fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Jak chronić dzieci przed poparzeniami słonecznymi

Jak chronić dzieci przed poparzeniami słonecznymi

Lato to zapewne ulubiona pora roku wielu małych i dużych. Słońce potrafi naładować nasz organizm pozytywną energią, dzieciaki bezkarnie mogą szaleć na plażach, łąkach, w jeziorach i morzach. Warto wiedzieć, jak skutecznie zabezpieczyć skórę dziecka przed poparzeniem, jak przechowywać kremy do opalania i na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego kosmetyku. Witamino D3, przybywaj!

Przechowywanie

Kremy do opalania należy przechowywać w temperaturze 3–25 stopni, na plaży dobrze je owinąć w ręcznik lub zabrać w niewielkiej torbie izolacyjnej, można je zakopać w piasku lub zanurzyć w wodzie. Nieprawidłowe przechowywanie skutkuje zepsuciem się kosmetyku, co może wywołać reakcje skórne oraz, co ważniejsze, niweluje jego skuteczność. W domu lub hotelu należy trzymać kremy np. w szufladzie, ponieważ nie powinny być wystawione na działanie światła.

Częstotliwość

Krem należy nałożyć na skórę dziecka jeszcze przed opuszczeniem pokoju\domu, a potem robić to ponownie co półtorej godziny. Opakowanie wystarcza na około dwa tygodnie i nie powinno się go zostawiać na następny sezon.

Woda i piasek

Skóra dzieci jest zbudowana dokładnie tak jak skóra dorosłego człowieka, jednak nie potrafi jeszcze tak szybko i sprawnie reagować na czynniki zewnętrzne, dlatego szczególnie należy być ostrożnym podczas zabaw dzieci nad wodą – krople wody na skórze działają jak soczewka, a woda morska po wyschnięciu wytrąca kryształki soli, które również mają działanie skupiające. Po zabawie lub kąpieli morskiej należy opłukać dziecko wodą słodką. W tropiki poza strojem kąpielowym warto zabrać dla dziecka ubrania z filtrem UV; zmoczona koszulka i spodenki nie spowodują przeziębienia, a nawet będą działały chłodząco. Bardzo ważne są też nakrycia głowy. Dzieci bawiące się w piasku ścierają z siebie krem, więc tym bardziej należy pamiętać o cyklicznym smarowaniu ich skóry.

plaza

Jaki filtr?

Większość Polaków to przedstawiciele rasy nordyckiej, a więc ich skóra nie jest gotowa na długotrwałą i silną ekspozycję na słońce. Dzieci najlepiej smarować kremami z filtrem minimum 30 SPF. Nawet te z filtrem 50 SPF pozwolą się opalić, tylko zdrowiej. Efekt będzie się utrzymywać dłużej, skóra nie będzie schodzić i nie będzie poparzona.

Lato w mieście

Należy pamiętać o ochronie skóry dziecka, nawet jeśli upalne lato zastanie nas w mieście. To właśnie tam promieniowanie jest większe przez dużą ilość powierzchni odbijających, np. karoserii samochodów. Nawet w domu nie jest do końca bezpiecznie. Szyby w oknach przepuszczają promieniowanie UVA, czyli to bardziej niebezpieczne – niedające zaczerwieniania i docierające bezpośrednio do skóry właściwej. Nie zapominaj o smarowaniu tych części ciała:

  • kark,
  • nos,
  • górna część stopy,
  • uszy,
  • uda.

Co po kąpieli słonecznej?

By po intensywnej ekspozycji na słońce skóra mogła się zregenerować, należy dziecko wykąpać – by zmyć kremy z filtrem – a następnie nasmarować nawilżającym kremem na bazie naturalnych składników.

Bjobj sun-care

Naturą w słońce – Bjobj

Na szczęście nie trzeba nakładać na skórę całej gamy sztuczności, by dziecko nie uległo poparzeniom. Wystarczy sięgnąć po certyfikowane kosmetyki pochodzenia naturalnego, z upraw ekologicznych, niezawierające parabenów, glikolu, alkoholu, sztucznych barwników, silikonu, aluminium, phenoxyethanolu, PEG i SLS, składników GMO, ale za to o fizjologicznym pH.

Kosmetyki na słońce Bjobj to ochrona i regeneracja w jednym – olej z kokosa, ze słodkich migdałów, olej arganowy, jojoba, słonecznikowy, lniany, naturalna witamina E, ekstrakt z marchwi oraz kompleks estrów fitosteroli i kwasu felurowego. Należy wstrząsnąć przed użyciem.

Mocno nawilżający krem po opalaniu Bjobj dzięki kluczowym składnikom pochodzącym z upraw organicznych takim jak: sok z liści aloesu, masło shea, olejek arganowy, ekstrakt z nagietka oraz witamina E zapewnia optymalną ochronę przed promieniami UVA.

Bezzapachowy krem do opalania dla dzieci Bjobj, SPF 30

wakacje12Kup w Natuli – 82,90

Krem do opalania Bjobj, SPF 15

bjobj_krem_do_opalania_spf_15Kup w Natuli – 62,90

Krem do opalania Bjobj, SPF 30

krem_do_opalania_dla_dzieciKup w Natuli – 82,90

Nawilżający krem po opalaniu Bjobj

krem_po_opalaniuKup w Natuli – 53,90

 


Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Nie dajmy się zadaniom domowym! Czego dzieci naprawdę potrzebują po wyjściu ze szkoły?

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

rodzina
“Jeśli nie działasz razem z dzieckiem, ono nie będzie działać z tobą”, czyli na czym dokładnie polega współdziałanie?

wychowanie
5 fundamentów dobrej relacji z dzieckiem

odżywianie naturalne
10 wyjątkowo bogatych superfoods prosto z… Polski!

edukacja alternatywna
4 warunki efektywnej nauki języka w szkole

rodzina
Rodzice potrzebują kontaktu z naturą i… z innymi dorosłymi

wychowanie
5 rzeczy, których nie można zmienić u dzieci