Kategorie
ekowiadomości

Czy dziecko trzeba kąpać codziennie?

Codzienna kąpiel dziecka nie zawsze okazuje się być dobrym pomysłem. Skóra dzieci może reagować na nią różnie, czasem nawet ujawniają się problemy, które kąpiel nasila – wysypka, swędzenie, zaczerwienienie.
Czy rzeczywiście codzienna kąpiel jest potrzeba? Czy aby dziecko nie jest za czyste?

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Łatwiej zrezygnować z częstych kąpieli w zimnych miesiącach, kiedy aktywność podwórkowa dzieci spada, po prostu mniej się wtedy brudzą i pocą, niż w miesiącach letnich.

Czystość może szkodzić?

Rob Dunn, biolog i pisarz, w książce pt.”The Wild Life of Our Bodies” opisuje, jak bardzo czystość może nam szkodzić. M.in. osłabia działanie układu odpornościowego. Niektóre drobnoustroje i bakterie wręcz są nam potrzebne do poprawnego funkcjonowania i ochrony przed niebezpiecznymi patogenami.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Przyzwyczailiśmy się do przeciwbakteryjnych chusteczek i żeli, którymi oczyszczamy ręce na placu zabaw czy w restauracji. Coraz częściej w sklepach znajdziemy jednorazowe ściereczki, które służą do tego, by oczyścić wózek sklepowy albo koszyk z niewidocznego brudu. Ostatnie badania pokazują, że te “zdrowe”, antybakteryjne ściereczki sprzyjają rozprzestrzenianiu się skażeń i to nieoczywistych, m.in. pestycydami, które są przyczyną alergii.

Jak często kąpać dziecko?

Wracając do kąpieli i pytania: “Jak często kąpać dziecko?” – szukając na nie odpowiedzi natrafimy na mnóstwo opinii. American Academy of Dermatology zaleca dzieci w wieku do 11 miesięcy kąpać nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu lub po intensywnych zabawach w błocie, kąpieli w zbiornikach wodnych czy gdy jest spocone.

Co z noworodkami? Dzieci rodzą się z naturalnym środkiem chroniącym skórę, czyli mazią płodową (vernix). Zawiera ona duże stężenie przeciwciał, a podczas rozwoju płodowego izoluje skórę od czynników infekcyjnych, znajdujących się w płynie owodniowym. Chroni przed brudem, zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe zakwaszenie, uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Zaleca się opóźnienie pierwszej kąpieli dziecka o co najmniej kilka dni, a higienę w tym czasie można ograniczyć do przecierania fałdek zwilżoną pieluszką – w zupełności wystarczy to, by dziecko było czyste.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Pakiet książek Pierwszego Wyboru dla rodziców 

163,20 PLN

Pakiet książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

Naturalny sposób pielęgnacji niemowlęcia może polegać na myciu go za pomocą myjki i letniej wody np. z dodatkiem mleka matki. Codzienne mycie dziecka myjką jest konieczne, żeby utrzymać je w czystości, nie narusza jednak jego wrażliwej skóry i przede wszystkim jej nie wysusza, co może mieć miejsce w przypadku częstych kąpieli w wanience.

Przeczytaj: Pierwsza kąpiel noworodka. Dlaczego warto ją odwlekać?

Foto: flikr.com/deanwissing

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *