Jak dbać o dobre bakterie, czyli o mikrobiomie nie tylko dla dzieci
| Jak dbać o dobre bakterie, czyli o mikrobiomie nie tylko dla dzieci

Jak dbać o dobre bakterie, czyli o mikrobiomie nie tylko dla dzieci

Na początek zagadka: "Mieszka sobie w brzuszku każdym. Współkompanem jest poważnym: do obrony, do żywienia, do syntezy i trawienia". Już wiecie? Przypuszczam, że nie… Chodzi o mikrobiom. "Mikrobiom wspaniały"!

Mikrobiom to ogół mikroorganizmów (wirusów, bakterii i grzybów) zasiedlających nasz organizm. Nie myślcie jednak, że mikrobiom siedzi wyłącznie w naszych jelitach. Amerykańscy (a jakże!) uczeni odkryli, że wywiera on wpływ na pracę wszystkich narządów, nawet na pracę mózgu, a jego funkcjonowanie może być powiązane z autyzmem, alergiami i wieloma innymi chorobami. Okazuje się, że bakterie z jamy ustnej matki (np. te odpowiedzialne za choroby przyzębia) przenikają do łożyska i płodu (do niedawno myślano, że dziecko w brzuchu matki jest jałowe) i mogą nawet wywołać przedwczesny poród!

mikrobiom

Kup w Natuli – 17,90

Mikrobiom to także główny bohater kartonowej książeczki dla małych i dużych. Wymyśliła go Hanna Gryzińska-Onifade – fizjoterapeutka, terapeuta naturalny, plastyczka, mama i żona. Książka o mikrobiomie rozpoczyna serię o budowaniu wielowymiarowego stanu pełnego zdrowia i pierwotnej witalności. W przygotowaniu są trzy kolejne tytuły: Oddech niepozorny. Nie hiperwentyluję się!, Detoks ruchliwy. Dbam o higienę wewnętrzną, Balans doskonały. Czuję i słucham siebie. Sami przyznajcie, że brzmią intrygująco!

mikrobiom_wspanialy_str1

Od początku byłam bardzo ciekawa tej pozycji. Interesowało mnie szczególnie to, w jaki sposób autorka chce trafić do małych dzieci z tak poważnym tematem, który mnie samej kojarzy się z masą terminów zasłyszanych kiedyś na lekcjach biologii, a których dziś nie jestem w stanie powtórzyć. Może dla kogoś z was to wiedza podstawowa. Dla mnie jest abstrakcją. Dlatego uważam, że “Mikrobiom wspaniały” to absolutnie obowiązkowa lektura dla każdego, także dla dorosłych.

mikrobiom3

mikrobiom4

Na jedenastu kartonowych stronach książeczki poznajemy mikrobiom – dowiadujemy się, gdzie żyje i jak daje nam znaki o tym, że jest, co lubi, a czego nie znosi, co mu sprzyja, a co wpływa na niego destrukcyjnie. To przecież niezwykle istotna i podstawowa wiedza, która decyduje o naszym dobrostanie psychicznym i fizycznym. Sposób jej podania jest naprawdę bardzo ciekawy i odpowiedni nawet dla maluszków. Krótki, ale jakże treściwy tekst uzupełniają trafne ilustracje. Na końcu znajduje się część teoretyczna, zbiór rzetelnych informacji o mikrobiomie, które pochodzą ze źródeł naukowych. Informacje podane prostym językiem sprawiają, że całkiem poważny i trudny temat staje się bliższy i bardziej czytelny.

mikrobiom_wspanialy_str12

Ów wielowymiarowy stan pełnego zdrowia i pierwotnej witalności, który promuje seria “ProWitalne Wychowanie”, może być naszym udziałem, jeśli:

  • weźmiemy odpowiedzialność za siebie;
  • realnie i bez tabu spojrzymy na to, co kryje się za objawami wszelkich dolegliwości oraz chorób;
  • przystąpimy do systematycznej zmiany nawyków, zachowując wyczucie i zdrowy rozsądek.

Książkę Mikrobiom wspaniały można kupić w Natuli.pl


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

edukacja alternatywna
Dzieci, które mają częsty kontakt z naturą są mniej zestresowane, bardziej kreatywne i szybciej się uczą

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym