Kategorie
Niemowlę

Dobre imię. Wybieramy imię dla dziecka

Ile mamy czasu na wybór imienia dla dziecka? Kiedy urzędnik Stanu Cywilnego może odmówić wpisania do dokumentów wybranego przez rodziców imienia? Co z imionami o obcojęzycznym brzmieniu? Jakie nietypowe imiona występują w polskiej tradycji i które z nich cieszą się największą popularnością?

Dla wielu rodziców wybór imienia dla dziecka jest oczywisty. Ich decyzję często warunkują tradycje rodzinne, prywatne przekonania, a nawet znaczenie imion – w końcu za każdym z nich stoi jakiś symbol lub historia. Dla innych jednak podjęcie decyzji stanowi nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, do której grupy należymy, niewątpliwie jest to bardzo poważna decyzja, wszak wybrane imię będzie towarzyszyło dziecku przez całe życie. Do własnego imienia się przyzwyczajamy i zwykle utożsamiamy się z nim, dlatego dobrze by było je po prostu lubić.

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Najładniejsze imiona. Jak wybrać imię?

O tym, jakie imię nadamy naszemu dziecku, najlepiej zacząć myśleć już w czasie ciąży. Warto przygotować sobie kilka opcji, zwłaszcza że na ogół wybieramy dwa imiona – pierwsze i drugie. Oczywiście nie wszyscy rodzice chcą poznać płeć dziecka przed rozwiązaniem, a czasem po prostu dziecko na to nie pozwala – wierci się i ustawia tyłem. Jednak posiadanie listy potencjalnych imion ułatwi wybór niezdecydowanym rodzicom po narodzinach dziecka.

Możemy kierować się znaczeniem imion, osobistymi preferencjami czy aktualną modą. Niektórzy rodzice wybierają królewskie imiona, inni z kolei celują w popularne imiona, które każdego roku znajdują się w pierwszej dziesiątce.

Imiona dla dzieci – rejestracja w USC

W większości przypadków to ojciec rejestruje dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, a mama w tym czasie odpoczywa po porodzie. W sytuacji jednak, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, a ojciec uznaje ojcostwo, do urzędu muszą zgłosić się oboje. Od momentu urodzenia dziecka rodzice mają dwa tygodnie na rejestrację – w ciągu kilku dni USC dostaje adnotację o urodzinach ze szpitala.

A co się stanie, jeśli się spóźnimy? Do spóźnialskich rodziców Urząd wysyła wezwanie – takich wezwań można otrzymać maksymalnie trzy. Jeśli mimo to rodzice nie zgłoszą się, by zarejestrować dziecko, urzędnicy nadadzą mu jedno z imię wybrane spośród najbardziej popularnych.

Jeśli z jakiegoś powodu rodzice będą chcieli zmienić imię dziecka lub zamienić kolejność imion – drugie na pierwsze –  na podjęcie takich kroków mają pół roku od rejestracji. W tym celu należy złożyć w urzędzie pisemną prośbę o zmianę imienia swojego dziecka. Także po upływie tego okresu zmiana imienia jest możliwa, ale procedura jest wtedy znacznie bardziej skomplikowana.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kiedy urzędnik nam odmawia…

Urzędnik ma prawo odmówić zarejestrowania dziecka pod wybranym imieniem w kilku wypadkach: 

  • kiedy imię jest ośmieszające lub nieprzyzwoite, 
  • jeśli jest to forma zdrobniała, 
  • kiedy imię nie pozwala na identyfikację płci. 

Od decyzji urzędnika Stanu Cywilnego można się odwołać u wojewody. Jeśli i on będzie przeciwny, należy zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a dalej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co z Kevinem i Peterem? O imionach obcego pochodzenia

Polscy rodzice powinni nadawać dzieciom imiona w postaci przyswojonej przez polszczyznę, dlatego Piotr, a nie Peter. Inaczej, kiedy jeden z rodziców jest obcokrajowcem – wtedy zwykle nie ma problemów z zarejestrowaniem dziecka pod obcobrzmiącym imieniem.

W przypadku imion o wielorakiej pisowni, takich jak Max czy Alex, urzędnicy doradzają jednak spolszczoną wersję – bez x. Jednak w momencie, gdy imię jest unikatowe, nie nadawane często (np. Jessika zamiast Dżesika), Komisja zwykle przystaje na obcą pisownię.

A co z imionami zdrobniałymi? Tu także bywa różnie. Radek, Maja czy Kuba są popularne, z kolei Majka lub Nika już nie.

Najładniejsze imię dla dziecka – na co uważać przy wyborze?

Według polskiego prawa nie można dziecku nadać imienia pochodzącego od wyrazu pospolitego czy nazwy geograficznej. Dlatego nie spotykamy na polskich ulicach Truskawki czy Pragi. Ale Jagodę i Kalinę już tak. Dlaczego? Imiona są mocno utrwalone w polskiej tradycji i dlatego robi się dla nich wyjątek.

Imiona damskie i męskie. Gdzie szukać rady?

Kiedy rodzą się wątpliwości co do imienia, jakie chcemy nadać dziecku, warto zwrócić się do Rady Języka Polskiego. Na stronie internetowej Rady rodzice mogą znaleźć wykaz imion używanych w Polsce, zawierający także te najnowsze, a także listę imion odradzanych, np. ze względu na pisownię czy ośmieszający lub nieprzyzwoity charakter.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Znane imię dla dziewczynki i chłopca

Imiona możemy podzielić na modne, niemodne i te stale aktualne. Przykład? Podczas zabawy z dziećmi w parku otaczają nas Julki, Zosie i Kubusie. Halinki czy Zenka ze świeczką szukać. Wciąż często spotykamy Anie i Pawełki, równie często Lenki i Szymonów.

Każde imię ma swój urok! Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców

Zgodnie z danymi podanymi w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, Gov.pl, wśród najczęściej nadawanych w 2021 roku pierwszych imion znalazły się:

  • Imiona męskie: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Szymon, Filip, Stanisław.
  • Imiona żeńskie: Zuzanna, Zofia, Hanna, Julia, Maja, Laura, Oliwia, Alicja, Lena, Pola.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Dobre imię. Wybieramy imię dla dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.