Kategorie
Ekowiadomości

Ekolodzy i Ken ostrzegają przed Barbie

Analiza laboratoryjna wykazała, że opakowania produktów oznaczonych logo Mattel, Disney, Hasbro i LEGO zawierają włókna z indonezyjskich lasów deszczowych

Analiza laboratoryjna wykazała, że opakowania produktów oznaczonych logo Mattel, Disney, Hasbro i LEGO zawierają włókna z indonezyjskich lasów deszczowych – poinformowała organizacja Greenpeace.

Na podstawie badań ustalono związek między znanymi markami zabawek a działającą w Indonezji firmą celulozowo – papierniczą Asia Pulp and Paper (APP), której produkty sprzedawane są na całym świecie. Firma APP zaopatrywana jest przez zakłady produkcji miazgi drewna na Sumatrze, które uzyskują surowiec będący mieszaniną drewna tropikalnego (MTH) z indonezyjskich lasów deszczowych.

Znana na całym świecie firma Mattel od ponad dwudziestu lat jest głównym klientem indonezyjskich zakładów celulozowych, których dostawcą materiałów papierowo-opakowaniowych jest APP. Mattel produkuje w Indonezji legendarne lalki Barbie oraz wiele innych zabawek Disneya. Przeprowadzone testy laboratoryjne szerokiego asortymentu materiałów opakowaniowych dla produktów Mattel wykazują, że znajdują się w nich znaczne ilości MTH (mieszanina drewna tropikalnego).

Ekspansja sektora celulozowego:

  • zagraża wymarciem tygrysów, słoni oraz orangutanów sumatrzańskich, które są pod szczególną ochroną
  • niszczy bogate w węgiel torfowiska
  • wywołuje niekorzystne zmiany klimatyczne.

Greenpeace rozpoczęło kampanię społeczną na rzecz ochrony lasów deszczowych „Barbie, to koniec”. Jej główną bohaterką jest lalka Barbie, którą oskarża się o “rżnięcie drzew”. Ken zbulwersowany zachowaniem swojej wieloletniej partnerki postanowił z nią zerwać. Na siedzibie firmy Mattel w pobliżu Los Angeles zawisł transparent z napisem: „Barbie, między nami koniec. Nie umawiam się z dziewczynami, które przyczyniają się do wycinki lasów”.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.