Choć pakowanie torby do porodu jest dla wielu mam wspaniałym przeżyciem, większość z nas i tak dorzuca do niej ostatnie rzeczy dopiero wtedy, gdy nadejdzie pierwszy skurcz. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili! Pamiętajmy, że dobrze wyposażona torba do szpitala zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, gdy zacznie się poród i od spotkania z dzieckiem będzie dzielić nas zaledwie kilka godzin. Co spakować do szpitala?
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Torba do porodu – kiedy warto ją spakować?
Pakowanie torby do szpitala na poród warto zacząć już pod koniec ósmego miesiąca ciąży. Pamiętajmy o tym, że zaledwie 5 proc. dzieci rodzi się w przewidywanym terminie, dlatego warto z wyprzedzeniem spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, sprawdźmy, jakie rzeczy zapewnia wybrany przez nas szpital, a jakie musimy zabrać ze sobą (taką listę często znajdziemy na stronie internetowej danej placówki).
Do szpitala nie warto zabierać zbyt dużej ilości ubrań czy akcesoriów – aż 80 proc. kobiet wychodzi ze szpitala po 48 godzinach, a nawet gdyby się okazało, że będziemy musiały zostać w nim trochę dłużej, bliscy na pewno zdążą nam dowieźć niezbędne przedmioty. W naszej torbie do szpitala powinny znaleźć się dokumenty, wyniki badań, rzeczy potrzebne na czas porodu i po porodzie, a także rzeczy dla dziecka.
Co spakować do szpitala na poród – dokumenty i wyniki badań
Na samej górze torby do szpitala na poród powinniśmy umieścić dokumenty i wyniki badań. W teczce muszą się znaleźć dokumenty takie jak:
- dowód osobisty
- karta przebiegu ciąży
- dowód ubezpieczenia (aktualna książeczka ubezpieczeniowa lub inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń)
- skierowanie do szpitala (jeśli jest wymagane)
- plan porodu (najlepiej kilka kopii).
Nie zapominajmy również o aktualnych wynikach badań. Możemy oczywiście zabrać ze sobą całą dokumentację zebraną w czasie ciąży, ale najważniejsze będą wyniki takie jak:
- grupa krwi i czynnik Rh (oryginał!)
- badanie na obecność przeciwciał (przy ujemnym czynniku Rh u matki)
- morfologia i badanie moczu (ostatnie badanie)
- USG (ostatnie badanie)
- badanie w kierunku HIV
- badanie w kierunku kiły (odczyn WR)
- antygen HBs lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B
- posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców grupy B
- inne istotne wyniki badań lub konsultacji zawierające wszelkie informacje, które mogą się okazać dla lekarza odbierającego poród.
Torba do szpitala – co powinna zabrać ze sobą mama?
Najpotrzebniejsze rzeczy dla mamy, które warto wziąć ze sobą do szpitala, obejmują ubrania (koszule nocne, szlafrok, klapki, biustonosz do karmienia), artykuły higieniczne (zwłaszcza majtki i podkłady poporodowe), kosmetyki, przekąski oraz istotne akcesoria. Aby torba do porodu zawierała możliwie jak najmniej miejsca, przyjmijmy, że nasz pobyt w szpitalu będzie trwał maksymalnie 2–3 dni. Co dokładnie przyda się na sali porodowej, a co będzie praktyczne dla mamy po porodzie?
Lista rzeczy do szpitala dla mamy do porodu i w czasie pobytu w szpitalu
- koszule nocne (trzy sztuki – jedna do porodu, dwie do karmienia)
- szlafrok lub sweter
- biustonosze do karmienia (dwie pary)
- ciepłe skarpetki (wbrew pozorom skarpetki przydają się często nawet w środku lata!)
- klapki pod prysznic
- przybory toaletowe, gumka do włosów
- kosmetyki (zwłaszcza pomadka do ust i płyn do higieny intymnej)
- ręcznik kąpielowy (często wystarczy jeden, choć w razie potrzeby warto spakować zapasowy)
- akcesoria, które przydają nam się w trakcie porodu – może być to olejek do masażu, olejek aromaterapeutyczny lub płyta z muzyką
- majtki poporodowe (6 par, mogą być jednorazowe, choć świetnie sprawdzą się też wielorazowe, wykonane z miękkiej włókniny)
- podkłady poporodowe (20–30 sztuk)
- duże podkłady higieniczne na łóżko (10 sztuk)
- wkładki laktacyjne
- chusteczki higieniczne, papier toaletowy
- woda mineralna, przekąski (banany, czekolada, herbatniki)
- książka, telefon komórkowy, ładowarka
- ubranie na wyjście ze szpitala
- dla osoby towarzyszącej: wygodne ubranie, kanapki, woda.
Torba do porodu – co warto zabrać dla noworodka?
Lista niezbędnych rzeczy dla dziecka powinna być możliwie jak najbardziej krótka. Pamiętajmy, że szpital nie jest dobrym miejscem dla maskotek czy grzechotek – będzie lepiej, jeśli poczekają bezpiecznie w domu. Co zatem spakować do torby?
Lista rzeczy do szpitala dla dziecka w czasie pobytu w szpitalu i na wyjście ze szpitala
- pieluszki jednorazowe w najmniejszym rozmiarze (nie bierzmy całego opakowania – w zupełności wystarczy 10–15 sztuk)
- pieluszki tetrowe (5 sztuk)
- chusteczki nawilżane
- maść przeciw odparzeniom pieluszkowym
- ubranka na wyjście, czyli bawełniane body, pajacyk, czapeczka i skarpetki (wiele szpitali zapewnia dziś bawełniane ubranka dla dziecka na cały pobyt w szpitalu – warto sprawdzić wcześniej, jak wygląda to w wybranej przez nas placówce)
- grubsze ubranka na wyjście, jeśli opuszczamy szpital zimą (ciepły kombinezon, rękawiczki, buciki)
- śpiworek lub kocyk
- fotelik samochodowy dla noworodka (nie warto go jednak zabierać ze sobą do porodu – będzie lepiej, jeśli w dniu wypisu przywiezie go tata).
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Torba do porodu – co jeszcze warto mieć ze sobą?
Zdajemy sobie sprawę, że pakowanie niezbędnych rzeczy do porodu może być dla kobiety w ciąży nie lada wyzwaniem. Bardzo trudno jest opracować jedyną słuszną listę, dlatego podczas pakowania warto kierować się przede wszystkim własną intuicją i wymogami szpitala, w którym będziemy rodzić. Pakując torbę, warto się na spokojnie zastanowić – czego bym potrzebowała najbardziej, aby czuć się komfortowo? Czego bym potrzebowała po porodzie, aby poczuć się w szpitalu jak u siebie w domu? Jeśli jest to drobiazg (być może ulubiony ręcznik, kocyk czy kosmetyki lub nawet mała maskotka), o ile nie ma wyraźnych wytycznych zabraniających przynoszenia takich przedmiotów do szpitala, zabierzmy go ze sobą. Planując zawartość torby, najlepiej znaleźć równowagę: z jednej strony pamiętajmy, by nie brać zbyt wielu rzeczy, a z drugiej strony – weźmy pod uwagę nasze potrzeby, także te emocjonalne.