Kategorie
Dieta naturalna

Dzikie rośliny w kuchni {przepisy}

Wiosna to okres odbudowy naszej kondycji psychofizycznej. To w tym czasie zielone pola i lasy dają nam bogactwo dziko rosnących roślin, optymalnie zrównoważonych i dostosowanych do poprawy naszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Dziś, w zabieganym świecie, pełnym chemicznych półproduktów, coraz częściej dostrzegamy tę naturalną skarbnicę witamin, mikro- i makroelementów oraz energii witalnej

Wiosna to okres odbudowy naszej kondycji psychofizycznej. To w tym czasie zielone pola i lasy dają nam bogactwo dziko rosnących roślin, optymalnie zrównoważonych i dostosowanych do poprawy naszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Dziś, w zabieganym świecie, pełnym chemicznych półproduktów, coraz częściej dostrzegamy tę naturalną skarbnicę witamin, mikro- i makroelementów oraz energii witalnej.

dzikie-rosliny

Dzikie rośliny są bardziej „odporne” od uprawnych, nawet tych z upraw naturalnych (ekologicznych) i dają bardziej zrównoważoną energię. Choć, należy to podkreślić, nie powinno się ich spożywać w zbyt dużych ilościach: łyżeczka stołowa do posiłku dla tych, którzy nie mieli kontaktu z tego typu żywnością, natomiast dla „zaprawionych”, trochę więcej. Dzieci należy stopniowo przyzwyczajać do potraw z dodatkiem dzikich roślin, zaczynając od bardzo małych ilości (np. listek pokrzywy lub mniszka do kaszki czy sałatki).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

W naturze roślina wzrasta w optymalnych warunkach, a decyduje o tym wiele czynników w długim procesie związków i przyczyn. Każda z nich, wyrastająca w konkretnym miejscu i ściśle określonym czasie, reguluje w optymalny sposób swoją wegetację i ma wpływ na inne rośliny żyjące w pobliżu. W długim procesie wzajemnych zależności rośliny nieprzerwanie na siebie nawzajem oddziałują.

Dobre, bo polskie! Nie przedkładamy obcych, nierzadko drogich i bez większej wartości, ziół nad nasze rodzime dziko rosnące rośliny, które mamy za darmo.

Pokrzywa

Królowa przydroży, pól, lasów i puszcz. Spotkać ją można prawie wszędzie, w zaroślach, nieużytkach, przy drogach – zawsze w pobliżu człowieka. Jest byliną dorastającą nawet do 1,5 metra. Pierwsze listki tej życiodajnej rośliny pojawiają się już bardzo wczesną wiosną i wtedy jest cenną jarzynką, którą można spożywać pod różnymi postaciami. Pokrzywa nie tylko odżywia, leczy, ma również liczne zastosowania np. w kosmetyce czy biodynamicznej uprawie roślin. Kiedyś wyrabiano z niej grube tkaniny i materiały ubraniowe oraz sita i sieci do połowu ryb, które nie gniły i nie nasiąkały wodą.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Mniszek lekarski, krwawnik, babka lancetowata, łopian, żywokost, podagrycznik itd.

Te i wiele innych dziko rosnących roślin to skarbnica życiodajnej energii i niezbędnych minerałów. Powszechnie przyjęło się, że z ziół sporządzamy tylko napary i wywary. W naturalnym żywieniu zioła i inne dziko rosnące rośliny powinniśmy serwować pod postacią potraw i dań i zjadać codziennie, szczególnie wiosną.

Przepisy

Zupa z pokrzyw i szczawiu

Szczególnie polecana wiosną, gdyż w tym okresie dzikie warzywa są najcenniejsze. 30-35 młodych pokrzyw i garść szczawiu myjemy pod bieżącą wodą i rozdrabniamy. Dodajemy jedną cebulę, por, seler kroimy i smażymy na oleju z dodatkiem kilku włókienek arame, dodajemy wody i gotujemy wywar, do którego wrzucamy pokrzywy. Następnie solimy i dodajemy szczyptę gałki muszkatołowej i kilka kropel sosu tamari, gotujemy do miękkości warzyw. Można do filiżanki z zupą wcisnąć mały ząbek czosnku.

Pokrzywa na gęsto

Znaczną liczbę młodych pokrzyw myjemy i gotujemy w małej ilości wody lub na parze. Następnie odsączamy, a po przestygnięciu rozdrabniamy i dodajemy do podsmażonej cebuli z czosnkiem. Krótko smażymy, a następnie dusimy pod przykryciem, wcześniej przyprawiając solą, pieprzem i sosem sojowym. Do pokrzywy możemy dodać jeszcze inne dziko rosnące warzywa liściowe, np. podagrycznik, żywokost, mniszek lekarski itd. Tak przyrządzona pokrzywa jest świetną przystawką do wszystkich zbóż i kasz. Podobnie przyrządzamy popularną lebiodę (komosa biała).

Tofu z pokrzywą

Do podsmażonych na oleju cebulki i czosnku dodajemy rozdrobniony ser z soi – tofu (nie GMO!) i drobno pociętą pokrzywę, przyprawiamy do smaku solą i łyżeczką sosu tamari lub shoyu. Wspaniale smakuje z pieczywem razowym. Do potrawy można dodać świeże grzyby leśne (np. kurki) lub boczniaki.

Wiosenna sałatka młodości

Do umytych i rozdrobnionych dziko rosnących roślin (np. pokrzywy, mniszka, krwawnika, szczawiu, babki lancetowatej, podagrycznika) dodajemy drobno pociętą cebulę i warzywo kiszone (najlepsze są kapusta kiszona lub ogórek). Sos winegret wzbogacamy świeżą i pociętą bazylią (można ją uprawiać na parapecie jak wiele innych ziół). Tak przyrządzoną sałatkę, jako dodatek do różnych dań, można spożywać przez całą wiosnę.

Surówka z rzeżuchy i „dziczków”

Jest to surówka wiosenna, do której sporządzenia potrzebujemy skiełkowanej rzeżuchy, marchewki, jabłka i roślin dziko rosnących. Rzeżuchę rozdrabniamy, podobnie postępujemy (po uprzednim dokładnym umyciu) z roślinami dziko rosnącymi. Marchewkę i jabłko grubo trzemy, mieszamy i przyprawiamy sosem winegret: olej lniany lub sezamowy, bazylia (najlepiej świeża), ocet naturalnie fermentowany (może być cytryna), łyżeczka syropu klonowego. W podobny sposób na wiosnę robimy przygotowujemy sałatki ze wszystkich kiełków z dodatkiem roślin dziko rosnących.

Lekkie pikle (letnie)

Pikle w kuchni naturalnej to pocięte warzywa poddane fermentacji, zazwyczaj przy pomocy soli i ciśnienia. Najprostszymi piklami są wszelkie kiszonki, np.: kapusta kiszona, ogórki. Pikle wzmacniają jelita, wspomagają trawienie i pomagają asymilować pełne ziarna zbóż przez organizm. Wiosną i latem sporządzamy i jemy pikle lekkie lub słabe w porównaniu z tymi sporządzanymi jesienią i zimą i nazywanymi silnymi.

Pikle sporządzamy z najróżniejszych warzyw, mogą być korzeniowe, nadziemne i liściowe i wszystkie dziko rosnące. Można je łączyć lub robić tylko z jednego rodzaju warzyw. Pikle lekkie fermentujemy od kilku godzin do kilku dni, dlatego warzywa do nich powinny być w miarę delikatne, np. młoda kapusta biała i czerwona, cebulka ze szczypiorkiem, młoda cukinia, rzodkiewka, młoda marchewka, natka pietruszki oraz liście i młode pędy roślin dziko rosnących (pędy pokrzywy, listki mniszka, krwawnik, babka lancetowata, żywokost itd.). Po kilku godzinach lub dniach pikle lekkie nadają się do spożycia. Do posiłku spożywamy 1-2 łyżki stołowe pikli, skutecznie zastępują sól, wymagają dokładnego żucia. Pikle można również wytwarzać przy pomocy sosu shoyu lub tamari, pasty miso i śliwek umeboshi.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Kazimierz Kłodawski

Specjalista z zakresu żywienia człowieka i szeroko pojętej promocji zdrowia. Od 20 lat wegetarianin i makrobiotyk. Z zamiłowania filozof, ekolog i przyrodnik. Autor książki „Rok z makrobiotyką” oraz licznych artykułów na temat filozofii zdrowia oraz naturalnego stylu życia i odżywiania (publikacje m.in.: „Wegetariański Świat”). Od kilkunastu lat prowadzi Szkołę Żywienia Naturalnego, promującą ideę zdrowego, naturalnego i twórczego życia.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Dzikie rośliny w kuchni {przepisy}”

Super artykuł, ale warto chyba dodać, że niektóre dzikie rośliny są dobre tylko młode, starsze mogą być trujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.