Kategorie
Karmienie piersią Niemowlę Zdrowie

Herbatka laktacyjna – co powinna zawierać, czy jest skuteczna?

Gdy wydaje nam się, że nasze piersi produkują niewystarczającą ilość pokarmu, bardzo często zaczynamy rozglądać się za preparatami zawierającymi naturalne galaktogogi. Za tą tajemniczą nazwą stoją substancje mlekopędne, które pomagają wywołać, utrzymać i zwiększyć produkcję mleka.

seria rodzicielska

Pakiet: Poród naturalny + Karmienie piersią

64,60 PLN

Praktyczne i mądre przewodniki po całym okresie od ciąży do odstawienia od piersi.

Herbatka laktacyjna – czy pomaga?

Skuteczność ziół mlekopędnych jest tematem, który budzi kontrowersje wśród wielu badaczy. Jedni twierdzą, że substancje te faktycznie wpływają na produkcję pokarmu. Inni natomiast uważają, że działanie to ma jedynie podłoże psychologiczne (mama karmiąca wierzy w działanie naparu, jest bardziej zrelaksowana, a w konsekwencji jej piersi wytwarzają więcej mleka). Niezależnie od tego, gdzie leży prawda, z całą pewnością warto spróbować. 

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek ziołowych dla kobiet karmiących. Część z nich ma bardzo prosty skład i zawiera tylko kilka najważniejszych ziół, choć nie brakuje herbatek, które nie tylko wspierają laktację, ale też dostarczają karmiącej mamie wiele cennych substancji (znajduje się w nich m.in. owoc maliny, kminek, porzeczka czerwona, kwiat rumianku, bazylia, koper włoski, liść pokrzywy, owoc róży). Zrezygnujmy ze słodzonych granulatów, wybierajmy wyłącznie naturalne mieszanki. Możemy również samodzielnie przygotować herbatkę laktacyjną w domu.

seria holistyczna

Pielęgnacja naturalna

 Dbaj naturalnie o włosy, skórę i ciało. Poznaj tajniki pielęgnacji naturalnej.

Herbata dla kobiet karmiących – co powinna zawierać?

Wśród ziół wspierających laktację znajduje się przede wszystkim:

  • koper włoski – zwiększa ilość produkowanego mleka, wspomaga trawienie, zmniejsza objawy wzdęcia, wykazuje lekkie działanie przeciwzapalne,
  • anyż – pobudza laktację, wspomaga trawienie, działa rozkurczowo,
  • melisa – działa uspokajająco, łagodzi niepokój, pomaga w problemach z zaśnięciem,
  • kminek zwyczajny – zwiększa ilość pokarmu, wspomaga trawienie,
  • pokrzywa zwyczajna – wykazuje działanie wzmacniające, oczyszczające i rozkurczające. 

Ekologiczna herbatka laktacyjna – jak ją przygotować?

Choć możemy zdecydować się na mieszankę w torebkach do zaparzania, warto wybrać się do sklepu zielarskiego i samodzielnie skomponować herbatkę dla kobiet karmiących piersią. Wystarczy, że poprosimy o wymienione wyżej składniki i wymieszamy je w równych proporcjach. Jedną łyżeczkę mieszanki należy zalać szklanką wrzątku, a następnie zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. To wszystko! Tak przygotowana ekologiczna herbatka laktacyjna będzie nie tylko dużo tańsza od dostępnych na rynku mieszanek, ale też z pewnością będzie miała dużo bardziej intensywny smak i aromat. Mieszankę należy przechowywać w suchym miejscu.

Herbata laktacyjna – jak często ją pić?

Herbatkę dla mam karmiących możemy pić już od 35. tygodnia ciąży – wówczas powinna być to jedna filiżanka dziennie. Po porodzie warto zwiększyć ilość do dwóch, a nawet trzech filiżanek. Pamiętajmy przy tym, że najważniejszą rolę w stymulacji laktacji odgrywa częste przystawianie dziecka do piersi. Jeśli zatem podejrzewamy, że produkujemy niewystarczającą ilość pokarmu, najlepiej skontaktujmy się z doradcą laktacyjnym, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości.

Autor/ka: Sandra Habrych

Absolwentka filologii polskiej. Autorka, copywriterka SEO, redaktorka i korektorka. Zwolenniczka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Szczęśliwa żona Bartosza, spełniona mama Grzesia i Piotrusia. Od 2020 roku współpracuje z Wydawnictwem NATULI dzieci są ważne, z powodzeniem łącząc pracę zawodową z macierzyństwem. W wolnych chwilach maluje akwarelami, tańczy i żegluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *