Kategorie
Ekowiadomości Zdrowie

Gorączka u dziecka – naturalny sprzymierzeniec w walce z chorobą

Wysoka gorączka u dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Gdy tylko się pojawi, bardzo często sięgają oni po leki przeciwgorączkowe i cieszą się, gdy temperatura spada. Warto jednak pamiętać, że gorączka odgrywa ogromną rolę w procesie mobilizacji organizmu – z tego powodu nie warto się jej zbyt szybko pozbywać.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie dużo lepiej rozumieli znaczenie gorączki. Nie traktowali jej jak intruza, wiedzieli, że przychodzi i odchodzi. Dziś, gdy nasze dziecko zaczyna gorączkować, bardzo często wpadamy w panikę. Już po pierwszym pomiarze temperatury szukamy w apteczce leku zawierającego paracetamol lub ibuprofen, przy okazji dzwoniąc do pediatry. Co najgorsze, część z nas myli stan podgorączkowy z gorączką, a nawet podaje dziecku większą niż zalecana dawkę leku. Wyjaśniamy, czym jest wysoka gorączka u dziecka, jakie są jej przyczyny i czy zawsze należy ją obniżać.

Uwaga! Reklama do czytania

Granice dzieci i dorosłych

Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych pomaga porozumiewać się i współpracować z dzieckiem, unikać nieporozumień i codziennych dramatów.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Przyczyny gorączki. Co zaliczamy do najczęstszych przyczyn gorączki?

Gorączka to jeden z pierwszych objawów infekcji. Najczęstszą przyczyną gorączki jest rozwijająca się infekcja wirusowa (m.in. gorączka trzydniowa, grypa) lub bakteryjna (angina paciorkowcowa, zakażenie układu moczowego). Ponieważ towarzyszy dziesiątkom różnych chorób, rozpoznanie stawia się w oparciu o pozostałe objawy i wyniki ewentualnych badań.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Co oznacza zwiększona ciepłota ciała?

Prawidłowa temperatura ciała dziecka, w zależności od miejsca mierzenia, mieści się w przedziale od 36,6 do 37,5°C. Co ciekawe, może się ona zmieniać wielokrotnie w ciągu doby – takie wahania zwykle nie stanowią żadnego powodu do niepokoju. Stan podgorączkowy występuje w sytuacji, gdy temperatura ciała wynosi od 37,5 do 37,9°C. O gorączce mówimy dopiero wtedy, gdy temperatura przekracza 38°C. Gorączka u dziecka zwykle pojawia się samoistnie i dość szybko mija.

Podwyższona temperatura ciała ma znaczenie!

Najważniejszym zadaniem gorączki u dziecka jest stymulacja układu immunologicznego do walki z chorobą. Gdy organizm zostaje zaatakowany przez bakterie, wirusy czy grzyby, rosnąca temperatura ciała pomaga usunąć intruza, a tym samym zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Co ciekawe, przy temperaturze 38°C układ odpornościowy produkuje aż dwadzieścia razy więcej przeciwciał, czyli białek neutralizujących drobnoustroje chorobotwórcze. Jeśli na tym etapie sięgniemy po leki przeciwgorączkowe, obniżymy co prawda temperaturę u dziecka, ale tym samym zniweczymy wysiłki organizmu i utrudnimy mu walkę z infekcją.

Domowe sposoby na obniżenie wysokiej temperatury ciała

Choć gorączka stymuluje organizm do obrony, pamiętajmy o tym, że może ona powodować odwodnienie. Nawet jeśli dziecko odmawia przyjmowania płynów, zadbajmy o to, by systematycznie przyjmowało ich niewielkie ilości. Jak najbardziej możemy podawać dziecku wodę, choć w przypadku gorączki świetnie sprawdzą się również herbaty wykazujące działanie napotne, czyli przede wszystkim napary z kwiatów bzu czarnego lub kwiatów lipy. W przypadku wysokiej gorączki bardzo pomocne są też chłodne okłady lub kąpiele w temperaturze o 1,5 do 2 stopni niższej od temperatury ciała chorego. Nigdy nie zanurzajmy dziecka w zimnej wodzie, nie kładźmy również na jego skórze kompresów wyjętych z zamrażarki.

Gorączka u dziecka – leki homeopatyczne

Pisząc o naturalnych sposobach obniżania gorączki u dziecka, warto wspomnieć o homeopatii. Istnieje wiele bezpiecznych leków homeopatycznych, które stosuje się w przypadku wysokiej temperatury ciała. Należy do nich między innymi Aconitum napellus, Nux vomica, Belladonna, Gelsemium i Arnica montana. Wybór najskuteczniejszego z nich najlepiej pozostawić homeopacie, który weźmie pod uwagę nie tylko temperaturę ciała dziecka, ale przede wszystkim towarzyszące gorączce objawy.

Wysoka temperatura ciała – kiedy należy podać lek przeciwgorączkowy?

Gorączka u dziecka nie zawsze stanowi wskazanie do podania leków zawierających ibuprofen lub paracetamol, jednak powinniśmy pamiętać, że od reguły tej są pewne wyjątki. Przede wszystkim powinniśmy zbijać temperaturę powyżej 38°C u dzieci, które kiedykolwiek doświadczyły drgawek gorączkowych (takie samo postępowanie stosuje się wśród dzieci, których rodzeństwo miało drgawki gorączkowe). W pozostałych przypadkach podanie leków powinniśmy rozważyć, gdy gorączka utrzymuje się na wysokim poziomie (powyżej 38,5°C) i/lub gorączce towarzyszą objawy niepokojące (np. silny ból głowy, bóle mięśniowe, sztywność karku, osłabienie, wymioty lub biegunka). 

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Infekcje wirusowe i bakteryjne. Jak dawkować leki przeciwgorączkowe?

Najczęściej wybierane i bardzo skuteczne w obniżaniu wysokiej temperatury u dzieci są leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Pierwszy z nich możemy podać dziecku już od narodzin, z drugim natomiast będziemy musieli zaczekać do ukończenia 3 miesiąca życia. Dawkę powinniśmy zawsze dostosowywać do wagi dziecka (przykładowo w przypadku paracetamolu będzie to 10–15 mg na kilogram masy ciała co 6 godzin). Warto jednak wiedzieć, że choć większość leków przeciwgorączkowych jest dostępna bez recepty, przed ich podaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że wysoka gorączka u dziecka jest tylko jednym z objawów poważniejszej choroby, np. zakażenia układu oddechowego.

Wysoka temperatura ciała – o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Nie brakuje dzieci, którym nawet wysoka gorączka nie przeszkadza w świetnej zabawie. Biegają, skaczą, wspinają się, jednak za nic nie chcą położyć się do łóżka. Jeśli do tego grona możemy zaliczyć także nasze dziecko, nie zmuszajmy go do leżenia pod kołdrą. Pamiętajmy jednak, że taka temperatura ciała zawsze osłabia organizm, dlatego warto nieco wyciszyć tę energię, proponując dziecku zabawy niewymagające dużej aktywności ruchowej. Zapewnijmy mu ciszę i spokój, by mogło się zdrzemnąć, a także często wietrzmy jego pokój (więcej tlenu to mniej wirusów i bakterii). W przypadku wystąpienia gorączki u dziecka zrezygnujmy również z kąpieli, a mycie ograniczmy do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. I, co najważniejsze, we wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek i słuchajmy naszych dzieci.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Gorączka u dziecka – naturalny sprzymierzeniec w walce z chorobą”

Kim pani jest, że udziela porad dotyczących zdrowia? Tylko półgłówek poleca homeopatię, więc lekarzem pani z pewnością nie jest. Oby ten tekst nie zaszkodził żadnemu dziecku, które ma tak samo rozgarniętych rodziców jak pani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.