Kategorie
Ekowiadomości

Pomidory. Dlaczego ekologiczne są lepsze?

Pomidory uprawiane metodami ekologicznymi zawierają więcej związków fenolowych niż te uprawiane przy użyciu innych metod. Do takiego wniosku doszli naukowcy z uniwersytetu w Barcelonie. Badania opublikowano w czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Kilka miesięcy temu zespół naukowców z brazylijskiego Federal University of Ceara opublikował badania mówiące o tym, że pomidory z eko-gospodarstw gromadzą w sobie więcej cukrów, witaminy C i związków. Badacze porównywali ciężar roślin oraz ich biochemiczne właściwości. Nie dziwi fakt, iż ekologiczne pomidory okazały się być mniejsze niż te uprawiane metodami tradycyjnymi.  Jednak okazało się, że zawierały więcej związków, które – jak się uważa – powstają w roślinie m.in. w reakcji na stres środowiskowy, czyli oddziaływanie (nie zawsze korzystnych) warunków zewnętrznych, np. obecności szkodników – gąsienic, pleśni, wirusów czy chwastów. Pomidory z eko-upraw nie są pryskane, m.in. nawozami azotowymi, i dzięki temu aktywują własne mechanizmy obronne, które znacząco wpływają na zwiększenie poziomu wszystkich antyoksydantów (m.in. cukrów, witaminy C i likopenu).

Sok pomidorowy

W przypadku soku jest podobnie, tzn. ekologiczny jest znacznie cenniejszy dla organizmu. Udowodniono, że sok z ekologicznych pomidorów odróżniał się od konwencjonalnego przede wszystkim zawartością związków fenolowych (polifenoli) oraz przeciwutleniaczy hydrofilowych.

Najzdrowsze pomidory to te ekologiczne, wyhodowane na własnym parapecie, balkonie czy w ogródku. Smak, zapach i konsystencja „swojego” pomidora znacząco różni się od tego dostępnego w sklepach czy na bazarkach.

Źródło: realfarmacy.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.