Kategorie
Edukacja Edukacja alternatywna

Edukacja Montessori w pigułce

Maria Montessori wierzyła w każde dziecko. I potencjał każdego dziecka potrafiła w pełni wykorzystać! Uważała, że najmłodsi powinni sami wyznaczać kierunek swojego rozwoju i poznawać świat poprzez wszystkie pięć zmysłów. Nie stosowała systemu nagród i kar, stawiała za to na autodyscyplinę i samodzielność. Czym jest edukacja Montessori?

Niektórzy z nas pewnie z sentymentem wspominają czasy, w których grzecznie siedzieliśmy w szkolnej ławce, a po powrocie do domu uczyliśmy się wierszy na pamięć. Ten system edukacji, funkcjonujący zresztą nadal w większości placówek, nie stawia niestety na rozwój kreatywności czy twórczego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. A szkoda, bo potencjał jest ogromny. Dobrze wiedziała o tym Maria Montessori, której zawdzięczamy wyjątkową metodę wychowawczą.

Maria Montessori – biografia

Maria Montessori urodziła się w 31 sierpnia 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech. Gdy miała pięć lat, wraz z rodzicami przeniosła się do Rzymu, gdzie rok później rozpoczęła edukację w państwowej szkole podstawowej. Nie wyróżniała się szczególnie na tle innych dzieci, nie miała też żadnych wybitnych osiągnięć – z wyjątkiem wyróżnienia za robótki ręczne i dobre zachowanie. 

W kolejnych latach poznawała sekrety języka włoskiego, geografii, historii, rysunku, chemii, fizyki, botaniki i matematyki. To właśnie nauki ścisłe były najbliższe jej sercu. Chciała studiować inżynierię, jednak szybko zmieniła plany i wybrała się na medycynę. Dziś widok kobiety na studiach medycznych nie jest niczym niezwykłym, jednak w 1890 roku łamał normy kulturowe. Zdeterminowana studentka niespecjalnie się tym przejmowała, stając się wkrótce jedną z pierwszych lekarek we Włoszech.

Pedagogika Montessori – metoda, zgodnie z którą dziecko samodzielnie podejmuje decyzję

Tuż po studiach Maria Montessori zaczęła pracować w szpitalu, gdzie zajmowała się dziećmi upośledzonymi umysłowo. Bazując na badaniach francuskich lekarzy, opracowała pomoce edukacyjne, dzięki którym dzieci szybko osiągnęły niezwykłe postępy w rozwoju. Wkrótce wzięła pod opiekę również dzieci prawidłowo rozwijające się – uznała przy tym, że skoro jej metody przyniosły tak wspaniałe efekty wśród niepełnosprawnych, to teraz muszą być one jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Nie myliła się. 

Dzieci, którymi się zajmowała, osiągały ponadprzeciętne wyniki. Były bardziej samodzielne, odpowiedzialne i skoncentrowane na swoich działaniach. Przedmiotem rozmów między specjalistami coraz częściej była m.in. zasada izolowania trudności czy rola każdorazowego układania materiałów w zasięgu ręki dziecka. Wszyscy chcieli dowiedzieć się, na czym polega metoda Montessori. A jej autorka chętnie się tą wiedzą dzieliła.

Pedagogika Marii Montessori – na czym polega?

Metoda Montessori sprawdza się doskonale w pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Dzięki niej dzieci mogą dowiedzieć się więcej o codziennych obowiązkach, poznają wybrane zagadnienia edukacji matematycznej, rozwijają też umiejętności społeczne. Co ważne, dzieci montessoriańskie już od najmłodszych lat są zachęcane do samodzielnego podejmowania decyzji. Towarzyszy im nauczyciel, jednak jego rola, mimo że w pełni skupiona na rozwoju dziecka, jest bardzo dyskretna – najmłodsi sami wybierają sobie zajęcia, realizując program nauczania we własnym tempie. 

W metodzie Montessori kluczowa jest również przestrzeń dostosowana do potrzeb dzieci i odpowiednie pomoce dydaktyczne. Nieprzerwanie od ponad stu lat są to mapy, memory sensoryczne, puzzle botaniczne, tabliczki baryczne, mała szklarnia, a nawet miotła i szufelka. Dla większości z nas ostatnie z nich nie wyglądają pewnie na profesjonalne materiały edukacyjne, ale metoda Marii Montessori bez nich praktycznie nie istnieje! Dzięki nim dzieci uczą się, że sprzątanie własnego pokoju czy podlewanie roślin może być wspaniałą zabawą, uczącą cierpliwości i zręczności.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Edukacja Montessori w pigułce”

Zgadzam się absolutnie ;) taka nauka rozwija dzieci na wielu poziomach naraz i uczy nieszablonowego myślenia ;) znajoma zaproponowała mi posadę u niej w szkole montessori i nie wahałam się ani chwili ;) zrobiłam podyplomówke na WSKZ ;D pierwszy raz studiowałam online i jestem zdecydowanie na tak ;d planuje zrobic jeszcze kilka kierunków ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.