Kategorie
Zdrowie

Leki homeopatyczne – jak działają i czy są skuteczne?

Homeopatia jest najczęściej wybieraną metodą leczenia alternatywnego. Praktykowana jest przez ponad dwustu tysięcy lekarzy w blisko stu krajach. Choć leki homeopatyczne są dziś powszechnie dostępne w większości aptek, często nie wiemy, jak je stosować. Z pomocą przychodzą wykwalifikowani homeopaci.

Homeopatia jest najczęściej wybieraną metodą leczenia komplementarnego. Praktykowana jest przez ponad dwustu tysięcy lekarzy w blisko stu krajach. Choć leki homeopatyczne są dziś powszechnie dostępne w większości aptek, często nie wiemy, jak je stosować. Z pomocą przychodzą lekarze stosujący leki homeopatyczne, w swojej praktyce.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Homeopatia – co to takiego?

Homeopatia jest formą medycyny naturalnej, opierającą się na dwóch podstawowych elementach – zasadzie podobieństwa i holistycznym podejściu do pacjenta. Pierwszy z nich, czyli zasada podobieństwa, polega na podawaniu pacjentowi leków zawierających bardzo małe ilości substancji czynnych, które w większej ilości wywołałyby u osoby zdrowej objawy chorobowe. Hahnemann udowodnił tę teorię, zażywając chininę – okazało się, że ten skuteczny składnik leku na malarię może wywoływać objawy charakterystyczne dla tej choroby, jeśli poda się ją osobie zdrowej. Zdaniem niemieckiego lekarza, przyjmowanie substancji czynnych w postaci czystej lub stężonej nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wiąże się z różnymi działaniami niepożądanymi – dużo skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta są rozcieńczone roztwory. Drugą niezwykle ważną ideą w homeopatii jest leczenie człowieka jako całości. Właśnie dlatego lekarze homeopaci, w przeciwieństwie do lekarzy praktykujących wyłącznie medycynę konwencjonalną, nie pytają nas jedynie o występujące objawy, ale też o nasze samopoczucie, upodobania czy przyzwyczajenia. Wszystkie te informacje pozwalają stworzyć obraz pacjenta jako indywidualnej jednostki.

Jak powstają leki homeopatyczne?

Leki homeopatyczne produkowane są z surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Z substancji czynnych wytwarzane są tzw. pranalewki, czyli wyciągi wodno-alkoholowe, które następnie poddaje się wielokrotnemu rozcieńczaniu i wstrząsaniu. Według homeopatów, siła lecznicza danego leku zwiększa się wraz ze stopniem rozcieńczenia zawartej w nim substancji wyjściowej. Jednocześnie stężenie to jest tak niskie, że nie może wywoływać  działań niepożądanych. Leki homeopatyczne występują najczęściej w postaci granulek (czyli niewielkich kuleczek, będących mieszaniną sacharozy i laktozy, nasączonych substancją czynną) umieszczonych w małych tubkach. Choć jest to najpopularniejsza forma leków homeopatycznych, w aptekach możemy znaleźć również tabletki, syropy, maści, krople oraz czopki.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Leki homeopatyczne – czy są skuteczne?

Przeciwnicy leczenia homeopatycznego twierdzą, że ich skuteczność nie została potwierdzona w żadnym badaniu naukowym. Nic bardziej mylnego. Do tej pory opublikowano przeszło dwieście badań klinicznych dotyczących leków homeopatycznych. Znajdziemy je między innymi w Medline, czyli największej na świecie bazie piśmiennictwa medycznego. Autorzy publikacji bardzo często zwracają uwagę na to, że homeopatia jest skuteczną, bezpieczną, a przy tym tanią metodą leczenia. Skąd zatem bierze się przekonanie, że ma ona nic wspólnego z nauką? Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się na chwilę do opisanego wcześniej podejścia holistycznego. Lekarze homeopaci biorą pod uwagę wiele różnych czynników i dobierają leki indywidualnie, do występujących u danego pacjenta objawów. Może się zatem okazać, że pacjenci, którzy teoretycznie skarżą się na dokładnie te same dolegliwości, otrzymają zupełnie inne leki. W homeopatii trudno jest wykazać, że konkretny lek u wszystkich pacjentów wywoła określony efekt. Nie oznacza to jednak, że leczenie homeopatyczne nie jest skuteczne. Po prostu metodyka badań jest inna.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak się złościć nie krzywdząc?!
Niezwykła książka o złości, akceptacji i trudnych momentach.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Leki homeopatyczne – czy są bezpieczne?

Leki homeopatyczne są bardzo bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych. Nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, dlatego z powodzeniem stanowią zwykle uzupełnienie konwencjonalnego postępowania medycznego. Co ważne, mogą stosować je osoby w każdym wieku, także niemowlęta i osoby starsze. Chętnie sięgają po nie również kobiety w ciąży, które często skarżą się na mdłości czy bolesne skurcze nóg. Choć większość leków homeopatycznych bez problemu możemy kupić w aptece, warto wcześniej skonsultować się w z lekarzem homeopatą. Przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad, a następnie opracuje dla nas najskuteczniejszy schemat leczenia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Leki homeopatyczne – jak działają i czy są skuteczne?”

W takim dobrym miejscu – takie bzdury? Szkoda, ze autor nie podpisał się z imienia i nazwiska pod tym „artykułem”, byłoby wiadomo, kogo tutaj unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.