Kategorie
Ekowiadomości

Ile wody powinniśmy wypijać?

Każda komórka naszego ciała potrzebuje wody, by prawidłowo funkcjonować. Każdego dnia z moczem, kałem, potem czy podczas oddychania tracimy 2-3 litry wody, którą trzeba uzupełniać. Ludzki organizm w około 60 proc. składa się z wody (u noworodka może być jej nawet do 75 proc.).

Powszechne jest przekonanie, że eksperci rekomendują wypijanie około 8 szklanek wody dziennie. Norma ta nie odnosi się jednak do każdego – według ekspertów z Instytutu Medycznego w USA 2,7 litra to norma dla kobiet, a 3,7 – dla mężczyzn. Kobiety w ciąży i karmiące powinny wypijać codziennie nawet 3 litry wody. Aby określić swoje zapotrzebowanie na płyny szczegółowo przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg (albo 1 litr na 30 kg) masy ciała, co w praktyce przekłada się na około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wiele czynników wpływa na indywidualne potrzeby każdego z nas, m.in. klimat, w jakim mieszkamy, waga, dieta, stopień aktywności fizycznej. Poza tym na 2,5 litra wody składa się nie tylko woda – chodzi o płyny, a więc mowa także o herbacie, kawie, mleku, sokach owocowych i warzywnych.

Wodę można przedawkować

Tak samo jak niedobór wody, tak też jej nadmiar może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Około 4 litry wypite w ciągu godziny to dla zdrowego człowieka zbyt duża ilość. Pamiętajmy też, że woda ma swój termin przydatności do spożycia – i mamy tu na myśli zarówno tę butelkowaną, jak i kranową, którą czasem przechowujemy w dzbanku i pijemy w ciągu dnia. W skrajnych przypadkach przedawkowania wody można mówić o „zatruciu wodnym”. Zbyt obfite nawilżenie ciała od wewnątrz zakłóca równowagę elektrolitową w organizmie. Do objawów zatrucia należą m.in. zaburzenia widzenia, słaba kondycja mięśni, wzrost ciśnienia.

woda
infografika.wp.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Woda jest niezbędna do życia

Niedobór wody objawia się zmęczeniem, ospałością, uczuciem głodu. Picie małej ilości wody zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

By polubić wodę, proponujemy:

  • wybrać najsmaczniejszą – woda ma smak. Inaczej smakuje woda z kranu, z butelki, filtrowana. Warto spróbować wszystkich i zdecydować, smak której najbardziej nam odpowiada. Woda z kranu jest oczywiście najtańszym i najprostszym rozwiązaniem, jednak jeśli rury w naszym mieszkaniu są stare, ten rodzaj wody nie wchodzi w grę. Rozwiązaniem jest założenie filtra. Choć to spory koszt, szybko się zwróci. Najwygodniejsze rozwiązanie to woda butelkowana, ale jej częste picie nie jest ekonomiczne i ekologiczne.
  • nadaj smak wodzie – na rynku są dostępne wody smakowe, które są połączeniem wody, ogromnej ilości cukru i sztucznych aromatów. Znacznie zdrowszym i tańszym rozwiązaniem jest nadanie smaku czystej wodzie. Wystarczy wkroić do niej ulubione owoce, np. pomarańcze, cytryny, limonki, a w sezonie także truskawki czy maliny, by woda smakowała inaczej. Można też dodać zioła, np. miętę czy bazylię.
  • jeść wodę – a raczej produkty, które mają ją w swoim składzie. To pomidory, ogórki, szpinak, sałata, seler, arbuz.
  • kupić bidon – choć nie są tanie, to naprawdę warto kupić kolorowy bidon (bez BPA) lub szklaną butelkę. Zakup zwróci się w ciągu kilku tygodni, a estetyczne opakowanie sprawi, że chętniej będziemy sięgać po ten zdrowy napój.
  • pić wodę od rana – pół litra wody z sokiem z cytryny wypite tuż po przebudzeniu działa cuda! Oczysza organizm z toksyn i daje energię na cały dzień. Najlepiej pić poranny napój przez słomkę, by nie uszkodzić szkliwa zębów.
  • otoczyć się wodą – jeśli będzie z nami cały czas, to będziemy sięgać po nią częściej. Wodę nosimy więc w torebce czy plecaku (w bidonie), trzymamy obok łóżka, na biurku w pracy, w kuchni stawiamy dzbanek w widocznym miejscu, zabieramy bidon na spacery i do siłowni.

Źródło: theglow.com.au
Foto: flikr.com/yasa_

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.