Ile trwa połóg po porodzie i jak w jego trakcie możesz o siebie zadbać?
| Ile trwa połóg po porodzie i jak w jego trakcie możesz o siebie zadbać?

Ile trwa połóg po porodzie i jak w jego trakcie możesz o siebie zadbać?

Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu. Należy więc pamiętać, że świeżo upieczona mama potrzebuje czasu na powrót do normy - zmiany przechodzą wtedy kobiece narządy, układ hormonalny, a także psychika. Są to tygodnie, w których odpowiednia troska o siebie jest niezwykle istotna. Co zatem należy wiedzieć o połogu i jak ułatwić sobie ten czas?

Czego spodziewać się w trakcie połogu?

Połóg jest okresem, jakim nazywa się pierwsze 6 tygodni po porodzie. Ciało potrzebuje tego czasu, aby móc wrócić do stanu sprzed ciąży oraz porodu, które to stanowią olbrzymie obciążenie dla organizmu. Biorąc pod uwagę ilość i intensywność zmian, młoda mama może spodziewać się wtedy nie tylko trudności z zakresu somatycznego, lecz także psychicznego. Skoki hormonalne mogą wpływać na huśtawkę nastrojów, odczuwanie bardzo silnych emocji czy też zwiększone poczucie lęku – to jak najbardziej naturalne!

Typowe dla połogu jest też odczuwanie skurczów. Wiążą się one z powracającą do swoich normalnych rozmiarów macicą – narząd ten musi zmniejszyć się około 10 razy! Pojawiają się w tym czasie także tzw. odchody połogowe. One również są skutkiem zwijania się oraz oczyszczania macicy i mogą trwać nawet przez cały okres połogu. Najtrudniejsze pod tym względem niewątpliwie są pierwsze dni po porodzie, w ich trakcie wydzielina jest krwista, mogą być w niej widoczne także skrzepy. W kolejnych dniach staje się ona różowa, brązowa, a na koniec występuje już tylko pod postacią śluzu.

Etapy połogu

  • Połóg bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie.
  • Połóg wczesny – trwa przez tydzień od porodu.
  • Połóg późny – kończy się po upływie 6. tygodnia od porodu.

Jest to czas, w którym młoda mama powinna być objęta specjalną troską – jeżeli jest możliwość uzyskania wsparcia od bliskich, dobrze z niego skorzystać. Przy czym należy pamiętać, że zależy to tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb kobiety. Jeżeli młoda mama potrzebuje spędzić ten czas tylko z partnerem i dzieckiem, należy taką decyzję uszanować. To moment, w którym na młodych rodziców czeka tak wiele trudnych wyzwań, że poszanowanie ich granic staje się pierwszą i najważniejszą zasadą wsparcia – zwłaszcza emocjonalnego.

Jeśli zaś chodzi o trudności związane z fizjologią, mogą wiązać się one z nacięciami lub pęknięciami, do których nieraz dochodzi w trakcie porodu. Kobiecie zakłada się wtedy szwy (przeważnie są one rozpuszczalne, ale stosowane są również szwy tradycyjne, które wiążą się z koniecznością usunięcia). W czasie połogu po porodzie niezwykle istotne jest więc dbanie o ranę krocza, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy gojenie przebiega prawidłowo – np. odczuwane jest nadmierne ciągnięcie szwów – nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Jednym z powikłań mogą być różnego rodzaju zakażenia, które dodatkowo wywołują gorączkę, znaczne osłabienie ogólnego samopoczucia, a co za tym idzie, wydłużenie czasu powrotu do optymalnej formy psychofizycznej.

Jak dbać o siebie podczas połogu?

  • Należy pamiętać o niezbędnej pielęgnacji krocza – częste podmywanie się, korzystanie z preparatów przeciwzapalnych, antyseptycznych, znieczulających (ich wybór należy skonsultować z lekarzem lub położną).
  • Dyskomfort może zmniejszać przemywanie krocza roztworem chlorowodorku benzydaminy (2 razy dziennie) – łagodzi ból, pieczenie, swędzenie.
  • Kąpiele w wannie należy zamienić na prysznic.
  • Ręcznik materiałowy zastępujemy papierowym (krocze należy osuszać w delikatny sposób, aby dodatkowo nie podrażniać rany).
  • Podpaski powinno się zmieniać jak najczęściej.
  • W miarę możliwości należy wietrzyć krocze.

Odczuwany w tym czasie dyskomfort jest naturalnym etapem i warto, aby pamiętały o tym przede wszystkim kobiety, które zostaną mamą po raz pierwszy. Podstawą jest wtedy spokój, odpoczynek, a w razie potrzeby śmiałe proszenie o pomoc. Biorąc zaś pod uwagę chęć jak najszybszego powrotu do wyglądu sprzed ciąży, należy pamiętać, że forsowne ćwiczenia czy diety odchudzające muszą być skonsultowane z lekarzem. Bez zielonego światła od specjalisty, który potwierdzi poprawne wygojenie się rany i prawidłowy stan kobiecych narządów, nie powinno się podejmować tego typu działań na własną rękę. Po raz kolejny należy w tym przypadku powtórzyć – spokojnie. Wszystko z czasem wróci do normy, a 6 tygodni połogu minie niczym jedna chwila!


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

edukacja alternatywna
Dzieci, które mają częsty kontakt z naturą są mniej zestresowane, bardziej kreatywne i szybciej się uczą

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym