Kategorie
Polecamy

E-recepta ważne informacje

Konsultacja medyczna bez wychodzenia z domu wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością,
pomimo tego, że szczyt epidemii COVID-19 jest w odwrocie. E-recepta jako elektroniczny odpowiednik tradycyjnej, papierowej recepty ma się dobrze, tak samo, jak teleporada, czyli zmodyfikowana wersja klasycznej konsultacji lekarskiej.

Co to jest teleporada?


Innymi słowy, teleporada jak wspomnieliśmy wyżej, to po prostu inna wersja klasycznej konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz znajduje się w innym miejscu niż pacjent. W 2022 roku dostęp do tej formy wizyty obowiązuje nadal. Należy pamiętać, że żaden lekarz pierwszego kontaktu, nie może wymusić na nas skorzystania z teleporady, chyba że okoliczności wymagają podjęcia takiej decyzji.

Jak może wyglądać teleporada?


Najczęściej teleporada ma charakter rozmowy telefonicznej lekarza z pacjentem, ale istnieje możliwość skorzystania z aplikacji do połączeń wideo, czy poprzez jakikolwiek komunikator internetowy. Lekarz powinien przebywać w gabinecie lekarskim albo w takim miejscu, gdzie inne osoby nie będą mogły usłyszeć przebiegu rozmowy, która ma charakter rozmowy poufnej i powinna odbywać się na linii: lekarz-pacjent, bez osób postronnych.

Czy podczas teleporady dostanę zwolnienie lub receptę?


Oczywiście jak najbardziej! Zwolnienie lekarskie może wypisać praktycznie każdy lekarz, o ile ma ku temu powody. W celu uzyskania L4 wystarczy umówić się z lekarzem rodzinnym na rozmowę telefoniczną, czy wideorozmowę. Lekarz prześle zaświadczenie bezpośrednio do pracodawcy. Tak samo wygląda wystawienie recepty, czyli popularnej e-recepty, którą lekarz tak jak w przypadku zwolnienia może wystawić zdalnie. Pacjent receptę może odebrać na swoim telefonie albo na komputerze, wystarczy podać do siebie prawidłowy adres e-mail.

E-recepta – recepta bez wychodzenia z domu


Jeśli potrzebujemy skorzystać z szybkiej pomocy lekarskiej, dzięki erecepcie zapewne otrzymamy receptę online i będziemy mogli wykupić dla siebie leki, których aktualnie potrzebujemy. Nie mogąc dostać się do swojego lekarza tradycyjną drogą lub poprzez teleporadę możemy skorzystać z wielu portali internetowych, gdzie nawet w piętnaście minut jesteśmy w stanie otrzymać odpowiednią dla nas receptę, bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Taką opcję oferuje nam na przykład portal e-recepta.net, gdzie wypełnienie wniosku o e-receptę trwa około trzech minut.
Link do portalu zamieszczamy tutaj: https://e-recepta.net/.

Jeśli wiemy jaki lek jest nam potrzebny, możemy skorzystać z wyszukiwarki. W oknie wyszukiwarki w prosty sposób wyszukamy odpowiadający nam lek, wpisując jego pełną nazwę albo tylko jego maleńki fragment. Kiedy wybierzemy lek możemy, dodać go do recepty. Jednakże, jeśli nie mamy pewności, jaki lek będzie dla nas odpowiedni, od razu możemy przejść do wywiadu lekarskiego. Nie musimy więc najpierw wybierać leku, by przejść do konsultacji lekarskiej, lekarz zrobi to za nas, bezpiecznie i fachowo. Kiedy uzupełnimy wywiad medyczny, możemy przejść do opłacenia konsultacji. Lekarz po przeanalizowaniu wypełnionego przez nas wniosku zadecyduje czy wystawi e-receptę oraz czy nie ma żadnych konkretnych przeciwwskazań do danego leku. Lekarz prawdopodobnie skonsultuje się z nami telefonicznie albo także mailowo by zadać dodatkowe pytania, jeżeli będzie takowe posiadał. Być może będzie chciał nam zaproponować zupełnie inny niż wybrany przez nas lek, oczywiście idealnie dobierając go do naszych dolegliwości. Nie musimy też obawiać się, że cała procedura ulegnie wielkiemu wydłużeniu. Cały proces od momentu odebrania przez nas połączenia od lekarza, do momentu wystawienia e-recepty nie powinien przekroczyć jednego kwadransa. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach może się to wszystko przedłużyć, jednakże 15 minut to standardowy czas trwania konsultacji lekarskiej.

A co, jeśli potrzebujemy tylko część przepisanych leków? Nie ma żadnego problemu, pacjent może wykupić tylko i wyłącznie te lekarstwa, których w danej chwili potrzebuje, bez obowiązku sporządzania odpisu na późniejsze zrealizowanie reszty medykamentów.

Jakie leki mogę uzyskać dzięki e-recepcie? 


Po pierwsze obalmy najpierw mit, że e-recepty są nielegalne. To absolutnie nieprawda i bardzo szkodliwe stwierdzenie. Lekarz orzeka o stanie zdrowia osoby na podstawie wywiadu medycznego, zbadaniu jej za pośrednictwem nowoczesnych metod, systemów teleinformatycznych i dodatkowo posiłkując się dostępną dokumentacją medyczną badanej osoby, dogłębnie i skrupulatnie ją analizując. Nie ma więc mowy o braku fachowej pomocy lekarskiej, ryzyku dobrania nieodpowiednich leków czy dawek jest doprawdy znikome. Recepty elektroniczne wystawiane na portalu e-recepta.pl i innych tego typu portalach przez lekarzy, będącymi uprawnionymi do tego, zgodnie z art. 42 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Tak prezentuje się pierwszy ustęp artykułu i jego aktualna treść brzmi następująco: Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.
Jeśli chodzi o tabletkę „dzień po”, nie ma przeciwwskazań do wystawienia recepty przez internet. W przypadku działania tej tabletki liczy się szybkość jej podania, dlatego e-recepta to niesamowicie wygodne rozwiązanie. W tym wypadku bardzo często, zamiast ustnej konsultacji medycznej, dostajemy do wypełnienia specjalny formularz, na podstawie zawartych w nim informacji, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, otrzymamy kod recepty, z którym możemy udać się do najbliższej apteki. Nie ma możliwości otrzymania e-recepty bez wypełnienia formularza.
Natomiast leki z gatunku psychotropowych, wymagają wnikliwego wywiadu psychiatrycznego, wtedy, gdy recepta miałaby być wystawiona po raz pierwszy. Kiedy pacjent oczekuje kontynuacji dotychczasowego leczenia, taką receptą jest w stanie wypisać każdy lekarz, idealnie byłoby, gdybyśmy przedstawili całą dokumentację medyczną.

W przypadku leków stałych, refundowanych i innych przebieg wystawienia recepty przez internet nie
wymaga uruchomienia dodatkowych czynności i procedur.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.