Czego spodziewać się w trakcie połogu?
Połóg jest okresem, jakim nazywa się pierwsze 6 tygodni po porodzie. Ciało potrzebuje tego czasu, aby móc wrócić do stanu sprzed ciąży oraz porodu, które to stanowią olbrzymie obciążenie dla organizmu. Biorąc pod uwagę ilość i intensywność zmian, młoda mama może spodziewać się wtedy nie tylko trudności z zakresu somatycznego, lecz także psychicznego. Skoki hormonalne mogą wpływać na huśtawkę nastrojów, odczuwanie bardzo silnych emocji czy też zwiększone poczucie lęku – to jak najbardziej naturalne!
Połóg. Pierwszy rok życia rodzica
Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.
Typowe dla połogu jest też odczuwanie skurczów. Wiążą się one z powracającą do swoich normalnych rozmiarów macicą – narząd ten musi zmniejszyć się około 10 razy! Pojawiają się w tym czasie także tzw. odchody połogowe. One również są skutkiem zwijania się oraz oczyszczania macicy i mogą trwać nawet przez cały okres połogu. Najtrudniejsze pod tym względem niewątpliwie są pierwsze dni po porodzie, w ich trakcie wydzielina jest krwista, mogą być w niej widoczne także skrzepy. W kolejnych dniach staje się ona różowa, brązowa, a na koniec występuje już tylko pod postacią śluzu.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Etapy połogu
- Połóg bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie.
- Połóg wczesny – trwa przez tydzień od porodu.
- Połóg późny – kończy się po upływie 6. tygodnia od porodu.
Jest to czas, w którym młoda mama powinna być objęta specjalną troską – jeżeli jest możliwość uzyskania wsparcia od bliskich, dobrze z niego skorzystać. Przy czym należy pamiętać, że zależy to tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb kobiety. Jeżeli młoda mama potrzebuje spędzić ten czas tylko z partnerem i dzieckiem, należy taką decyzję uszanować. To moment, w którym na młodych rodziców czeka tak wiele trudnych wyzwań, że poszanowanie ich granic staje się pierwszą i najważniejszą zasadą wsparcia – zwłaszcza emocjonalnego.
Jeśli zaś chodzi o trudności związane z fizjologią, mogą wiązać się one z nacięciami lub pęknięciami, do których nieraz dochodzi w trakcie porodu. Kobiecie zakłada się wtedy szwy (przeważnie są one rozpuszczalne, ale stosowane są również szwy tradycyjne, które wiążą się z koniecznością usunięcia). W czasie połogu po porodzie niezwykle istotne jest więc dbanie o ranę krocza, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy gojenie przebiega prawidłowo – np. odczuwane jest nadmierne ciągnięcie szwów – nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Jednym z powikłań mogą być różnego rodzaju zakażenia, które dodatkowo wywołują gorączkę, znaczne osłabienie ogólnego samopoczucia, a co za tym idzie, wydłużenie czasu powrotu do optymalnej formy psychofizycznej.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Jak dbać o siebie podczas połogu?
- Należy pamiętać o niezbędnej pielęgnacji krocza – częste podmywanie się, korzystanie z preparatów przeciwzapalnych, antyseptycznych, znieczulających (ich wybór należy skonsultować z lekarzem lub położną).
- Dyskomfort może zmniejszać przemywanie krocza roztworem chlorowodorku benzydaminy (2 razy dziennie) – łagodzi ból, pieczenie, swędzenie.
- Kąpiele w wannie należy zamienić na prysznic.
- Ręcznik materiałowy zastępujemy papierowym (krocze należy osuszać w delikatny sposób, aby dodatkowo nie podrażniać rany).
- Podpaski powinno się zmieniać jak najczęściej.
- W miarę możliwości należy wietrzyć krocze.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Odczuwany w tym czasie dyskomfort jest naturalnym etapem i warto, aby pamiętały o tym przede wszystkim kobiety, które zostaną mamą po raz pierwszy. Podstawą jest wtedy spokój, odpoczynek, a w razie potrzeby śmiałe proszenie o pomoc. Biorąc zaś pod uwagę chęć jak najszybszego powrotu do wyglądu sprzed ciąży, należy pamiętać, że forsowne ćwiczenia czy diety odchudzające muszą być skonsultowane z lekarzem. Bez zielonego światła od specjalisty, który potwierdzi poprawne wygojenie się rany i prawidłowy stan kobiecych narządów, nie powinno się podejmować tego typu działań na własną rękę. Po raz kolejny należy w tym przypadku powtórzyć – spokojnie. Wszystko z czasem wróci do normy, a 6 tygodni połogu minie niczym jedna chwila!
Uwaga! Reklama do czytania
Jak zrozumieć małe dziecko
Przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 0–3 lat (i starszych)
Większość poradników dla rodziców poleca różne metody wychowawcze, treningi czy rodzicielskie sztuczki, jednak zazwyczaj oparte są one o potrzeby rodziców, a nie dzieci (a w skrajnych przypadkach są po prostu przemocą).