Łatwiej zrezygnować z częstych kąpieli w zimnych miesiącach, kiedy aktywność podwórkowa dzieci spada, po prostu mniej się wtedy brudzą i pocą, niż w miesiącach letnich.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Czystość może szkodzić?
Rob Dunn, biolog i pisarz, w książce pt.”The Wild Life of Our Bodies” opisuje, jak bardzo czystość może nam szkodzić. M.in. osłabia działanie układu odpornościowego. Niektóre drobnoustroje i bakterie wręcz są nam potrzebne do poprawnego funkcjonowania i ochrony przed niebezpiecznymi patogenami.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Przyzwyczailiśmy się do przeciwbakteryjnych chusteczek i żeli, którymi oczyszczamy ręce na placu zabaw czy w restauracji. Coraz częściej w sklepach znajdziemy jednorazowe ściereczki, które służą do tego, by oczyścić wózek sklepowy albo koszyk z niewidocznego brudu. Ostatnie badania pokazują, że te „zdrowe”, antybakteryjne ściereczki sprzyjają rozprzestrzenianiu się skażeń i to nieoczywistych, m.in. pestycydami, które są przyczyną alergii.
Jak często kąpać dziecko?
Wracając do kąpieli i pytania: „Jak często kąpać dziecko?” – szukając na nie odpowiedzi natrafimy na mnóstwo opinii. American Academy of Dermatology zaleca dzieci w wieku do 11 miesięcy kąpać nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu lub po intensywnych zabawach w błocie, kąpieli w zbiornikach wodnych czy gdy jest spocone.
Co z noworodkami? Dzieci rodzą się z naturalnym środkiem chroniącym skórę, czyli mazią płodową (vernix). Zawiera ona duże stężenie przeciwciał, a podczas rozwoju płodowego izoluje skórę od czynników infekcyjnych, znajdujących się w płynie owodniowym. Chroni przed brudem, zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe zakwaszenie, uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Zaleca się opóźnienie pierwszej kąpieli dziecka o co najmniej kilka dni, a higienę w tym czasie można ograniczyć do przecierania fałdek zwilżoną pieluszką – w zupełności wystarczy to, by dziecko było czyste.
Naturalny sposób pielęgnacji niemowlęcia może polegać na myciu go za pomocą myjki i letniej wody np. z dodatkiem mleka matki. Codzienne mycie dziecka myjką jest konieczne, żeby utrzymać je w czystości, nie narusza jednak jego wrażliwej skóry i przede wszystkim jej nie wysusza, co może mieć miejsce w przypadku częstych kąpieli w wanience.
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Przeczytaj: Pierwsza kąpiel noworodka. Dlaczego warto ją odwlekać?
Foto: flikr.com/deanwissing