Kategorie
Edukacja Edukacja alternatywna

Edukacja Montessori w pigułce

Maria Montessori potrafiła wykorzystać potencjał każdego dziecka. Uważała, że najmłodsi powinni sami wyznaczać kierunek swojego rozwoju i poznawać świat poprzez wszystkie pięć zmysłów. Nie stosowała systemu nagród i kar, stawiała za to na autodyscyplinę i samodzielność. Czym jest edukacja Montessori?

Pewnie wszyscy z sentymentem wspominamy czasy, gdy grzecznie siedzieliśmy w szkolnej ławce, a po powrocie do domu uczyliśmy się wierszy na pamięć. Ten system edukacji, funkcjonujący zresztą nadal w większości szkół, nie stawia niestety na rozwój kreatywności czy twórczego myślenia u dzieci. A szkoda, bo potencjał jest ogromny. Dobrze wiedziała o tym Maria Montessori, której zawdzięczamy wyjątkową metodę wychowawczą.

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

Maria Montessori – biografia

Maria Montessori urodziła się w 31 sierpnia 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech. Gdy miała pięć lat wraz z rodzicami przeniosła się do Rzymu, gdzie rok później rozpoczęła edukację w państwowej szkole podstawowej. Nie wyróżniała się szczególnie na tle innych dzieci, nie miała też żadnych wybitnych osiągnięć – z wyjątkiem wyróżnienia za robótki ręczne i dobre zachowanie. W kolejnych latach poznawała sekrety języka włoskiego, geografii, historii, rysunku, chemii, fizyki, botaniki i matematyki. To właśnie nauki ścisłe były najbliższe jej sercu. Chciała studiować inżynierię, jednak szybko zmieniła plany i wybrała się na medycynę. Dziś widok kobiety na studiach medycznych nie jest niczym niezwykłym, jednak w 1890 roku łamał normy kulturowe. Zdeterminowana studentka niespecjalnie się tym przejmowała, stając się wkrótce jedną z pierwszych lekarek we Włoszech.

Edukacja Marii Montessori

Tuż po studiach Maria Montessori zaczęła pracować w szpitalu, gdzie zajmowała się dziećmi upośledzonymi umysłowo. Bazując na badaniach francuskich lekarzy, opracowała pomoce edukacyjne, dzięki którym dzieci szybko osiągnęły niezwykłe postępy w rozwoju. Wkrótce wzięła pod opiekę również dzieci prawidłowo rozwijające się – uznała przy tym, że skoro jej metody przyniosły tak wspaniałe efekty wśród niepełnosprawnych, to teraz muszą być one jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Nie myliła się. Dzieci, którymi się zajmowała, osiągały ponadprzeciętne wyniki. Były bardziej samodzielne, odpowiedzialne i skoncentrowane na swoich działaniach. Wszyscy chcieli dowiedzieć się, na czym polega metoda Montessori. A jej autorka chętnie się tą wiedzą dzieliła.

Edukacja Montessori – na czym polega?

Dzieci uczone metodą Montessori już od najmłodszych lat są zachęcane do samodzielnego podejmowania decyzji. Towarzyszy im nauczyciel, jednak jego rola jest bardzo dyskretna – najmłodsi sami wybierają sobie zajęcia, realizując program nauczania we własnym tempie. Edukacja Montessori nie byłaby jednak możliwa bez przestrzeni dostosowanej do potrzeb dzieci i odpowiednich pomocy dydaktycznych. Nieprzerwanie od ponad stu lat są to mapy, memory sensoryczne, puzzle botaniczne, tabliczki baryczne, mała szklarnia, a nawet miotła i szufelka. Dla większości z nas ostatnie z nich nie wyglądają pewnie na profesjonalne materiały edukacyjne, ale możemy być pewni, że w edukacji Montessori odgrywają one ogromną rolę. Dzięki nim dzieci szybko się przekonają, że sprzątanie własnego pokoju czy podlewanie roślin może być wspaniałą zabawą, uczącą cierpliwości i zręczności.

książki dla rodziców

Montessori w twoim domu 

32,10 PLN

Przewodnik dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dzieci na ludzi odpowiedzialnych i ciekawych świata.

Autor/ka: Sandra Habrych

Absolwentka filologii polskiej. Autorka, copywriterka SEO, redaktorka i korektorka. Zwolenniczka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Szczęśliwa żona Bartosza, spełniona mama Grzesia i Piotrusia. Od 2020 roku współpracuje z Wydawnictwem NATULI dzieci są ważne, z powodzeniem łącząc pracę zawodową z macierzyństwem. W wolnych chwilach maluje akwarelami, tańczy i żegluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *