Kategorie
Ekowiadomości

Przechowujmy kapsułki do zmywarek poza zasięgiem dzieci

Rozpuszczalne kapsułki do pralek czy zmywarek wyglądają z perspektywy dziecka jak wielkie kolorowe cukierki. Rodzice doskonale wiedzą, że szczególnie małe dzieci mają potrzebę, by niemal wszystkiego spróbować i często w buzi maluchów lądują rozmaite przedmioty, także te niebezpieczne (np. baterie, magnesy, gąbki). Kapsułki do prania i zmywania – wielu z nas z nich korzysta, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że rozgryzione lub połknięte mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Groźne oparzenia

Serwis BBC niedawno donosił, że do szpitala w Glasgow przyjęto pięcioro dzieci z chemicznymi poparzeniami oczu lub gardła. Wszystkie miały poniżej dwóch lat i rozgryzły lub zgniotły kapsułkę. Niektóre z powstałych obrażeń zagrażały życiu.

Jak „działa” kapsułka? Jeśli zawarty w kapsułce płyn zostanie połknięty, silnie żrące chemikalia o odczynie zasadowym mogą powodować natychmiastowe oparzenia chemiczne. Dochodzi do obrzęku gardła i dziecko musi oddychać przez rurkę wprowadzoną do tchawicy, dopóki obrzęk nie ustąpi. Taki stan może trwać nawet kilka tygodni.

W USA tylko w 2012 roku zanotowano 500 zdarzeń, w których ucierpiały dzieci po kontakcie z kolorowymi kapsułkami. Najczęściej zgłaszane problemy to utrata przytomności, nadmierne wymioty, senność, obrzęk gardła i trudności w oddychaniu (wymagające intubacji). Zdarzały się także urazy oka w wyniku silnego podrażnienia.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Na stronach BBC czytamy, że specjaliści apelują do producentów, by opracowali „dziecioodporne” pojemniki na kapsułki. Jednak rodzice nie mogą zapominać o bezpiecznym przechowywaniu takich kapsułek, absolutnie poza zasięgiem dzieci. Niezależnie od tego, czy korzystamy ze środków chemicznych czy ekologicznych, musimy pamiętać, by przechowywać je w szczelnych opakowaniach.

Źródło: inhabitots.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.