Kategorie
Rodzina

Ekologiczne sprzątanie

Jak ustrzec się obecności szkodliwych, syntetycznych substancji w naszym domu? Zacznijmy dbać o dom ekologicznie, czyli robić własne środki czyszczące domowymi sposobami

Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie dziecka, a wszechobecne alergie spędzają niejednemu z nich sen z powiek. Gdy dowiadujemy się, że dziecko jest uczulone pierwszym krokiem jest zmiana diety, kosmetyków, proszku do prania… Przyczyną alergii może być jednak także z pozoru nieszkodliwy detergent, którego używamy np. do codziennego sprzątania.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
ekologiczne-sprzatanie

Szkodliwe detergenty

Detergenty to wg definicji syntetyczne substancje aktywne, które zawierają:

 • związki chloru: chlor potrafi przenikać przez skórę wpływając na działanie układu nerwowego;
 • fosforany: wywołują uczulenie; to one powodują zwiększenie rozwoju glonów w wodach;
 • konserwanty czy substancje zapachowe, które są najbardziej alergogenne.

Nasze ciała magazynują te szkodliwe substancje, które mogą w późniejszym czasie wywołać rzeczone alergie, astmy czy choroby skórne. Jest to niebezpieczne w szczególności dla kobiet w ciąży, ponieważ udowodniono, że przyszłe mamy przekazują syntetyczne substancje swoim dzieciom, co może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Przeczytaj: Jesteś w ciąży? Nie sprzątaj mieszkania chemią.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak ustrzec się obecności szkodliwych, syntetycznych substancji w naszym domu?

Zacznijmy dbać o dom ekologicznie, czyli robić własne środki czyszczące domowymi sposobami. Sprzątajmy sprawdzonymi metodami, stosowanymi przez nasze babcie.

Soda oczyszczona, ocet, szare mydło, cytryna i olejki eteryczne są zdecydowanie zdrowsze niż niejeden środek chemiczny, a dom wyczyszczą równie dobrze i skutecznie.

Przeczytaj:
Dom bez chemii. Soda oczyszczona
Dom bez chemii. Ocet w sprzataniu i gotowaniu
Dom bez chemii. Naturalne środki czystości

Dodając do środków czyszczących olejki eteryczne, nie tylko sprawimy, że będzie przyjemnie pachnieć w domu, ale dodatkowo będziemy działać prozdrowotne. Dodając do domowych detergentów np. olejek eteryczny z drzewa herbacianego spowodujemy, że pozbędziemy się wirusów i bakterii, ponieważ olejek jest silnym antyseptykiem. Ma pięciokrotnie silniejsze działanie niż penicylina, dlatego też od wielu lat jest używany jako uniwersalny środek przeciwzapalny, ułatwia gojenie ran oraz zwalcza choroby skóry.

Jeśli nie mamy czasu, by robić w domu własne środki do sprzątania, możemy kupić je w sklepach ze zdrową żywnością. Gotowe ekologiczne środki czystości produkowane są ze składników pochodzenia roślinnego, dzięki czemu są w 100% biodegradowalne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Znajdziemy w nich związki powierzchniowo czynne uzyskiwane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów, ale także alkohol roślinny, naturalny kwas cytrynowy oraz składniki mineralne takie jak: soda, krzemiany, pył pumeksowy i wapienny, a z tyłu opakowania na pewno nie znajdziemy informacji: “Silnie żrące, trzymać z daleka od dzieci”.

Wniosek z używania detergentów jest prosty – wyrzućcie je do kosza i zacznijcie robić własne środki do sprzątania. Będzie to korzystniejsze dla waszej kieszeni, ale co najważniejsze – z pożytkiem dla zdrowia waszego i dzieci.

Przepisy na domowe środki czyszczące

Środek ogólnoczyszczący:

 • 0,5 szklanki białego octu,
 • 2 szklanki gorącej wody,
 • 0,5 łyżeczki ekstraktu z wybranego olejku zapachowego.

Mieszankę wlej do butelki ze spryskiwaczem.

Płyn do mycia naczyń:

 • sok z trzech cytryn,
 • 1,5 szklanki wody,
 • 1 szklanka soli drobnoziarnistej,
 • 1 szklanki białego octu.

Zmieszaj sok cytrynowy z wodą, solą i octem. Gotuj w garnku przez około 10 minut, ciągle mieszając, dopóki płyn trochę się nie zagęści. Jeszcze ciepły płyn wlej do szklanego naczynia. Stosuj tak jak każdy inny płyn do mycia naczyń.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Płyn do mycia okien:

 • 2 łyżeczki octu,
 • 2 litry ciepłej wody,

Wlej do butelki ze spryskiwaczem. Okna wycieraj gazetą – nie będzie smug.

Foto

Autor/ka: Urszula Giercarz

Z zawodu prawnik, z pasji właścicielka poznańskiej ekologicznej firmy sprzątającej Office&Home. Propagatorka zdrowego i ekologicznego podejścia do sprzątania, ale również zdrowego trybu życia.

1 odpowiedź na “Ekologiczne sprzątanie”

pokohałam ekologiczne sprzątanie od kiedy kupiłam myjkę z ariete. teraz czyszczę praktycznie samą parą. ocet niestety za bardzo mnie drażni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.