Kategorie
Zdrowie

Co to jest homeopatia? Jak działa, czy jest bezpieczna?

Leki homeopatyczne od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Ich najważniejszym zadaniem jest pobudzanie organizmu do uzyskania naturalnej równowagi wewnętrznej. Choć nie wywołują żadnych skutków ubocznych, nadal budzą wiele kontrowersji. Czym jest homeopatia? Czy naprawdę jest skuteczna?

Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, powstałą na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej twórca, Samuel Hahnemann, był niezadowolony z osiągnięć ówczesnej medycyny, dlatego poszukiwał skutecznych metod leczenia, które nie wywoływałyby działań niepożądanych. Przez wiele lat się dokształcał i przeprowadzał liczne eksperymenty (w tym nawet jeden na sobie), a w końcu udowodnił, że najsilniejszy efekt leczniczy wykazują substancje wielokrotnie rozcieńczone. Choć od tej pory minęło już przeszło 200 lat, idea leczenia homeopatycznego nie zmieniła się. Co to jest homeopatia?

Na czym polega leczenie homeopatyczne?

Leczenie homeopatyczne opiera się na zasadzie podobieństwa„podobne leczyć podobnym”. Reguła ta była znana już Hipokratesowi. Polega ona na podawaniu choremu minimalnych dawek substancji aktywnych, które w wyższym stężeniu mogłyby wywołać u osoby zdrowej objawy chorobowe. Definicja homeopatii dla wielu z nas jest jednak niezrozumiała, dlatego bardzo często uzupełnia się ją przykładem, który z własnego doświadczenia znamy chyba wszyscy. Z jednej strony, gdy kroimy cebulę, łzawią nam oczy, mamy katar i często kichamy. Z drugiej, większość z nas nie zna skuteczniejszego leku na łzawienie oczu i nieżyt nosa niż syrop z cebuli (niezależnie od tego, czy symptomy są wynikiem infekcji czy alergii). To najlepiej pokazuje, że jedna substancja (w tym wypadku sok z cebuli) może zarówno wywoływać konkretne objawy, jak i je leczyć. Ta wiedza znajduje zastosowanie właśnie w leczeniu homeopatycznym.

Jak powstają leki homeopatyczne?

Leki homeopatyczne wytwarzane są z surowców pochodzenia naturalnego – roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Do ich produkcji wykorzystuje się aparat zwany dynamizatorem. Urządzenie to wielokrotnie rozcieńcza substancje aktywne w wodzie, a następnie energicznie wstrząsa każde kolejne rozcieńczenie. Zdaniem homeopatów, w miarę zmniejszania się substancji aktywnej w roztworze, skuteczność leku wzrasta. Proporcjonalnie zmniejsza się również ryzyko występowania jakichkolwiek działań niepożądanych. Informację o stopniu rozcieńczenia substancji (oznaczenie CH) znajdziemy na opakowaniu kupowanego przez nas leku. Przykładowo, 5 CH oznacza, że substancja czynna została rozcieńczona pięć razy do jednej setnej, a także pięć razy poddana dynamizowaniu (wstrząsaniu).

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Homeopatia – jak stosować?

Przeciwnicy systemu opracowanego przez Samuela Hahnemanna twierdzą, że homeopatia jest nieskuteczną i bardzo kosztowną metodą leczenia. Pamiętajmy jednak o tym, że plan leczenia homeopatycznego zawsze powinniśmy dobierać indywidualnie. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności wybierzmy się do homeopaty, który przeprowadzi z nami wywiad, a następnie wybierze odpowiedni lek. Lekarz, który stosuje leki homeopatyczne w swojej praktyce zapyta nas nie tylko o niepokojące nas objawy, ale także o sposób, w jaki na nie reagujemy. Może się zatem okazać, że dwie osoby, które skarżą się na tę samą dolegliwość, dostaną zupełnie inny lek. Czym zatem różni się homeopatia od metod medycyny konwencjonalnej? Dziś wielu z nas sięgnie po ten sam lek przeciwgorączkowy, jeśli dopadnie nas wysoka temperatura – podobnie będzie w przypadku bólu głowy czy biegunki. Leczenie homeopatyczne działa na zupełnie innej zasadzie. W tym wypadku nie chodzi o dolegliwość samą w sobie, ale o indywidualne i holistyczne (całościowe) podejście do pacjenta.

Czy leczenie tą metodą jest bezpieczne?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych. Zdarza się jednak, że na początku leczenia możemy zaobserwować u siebie zaostrzenie dotychczasowych objawów. Taki stan nazywamy pogorszeniem pierwotnym. Wbrew pozorom, świadczy on o tym, że lek został dobrze dobrany i prognozuje wysoką skuteczność terapii. Symptomy mogą utrzymywać się od kilku minut do kilku dni. W tym czasie nie powinniśmy przyjmować leku. Może się również okazać, że po rozpoczęciu leczenia pojawią się zupełnie nowe dolegliwości. Choć sytuacja taka występuje bardzo rzadko, świadczy ona o źle dobranym leku. Należy wówczas udać się ponownie do lekarza homeopaty i na bazie tych informacji opracować nowy schemat leczenia.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Czy leczenie homeopatyczne działa?

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z homeopatią, często się zastanawiają, czy nie działa ona na zasadzie placebo. Okazuje się jednak, że leczenie homeopatyczne bardzo często jest skuteczne nie tylko wśród pacjentów otwartych na różne metody leczenia, ale też wśród osób podchodzących do takich praktyk sceptycznie. Oczywiście pozytywne nastawienie jest niezwykle ważnym narzędziem w walce z każdą chorobą. Weźmy również pod uwagę to, że leki homeopatyczne bardzo często są podawane niemowlętom, małym dzieciom, a nawet zwierzętom. W takich wypadkach trudno jest mówić o efekcie placebo.

Poczytaj o homeopatii na https://homeopatiapolska.com/

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.