Kategorie
Ciąża i narodziny Połóg

Ile trwa połóg po porodzie i jak w jego trakcie możesz o siebie zadbać?

Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu. Należy więc pamiętać, że świeżo upieczona mama potrzebuje czasu na powrót do normy – zmiany przechodzą wtedy kobiece narządy, układ hormonalny, a także psychika. Są to tygodnie, w których odpowiednia troska o siebie jest niezwykle istotna. Co zatem należy wiedzieć o połogu i jak ułatwić sobie ten czas?

Czego spodziewać się w trakcie połogu?

Połóg jest okresem, jakim nazywa się pierwsze 6 tygodni po porodzie. Ciało potrzebuje tego czasu, aby móc wrócić do stanu sprzed ciąży oraz porodu, które to stanowią olbrzymie obciążenie dla organizmu. Biorąc pod uwagę ilość i intensywność zmian, młoda mama może spodziewać się wtedy nie tylko trudności z zakresu somatycznego, lecz także psychicznego. Skoki hormonalne mogą wpływać na huśtawkę nastrojów, odczuwanie bardzo silnych emocji czy też zwiększone poczucie lęku – to jak najbardziej naturalne!

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Typowe dla połogu jest też odczuwanie skurczów. Wiążą się one z powracającą do swoich normalnych rozmiarów macicą – narząd ten musi zmniejszyć się około 10 razy! Pojawiają się w tym czasie także tzw. odchody połogowe. One również są skutkiem zwijania się oraz oczyszczania macicy i mogą trwać nawet przez cały okres połogu. Najtrudniejsze pod tym względem niewątpliwie są pierwsze dni po porodzie, w ich trakcie wydzielina jest krwista, mogą być w niej widoczne także skrzepy. W kolejnych dniach staje się ona różowa, brązowa, a na koniec występuje już tylko pod postacią śluzu.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Etapy połogu

  • Połóg bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie.
  • Połóg wczesny – trwa przez tydzień od porodu.
  • Połóg późny – kończy się po upływie 6. tygodnia od porodu.

Jest to czas, w którym młoda mama powinna być objęta specjalną troską – jeżeli jest możliwość uzyskania wsparcia od bliskich, dobrze z niego skorzystać. Przy czym należy pamiętać, że zależy to tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb kobiety. Jeżeli młoda mama potrzebuje spędzić ten czas tylko z partnerem i dzieckiem, należy taką decyzję uszanować. To moment, w którym na młodych rodziców czeka tak wiele trudnych wyzwań, że poszanowanie ich granic staje się pierwszą i najważniejszą zasadą wsparcia – zwłaszcza emocjonalnego.

Jeśli zaś chodzi o trudności związane z fizjologią, mogą wiązać się one z nacięciami lub pęknięciami, do których nieraz dochodzi w trakcie porodu. Kobiecie zakłada się wtedy szwy (przeważnie są one rozpuszczalne, ale stosowane są również szwy tradycyjne, które wiążą się z koniecznością usunięcia). W czasie połogu po porodzie niezwykle istotne jest więc dbanie o ranę krocza, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy gojenie przebiega prawidłowo – np. odczuwane jest nadmierne ciągnięcie szwów – nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Jednym z powikłań mogą być różnego rodzaju zakażenia, które dodatkowo wywołują gorączkę, znaczne osłabienie ogólnego samopoczucia, a co za tym idzie, wydłużenie czasu powrotu do optymalnej formy psychofizycznej.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak dbać o siebie podczas połogu?

  • Należy pamiętać o niezbędnej pielęgnacji krocza – częste podmywanie się, korzystanie z preparatów przeciwzapalnych, antyseptycznych, znieczulających (ich wybór należy skonsultować z lekarzem lub położną).
  • Dyskomfort może zmniejszać przemywanie krocza roztworem chlorowodorku benzydaminy (2 razy dziennie) – łagodzi ból, pieczenie, swędzenie.
  • Kąpiele w wannie należy zamienić na prysznic.
  • Ręcznik materiałowy zastępujemy papierowym (krocze należy osuszać w delikatny sposób, aby dodatkowo nie podrażniać rany).
  • Podpaski powinno się zmieniać jak najczęściej.
  • W miarę możliwości należy wietrzyć krocze.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Odczuwany w tym czasie dyskomfort jest naturalnym etapem i warto, aby pamiętały o tym przede wszystkim kobiety, które zostaną mamą po raz pierwszy. Podstawą jest wtedy spokój, odpoczynek, a w razie potrzeby śmiałe proszenie o pomoc. Biorąc zaś pod uwagę chęć jak najszybszego powrotu do wyglądu sprzed ciąży, należy pamiętać, że forsowne ćwiczenia czy diety odchudzające muszą być skonsultowane z lekarzem. Bez zielonego światła od specjalisty, który potwierdzi poprawne wygojenie się rany i prawidłowy stan kobiecych narządów, nie powinno się podejmować tego typu działań na własną rękę. Po raz kolejny należy w tym przypadku powtórzyć – spokojnie. Wszystko z czasem wróci do normy, a 6 tygodni połogu minie niczym jedna chwila!

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 0–3 lat (i starszych)

Większość poradników dla rodziców poleca różne metody wychowawcze, treningi czy rodzicielskie sztuczki, jednak zazwyczaj oparte są one o potrzeby rodziców, a nie dzieci (a w skrajnych przypadkach są po prostu przemocą).

CHCESZ? KLIKNIJ!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.