Kategorie
High need baby Niemowlę

High-need baby – co to znaczy?

Nie wszystkie dzieci od najmłodszych lat przesypiają całą noc, nie wszystkie całymi dniami mogą bawić się na macie edukacyjnej albo oglądać karuzelę, leżąc spokojnie w łóżeczku. Dużo częściej zdarza się, że potrzebują naszej uwagi przez całą dobę, zasypiają tylko na naszych rękach i pragną długich karmień. Takie właśnie są dzieci wymagające, czyli high-need babies.

Pojęcie “high-need baby” zostało zaproponowane przez Williama i Marthę Searsów, twórców filozofii rodzicielstwa bliskości. W jednej ze swoich książek, zatytułowanej Twoje wymagające dziecko. High-need baby od narodzin do piątego roku życia, wyjaśnili, dlaczego niektóre dzieci już od swoich pierwszych dni zachowują się zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy – wymagają więcej uwagi od rodzica, dużo częściej płaczą i najchętniej przez całą dobę ssałyby pierś mamy.

Noszenie dzieci
Jak zrozumieć małe dziecko
Karmienie piersią

High-need baby – co to znaczy?

High-need baby to termin określający wymagające dziecko o wyjątkowych potrzebach. Wielu rodziców – zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka – cały czas analizuje jego zachowania i zastanawia się, gdzie popełniło błąd. Searsowie przekonują nas jednak, że większość high-need babies po prostu taka się rodzi – i choć wszystkie dzieci potrzebują bliskiej obecności rodzica, niektóre z nich potrafią domagać się jej częściej i głośniej niż inne. Taka jest ich osobowość. Co ciekawe, niektóre oznaki tego, że będziemy rodzicami wymagającego dziecka, możemy zauważyć już w czasie ciąży. Okazuje się bowiem, że high-need babies często bardzo mocno kopią – tak, jakby jeszcze przed przyjściem na świat chciały nam oznajmić, że potrzebują (i będą potrzebowały) dużo więcej przestrzeni. 

High-need baby – jak je rozpoznać?

Większość niemowląt potrzebuje bliskości, kołysania na rękach, częstych karmień i wygody. Trudno się temu dziwić – przez ostatnie dziewięć miesięcy mieszkały w bezpiecznej przystani brzucha mamy, a teraz muszą zmierzyć się z wszystkimi bodźcami płynącymi ze świata zewnętrznego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dzieci są wymagające. High-need babies głośno (i niekiedy bardzo długo) płaczą, głośno manifestując swoje potrzeby. Wyginają plecy w łuk i napinają mięśnie, nie znoszą ograniczeń fizycznych, dlatego możemy zapomnieć o spowijaniu. Są bardzo wyczerpujące, wymagają od rodzica uwagi przez całą dobę. Co chwilę szukają piersi, często się wybudzają, są nieprzewidywalne i nadwrażliwe. Choć staramy się zaspokajać wszystkie ich potrzeby, możemy odnieść wrażenie, że nasze starania nic nie dają.

High-need baby – czy z tego się wyrasta?

Rodzice wymagających dzieci często pytają, czy ta jazda bez trzymanki kiedyś się skończy, czy kiedykolwiek się wyśpią i zjedzą posiłek bez pośpiechu. Uspokajamy – tak, każde zdrowe dziecko prędzej czy później dorośnie do samodzielnego zasypiania we własnym łóżeczku, odstawienia od piersi i odpieluchowania. Manifestacja potrzeb nie będzie już tak głośna, a my w końcu odetchniemy. Nie oznacza to jednak że nasze dziecko nie będzie już wymagające. Przecież ta cecha jest wpisana w jego temperament, a temperamentu zmienić się nie da. Czy to dla nas zła wiadomość? Oczywiście że nie! Ta trudna, angażująca podróż za niedługo się skończy, a nasze wymagające dziecko wkrótce stanie się niezwykłym, empatycznym i szczęśliwym dorosłym człowiekiem.

Rodzicielstwo

Cud rodzicielstwa

Nie jest typowym poradnikiem – nie ma w nim rad. Są tu raczej słowa, w które warto się wsłuchać (to trudniejsze niż zrobienie czegoś według instrukcji), by uświadomić sobie, co jest ważne w byciu człowiekiem i rodzicem.

Autor/ka: Sandra Habrych

Absolwentka filologii polskiej. Autorka, copywriterka SEO, redaktorka i korektorka. Zwolenniczka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Szczęśliwa żona Bartosza, spełniona mama Grzesia i Piotrusia. Od 2020 roku współpracuje z Wydawnictwem NATULI dzieci są ważne, z powodzeniem łącząc pracę zawodową z macierzyństwem. W wolnych chwilach maluje akwarelami, tańczy i żegluje.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *