Kategorie
Polecamy

Idealne oświetlenie nocne do pokoju dziecka – na co zwracać uwagę?

Jedną z najważniejszych instalacji w każdym pomieszczeniu jest oświetlenie. Nie da się bez niego bezpiecznie przemieszczać oraz wykonywać różnych zadań lub czynności.

Właściwie dobrane lampy stanowią podstawę również w przypadku wyposażenia do pokoju dziecka. Warto dobrze się przyłożyć do wyboru odpowiednich produktów, które nie tylko zapewnią komfort, ale także bezpieczeństwo małych użytkowników, o każdej porze dnia lub nocy. Oprócz oświetlenia głównego w tych specjalnych wnętrzach powinny się także znaleźć praktyczne lampki nocne.
Do czego się przydają oraz jak wybrać najlepsze lampki nocne do pokoju dziecka? O tym opowiemy poniżej

Do czego jest potrzebna lampa nocna w pokoju dziecka?

Oświetlenie nocne pełni szereg mocno zróżnicowanych funkcji. Oczywiście jego natężenie nie pozwala na to, aby zastępowało światło główne, bywa jednak bardzo przydatne i warto o nim pomyśleć już na etapie aranżowania pokoju dla malucha.
W tej kategorii produktów znajduje się kilka zróżnicowanych grup produktów oświetleniowych. Najbardziej popularne są oczywiście lampki nocne, które umieszcza się przy samym łóżku. Gwarantują wystarczającą ilość światła do przyjemnego czytania w łóżku lub do zabaw tuż przed snem.
Oprócz nich stosuje się rozmaite typy oświetlenia bocznego, które montuje się najczęściej na ścianach. Ich zadaniem jest zapewnienie światła do bezpiecznego przemieszczania się oraz budowania przyjemnej, przytulnej atmosfery. Bywają też niekiedy potrzebne do odpędzania nocnych strachów.

Czym musi wyróżniać się lampa nocna do pokoju dziecka?

Oświetlenie do pokoju dziecka musi składać się z wyselekcjonowanych i sprawdzonych produktów, których szeroki wybór oferuje na przykład sklep Azzardo. Na co należy zwracać uwagę?
Najważniejsze przy poszukiwaniach jakiejkolwiek oprawy oświetleniowej, z której na co dzień mają korzystać maluch, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Z tego względu w pokoju dziecka najczęściej umieszcza się lampy wykonane z trwałych tworzyw, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Modele ze szklanymi elementami raczej nie są wskazane. Łatwo bowiem dochodzi do stłuczenia lampy podczas zabawy, a drobinki szkła mogą dotkliwie pokaleczyć dziecko.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Równocześnie warto wybrać lampy, które nie nagrzewają się zbyt mocno, żeby nie powodować przypadkowych, bolesnych oparzeń.
Ponadto, dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, powinno się wybierać oprawy, które są w pełni zabudowane, żeby ciekawskie maluchy nie miały nigdy dostępu do wnętrza i elementów instalacyjnych. Mogłoby to bowiem prowadzić do porażenia prądem.
Nie zapominajmy również o doborze właściwych źródeł światła. Oświetlenie nocne powinno być delikatne i wyróżniać się małym natężeniem, pozwalającym na spokojne wyciszenie przed snem. Warto wybrać żarówki dające światło ciepło białe, szczególnie korzystne do zrelaksowania się i przygotowania do odpoczynku. Idealna lampka nocna daje światło rozproszone, które nie podrażnienia oczu.
Nie mniej ważna jest też estetyka oprawy. Można oczywiście zdecydować się na lampkę nocną w kształcie ulubionego, dziecięcego bohatera z filmów animowanych. Warto jednak w tej kwestii zachować sporą dozę rozsądku. Maluchy potrafią bowiem z dnia na dzień zmieniać idoli. Lepiej zatem postawić na bardziej uniwersalne produkty oświetleniowe, wpisujące się w całościową aranżację, których nie będziemy musieli zmieniać co kilka tygodni.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Typy lamp do pokoju dziecka

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiednich typów lamp, które sprawdzą się jako oświetlenie nocne. Które rodzaje nadają się do tego najlepiej?
Jako lampki nocne najczęściej wykorzystuje się modele stojące na stolikach nocnych lub kinkiety przytwierdzane do ściany w pobliżu wezgłowia łóżka. Gwarantują optymalną ilość światła do czytania oraz ewentualnego przemieszczania się w ciemnościach.
Co można wybrać oprócz nich? Coraz większą popularnością cieszą się energooszczędne taśmy LED – dostępne w rozmaitych kolorach. Przydają się do udekorowania elementów architektonicznych lub mebli. Dają przy tym wystarczająco dużo przyjemnego dla oka światła, aby bez przeszkód poruszać się po pomieszczeniu.
Drugim praktycznym rozwiązaniem stały się ostatnio oczka wpustowe, montowane przy poziomie podłogi. Oświetlają, ułatwiają przemieszczanie się, a przy tym nie drażnią wzroku i nie oślepiają podczas nocnych wycieczek.

Idealne oświetlenie dobrane do potrzeb malucha

Każde dziecko jest inne i potrzebuje nieco innego wyposażenia do swojego królestwa. Oświetlenie nocne nie jest pod tym względem wyjątkiem.
Warto zatem zwrócić uwagę na przyzwyczajenia malucha oraz jego indywidualne preferencje, żeby dobrać optymalne produkty oświetleniowe, które zapewnią równocześnie pełen komfort oraz oczywiście maksymalne bezpieczeństwo dziecka w jego własnym pokoju.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.