Kategorie
ekowiadomości

Ftalany a alergie dzieci

Ftalany występują w materiałach budowlanych i dużej ilości produktów dostępnych w sprzedaży detalicznej, takich jak zabawki, rozpuszczalniki, opakowania

Ftalany (plastyfikatory) to substancje podejrzewane o wywoływanie m.in. astmy i alergii, a także innych przewlekłych chorób u dzieci. To grupa związków chemicznych, które występują w materiałach budowlanych i dużej ilości produktów dostępnych w sprzedaży detalicznej, takich jak zabawki, rozpuszczalniki, opakowania itd. Stanowią bazę dla lakierów i farb ftalowych, klejów (syntetyczna guma arabska) oraz niektórych laminatów. To również środki zmiękczające obecne w materiałach podłogowych PCV, z których są wychwytywane przez nasz organizm.

Badanie szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Karlstad pokazuje, że dzieci mogą spożywać te środki z jedzeniem, ale także przyswajać podczas oddychania i przez skórę.

Najnowsze badanie miało na celu zweryfikowanie informacji, czy materiały podłogowe z wykorzystaniem PCV mogą być związane z upowszechnianiem ftalanów w organizmie niemowląt.
Wykorzystano próbki moczu, pobierane od 83 losowo wybranych dzieci w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. Mierzono częstość występowania w moczu czterech rodzajów ftalanów. Zebrano szczegółowe dane na temat materiałów podłogowych w domu tych dzieci, ale także pytano o styl życia rodziny i indywidualne potrzeby niemowląt. Dopiero te wszystkie informacje mogły stanowić podstawę dla badania i jego wyniku. Poziom niektórych ftalanów (MbzP – 1-metylo-4-benzylopiperazyna, BbzP – ftalan benzylu-butylu, metabolit) okazał się być wyższy w moczu dzieci, które miały podłogi z PCV w pokojach, w których śpią. Co istotne, poziom  innych ftalanów (m.in. metabolitu) w organizmie był niższy u dzieci, które były karmione przez mamy wyłącznie piersią.

Wcześniejsze badania w obrębie tej grupy testowej wykazały, że podłoga PCV i obecność w niej ftalanów jest ściśle związana z obecnym w tych pomieszczeniach kurzem. Ekspozycja na BBzP w pomieszczeniach z pyłem może być związana ze stanami alergicznymi u dzieci.

Podsumowując, absorpcja, czyli proces pochłaniania substancji gazowej (w tym wypadku –  ftalanów u niemowląt), może być związany z materiałami podłogowymi z wykorzystaniem zmiękczonego PVC.

Należy podkreślić, że wykorzystanie ftalanów w zabawkach dla małych dzieci jest zakazane, ze względu na zagrożenie dla zdrowia, jakie powodują.

Źródło: sciencedaily.com
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *