Homeopatia jest najczęściej wybieraną metodą leczenia komplementarnego. Praktykowana jest przez ponad dwustu tysięcy lekarzy w blisko stu krajach. Choć leki homeopatyczne są dziś powszechnie dostępne w większości aptek, często nie wiemy, jak je stosować. Z pomocą przychodzą lekarze stosujący leki homeopatyczne, w swojej praktyce.
Naturalne antybiotyki
35,11 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN
Homeopatia – co to takiego?
Homeopatia jest formą medycyny naturalnej, opierającą się na dwóch podstawowych elementach – zasadzie podobieństwa i holistycznym podejściu do pacjenta. Pierwszy z nich, czyli zasada podobieństwa, polega na podawaniu pacjentowi leków zawierających bardzo małe ilości substancji czynnych, które w większej ilości wywołałyby u osoby zdrowej objawy chorobowe. Hahnemann udowodnił tę teorię, zażywając chininę – okazało się, że ten skuteczny składnik leku na malarię może wywoływać objawy charakterystyczne dla tej choroby, jeśli poda się ją osobie zdrowej. Zdaniem niemieckiego lekarza, przyjmowanie substancji czynnych w postaci czystej lub stężonej nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wiąże się z różnymi działaniami niepożądanymi – dużo skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta są rozcieńczone roztwory. Drugą niezwykle ważną ideą w homeopatii jest leczenie człowieka jako całości. Właśnie dlatego lekarze homeopaci, w przeciwieństwie do lekarzy praktykujących wyłącznie medycynę konwencjonalną, nie pytają nas jedynie o występujące objawy, ale też o nasze samopoczucie, upodobania czy przyzwyczajenia. Wszystkie te informacje pozwalają stworzyć obraz pacjenta jako indywidualnej jednostki.
Jak powstają leki homeopatyczne?
Leki homeopatyczne produkowane są z surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Z substancji czynnych wytwarzane są tzw. pranalewki, czyli wyciągi wodno-alkoholowe, które następnie poddaje się wielokrotnemu rozcieńczaniu i wstrząsaniu. Według homeopatów, siła lecznicza danego leku zwiększa się wraz ze stopniem rozcieńczenia zawartej w nim substancji wyjściowej. Jednocześnie stężenie to jest tak niskie, że nie może wywoływać działań niepożądanych. Leki homeopatyczne występują najczęściej w postaci granulek (czyli niewielkich kuleczek, będących mieszaniną sacharozy i laktozy, nasączonych substancją czynną) umieszczonych w małych tubkach. Choć jest to najpopularniejsza forma leków homeopatycznych, w aptekach możemy znaleźć również tabletki, syropy, maści, krople oraz czopki.
Leki homeopatyczne – czy są skuteczne?
Przeciwnicy leczenia homeopatycznego twierdzą, że ich skuteczność nie została potwierdzona w żadnym badaniu naukowym. Nic bardziej mylnego. Do tej pory opublikowano przeszło dwieście badań klinicznych dotyczących leków homeopatycznych. Znajdziemy je między innymi w Medline, czyli największej na świecie bazie piśmiennictwa medycznego. Autorzy publikacji bardzo często zwracają uwagę na to, że homeopatia jest skuteczną, bezpieczną, a przy tym tanią metodą leczenia. Skąd zatem bierze się przekonanie, że ma ona nic wspólnego z nauką? Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się na chwilę do opisanego wcześniej podejścia holistycznego. Lekarze homeopaci biorą pod uwagę wiele różnych czynników i dobierają leki indywidualnie, do występujących u danego pacjenta objawów. Może się zatem okazać, że pacjenci, którzy teoretycznie skarżą się na dokładnie te same dolegliwości, otrzymają zupełnie inne leki. W homeopatii trudno jest wykazać, że konkretny lek u wszystkich pacjentów wywoła określony efekt. Nie oznacza to jednak, że leczenie homeopatyczne nie jest skuteczne. Po prostu metodyka badań jest inna.
Leki homeopatyczne – czy są bezpieczne?
Leki homeopatyczne są bardzo bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych. Nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, dlatego z powodzeniem stanowią zwykle uzupełnienie konwencjonalnego postępowania medycznego. Co ważne, mogą stosować je osoby w każdym wieku, także niemowlęta i osoby starsze. Chętnie sięgają po nie również kobiety w ciąży, które często skarżą się na mdłości czy bolesne skurcze nóg. Choć większość leków homeopatycznych bez problemu możemy kupić w aptece, warto wcześniej skonsultować się w z lekarzem homeopatą. Przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad, a następnie opracuje dla nas najskuteczniejszy schemat leczenia.