Kategorie
Ekowiadomości

Genetycznie modyfikowane krowy produkują “ludzkie” mleko

Chińscy naukowcy stworzyli genetycznie modyfikowane krowy, które produkują mleko zbliżone do kobiecego

Chińscy naukowcy stworzyli genetycznie modyfikowane krowy, które produkują mleko zbliżone do kobiecego. Wprowadzili ludzkie geny do 300 krów mlecznych, po to, żeby produkowały mleko o takich samych właściwościach jak mleko “ludzkie”. Kobiece mleko zawiera duże ilości składników odżywczych, które mogą przyczynić się do pobudzenia układu immunologicznego niemowląt i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Naukowcy uważają, że modyfikowane mleko może stanowić alternatywę dla mleka kobiecego i zastępczego mleka dla niemowląt, które jest postrzegane jako gorszy substytut. Mają nadzieję, że genetycznie modyfikowane produkty mleczne będą sprzedawane w supermarketach. Badanie ma poparcie dużej firmy biotechnologicznej.

Mleko modyfikowanych krów, m.in.:

  • ma zwiększone ilości lizozym – białka,  które stanowi jeden z mechanizmów odporności
  • ma zwiększoną zawartość tłuszczu o ok. 20%
  • ma zmieniony poziom suchej masy, co czyni je bardziej zbliżonym do mleka “ludzkiego”.

Naukowcy twierdzą, że “genetycznie modyfikowana żywność, jeśli jest wykonana poprawnie, może stanowić ogromne korzyści dla konsumentów w zakresie wytwarzania lepszych produktów.”

Praca chińskich naukowców wywołuje sprzeciw wobec żywności genetycznie modyfikowanej. Krytycy technologii i obrońcy praw zwierząt kwestionują wartości mleka genetycznie zmodyfikowanych zwierząt oraz jego bezpieczny wpływ na stan zdrowia ludzi i bydła.

www.telegraph.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.