszą się do środowiska (np. segregacja odpadów, zbieranie nakrętek, posiłki na bazie sezonowych warzyw i owoców, zbudowanie karmnika dla ptaków, rower zamiast auta) . Listę przyczepiamy w widocznym miejscu, np. na lodówce, tak byśmy pamiętali o naszych założeniach. Co kilka tygodni weryfikujcie postępy w dążeniu do celu. Inny pomysł: kapsuła czasu. Najpierw świetnie się bawimy przy jej tworzenie, następnie umieszczamy w niej nasze cele i marzenia. W przyszłym roku wyjmujemy kapsułę (albo odkopujemy) i weryfikujemy postępy.
3. Małe dzieła sztuki
Tworzymy je z odpadów, materiałów nadających się do recyklingu, np. kolaże ze skrawków materiałów czy kwiaty z wytłaczanek na jaja. Przyda się także karton po soku, słoiki, gazety, pudełka, z których możemy wyczarować scenę teatralną dla lalek czy robota w słoiku.
4. Posiłki wegetariańskie
Produkcja mięsa wiąże się z dużym zużyciem wody oraz użytkowaniem terenu, nie mówiąc już o produkcji gazów cieplarnianych i oczywiście cierpieniu zwierząt. Tymczasem, Matka Ziemia pozwala serwować nam zdrowe wegetariańskie posiłki. To doskonała okazja do wizyty na lokalnym bazarku. Może postanowicie, że poniedziałki będą dniem bez mięsa?
5. W przedszkolu, w szkole
Mamy nadzieję, że także w placówkach, do których uczęszczają dzieci, jest obchodzony Dzień Ziemi. W wielu przedszkolach i szkołach dzieci angażują się w działania mające na celu ochronę środowiska, np. sadzą drzewka, sprzątają plac, pracują w ogródkach (przed)szkolnych.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
6. Czas na świeżym powietrzu
Dzień Ziemi pozwala złapać oddech. Posiłek na świeżym powietrzu, spacer po parku czy lesie, gry i zabawy na podwórku to czas spędzony w rodzinnym gronie. Takie proste działania, a jakie cenne.
7. Lokalne obchody
Zwykle w okolicy są organizowane imprezy i uroczystości z okazji Dnia Ziemi. A jeśli nie, warto zorganizować je samemu. Dobrym pomysłem jest sąsiedzka wymiana np. ubrań, zabawek, płyt, gier, książek. Nie ma znaczenia wielkość czy zasięg wydarzenia, a cel. Jeśli mieszkasz nad morzem – uświadomcie dzieci, jak ważnym zasobem jest woda. Jeśli blisko lasu – o znaczeniu drzew w naszym życiu. Jeśli blisko gór – o chronionych gatunkach roślin i zwierząt.
8. Świętujemy codziennie
Wiemy, wiemy – każdy tak mówi. Często rzucamy słowa na wiatr, ale nawet drobne zmiany na lepsze się liczą: gaszenie światła, zakupy u lokalnych sprzedawców, ograniczenie korzystania z samochodu mogą mieć duże znaczenie w dłuższej perspektywie.