Kategorie
Ekowiadomości

Europejskie miasta w chmurach szkodliwego pyłu (raport)

Ponad 90%. mieszkańców miast europejskich oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza dopuszczalną normę

Mieszkańcy Europy są narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Jak wynika ze sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), ponad 90%. mieszkańców miast europejskich oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza dopuszczalną normę. Spośród różnych zanieczyszczeń największy problem stanowi pył. Prawie jedna trzecia mieszkańców europejskich miast jest narażona na działanie zbyt wysokiego stężenia cząstek stałych (PM) w powietrzu.

Sprawozdanie Europejskiej Agencji Środowiska zatytułowane „Jakość powietrza w Europie w 2012r.” zawiera po pierwsze analizę zagrożeń, jakie dla obywateli Europy stanowić może zanieczyszczenie powietrza, po drugie – przegląd jakości powietrza w Europie. Wyniki obserwacji ekspertów przypominają nam o tym, jak istotna dla naszego zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy. W celu zwrócenia uwagi świata na problem zanieczyszczeń w atmosferze, Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik pragnie obwołać rok 2013 Rokiem Powietrza.

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powierza:

  • choroby serca,
  • zaburzenia oddechowe,
  • rak płuc,
  • problemy z oddychaniem.

Poza tym szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu mogą wpływać na jakość i ilość plonów uzyskiwanych przez rolników, spowalniają też wzrost lasów i wpływają na klimat.

Prof. Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawcza EEA, twierdzi że: „dzięki polityce Unii Europejskiej w ostatniej dekadzie udało się obniżyć emisje wielu zanieczyszczeń, ale możemy pójść jeszcze dalej. W wielu krajach stężenia zanieczyszczeń powietrza są nadal powyżej określonych przepisami i zalecanych pułapów, które wyznaczono w celu ochrony zdrowia obywateli europejskich. W rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza zmniejsza średnią długość życia ludzi o około dwa lata w najbardziej zanieczyszczonych miastach i regionach.”

Raport: www.eea.europa.eu

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.