Kategorie
Dieta naturalna

Gotowe serki i jogurty dla dzieci. Co zawierają?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów spożywczych dla dzieci – szczególnie różnego rodzaju serków, słodkich jogurtów, deserków. Bardzo często reklamowane są one jako zdrowe, będące źródłem energii, wapnia, witamin i innych składników odżywczych potrzebnych każdemu rozwijającemu się dziecku.

Co zawierają w swoim składzie te produkty? Czy faktycznie są zdrowe i jak często możemy po nie sięgać?

Skład serków i jogurtów dla dzieci:

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!
 • źródło energii – dzieci rosną i potrzebują dużo energii a produkty tego typu faktycznie jej dostarczają. Jednak warto się zastanowić czy faktycznie energia naszego dziecka powinna pochodzić z takiego źródła? Bez wątpienia lepiej dostarczać jej z pokarmów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Dostarczamy wówczas nie tylko dużą ilość energii, ale też inne cenne składniki mineralne i witaminy
 • wapń – to prawda, że jest go dużo w produktach reklamowanych jako „źródło wapnia”. Czasami są one dodatkowo o wapń wzbogacane, co przy zdrowej i zbilansowanej diecie jest niepotrzebne.
  Dzieci w wieku 1-3 lat potrzebują około 500 mg wapnia dziennie. Jest on ważny do prawidłowego wzrostu i rozwoju, buduje masę kostną. Wapń znajduje się w produktach mlecznych, rybach, roślinach strączkowych, żółtku jaja, niektórych warzywach. Wapń wchłania się z produktów mlecznych w około 80% a z produktów roślinnych w około 20%. Duża ilość wapnia znajduje się w jogurcie naturalnym – w 100 g jogurtu naturalnego jest go 170 mg. Warto zauważyć, że w serku waniliowym jest go dwukrotnie mniej, za to cukru jest dwukrotnie więcej
 • cukier – obecnie przyjmuje się, że dziecko nie powinno zjadać więcej niż 20 gramów sacharozy dziennie, co odpowiada dwóm czubatym łyżeczkom cukru. W dostępnych na rynku serkach i deserkach dla dzieci oraz słodkich jogurtach znajduje się od 13 do 16 g cukru w 100 g produktu, a często kubeczek takiego produktu to więcej niż 100 g (zazwyczaj 150-200). Tak więc w jednym małym deserku może być około 2-3 łyżeczek cukru. W bardzo popularnych deserkach dla dzieci w jednym kubeczku zawarta jest kopiata łyżeczka cukru. Zazwyczaj podajemy dwa takie deserki, czyli będą to już około 3 łyżeczki cukru.
  Nadmiar cukru powoduje nie tylko otyłość i próchnicę zębów u dzieci, ale również przyczynia się do zaburzeń układu hormonalnego i w konsekwencji powstania cukrzycy typu II
 • wsad owocowy – koncentrat powstały z miąższu owoców, w którym może ukrywać się cukier, bądź tańszy zamiennik cukru, tj. syrop glukozowo-fruktozowy. Do wsadów owocowych można dodać barwnik czy aromat, tak, by wyglądał i miał zapach bardziej zbliżony do naturalnych owoców. Wsady są różne w zależności od producenta, który dostarcza je do mleczarni. Kupując serek nie wiemy czy wsad jest zrobiony z naturalnych składników. Dlatego warto samodzielnie dodać owoc do jogurtu naturalnego, by mieć pewność co znajdzie się w diecie dziecka
 • aromaty – skąd biorą się smaki poszczególnych słodkich serków i jogurtów? W większości nie pochodzą z naturalnych owoców, lecz swój smak i aromat zawdzięczają różnym dodatkom. Na przykład smak waniliowy nie pochodzi w naturalnej wanilii, ale sztucznej waniliny. Podobnie smaki owocowe (kokosowy, poziomkowy, truskawkowy) często są po prostu wynikiem dodawania do produktów sztucznie otrzymywanych związków. Im dziwniejszy smak, tym większa pewność, że smak i aromat mają sztuczne pochodzenie
 • zagęszczacze – serki, jogurty i deserki swoją jedwabistą gęstą konsystencję zawdzięczają różnym substancjom zagęszczającym. Do często stosowanych w serkach dla dzieci substancji zagęszczających należą: skrobia ziemniaczana, skrobia modyfikowana, żelatyna wieprzowa, pektyna, także karagen mogący przyczyniać się do owrzodzenia jelit u dzieci. Należy unikać większej ilości substancji dodatkowych, by nie kumulowały się w naszym i dziecka organizmie.

Jak często dzieci mogą jadać takie produkty?

Powinniśmy traktować je jak słodycze i nie dawać ich dzieciom częściej, niż 1-2 razy w tygodniu. Znaczniej zdrowiej jest jednak nie podawać ich wcale i przygotować taki serek czy jogurt w domu, używając produktów z ekologicznych gospodarstw.

Aby przygotować serek lub jogurt wystarczy:

 • rozrobić twaróg z owocami sezonowymi lub ekologicznym dżemem i ewentualnie dodać miód
 • do jogurtu naturalnego dodać różne owoce.

Takie produkty są smaczne i chętnie jedzone przez dzieci. Nie zawierają tyle szkodliwego cukru, sztucznych barwników czy aromatów. Są równocześnie tak samo bogate w wapń, inne minerały i witaminy, jak produkty rynkowe.

Autor/ka: Elżbieta Trojanowska

Założycielka firmy Medlinea klinika diety, zajmującej się propagowaniem zdrowego i świadomego żywienia i aktywnego stylu życia. Firma szczególny nacisk kładzie na zagadnienia związane z żywieniem dzieci i edukacją żywieniową rodziców. Z wykształcenia dietetyk oraz biolog ze specjalizacją w zakresie fizjologii człowieka. Ukończyła również studia z zarządzania. Autorka wielu artykułów z zakresu żywienia i dietetyki. Prywatnie mama dwójki dzieci.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Gotowe serki i jogurty dla dzieci. Co zawierają?”

Ja z kupnych najczęściej kupuję Bielucha – jedyny taki z czystym składem. :) Ale i tak często robię w domu własny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.