100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Jak dbać o dobre bakterie, czyli o mikrobiomie nie tylko dla dzieci

Jak dbać o dobre bakterie, czyli o mikrobiomie nie tylko dla dzieci

Na początek zagadka: "Mieszka sobie w brzuszku każdym. Współkompanem jest poważnym: do obrony, do żywienia, do syntezy i trawienia". Już wiecie? Przypuszczam, że nie… Chodzi o mikrobiom. "Mikrobiom wspaniały"!

Mikrobiom to ogół mikroorganizmów (wirusów, bakterii i grzybów) zasiedlających nasz organizm. Nie myślcie jednak, że mikrobiom siedzi wyłącznie w naszych jelitach. Amerykańscy (a jakże!) uczeni odkryli, że wywiera on wpływ na pracę wszystkich narządów, nawet na pracę mózgu, a jego funkcjonowanie może być powiązane z autyzmem, alergiami i wieloma innymi chorobami. Okazuje się, że bakterie z jamy ustnej matki (np. te odpowiedzialne za choroby przyzębia) przenikają do łożyska i płodu (do niedawno myślano, że dziecko w brzuchu matki jest jałowe) i mogą nawet wywołać przedwczesny poród!

Kup w Natuli – 17,90

Mikrobiom to także główny bohater kartonowej książeczki dla małych i dużych. Wymyśliła go Hanna Gryzińska-Onifade – fizjoterapeutka, terapeuta naturalny, plastyczka, mama i żona. Książka o mikrobiomie rozpoczyna serię o budowaniu wielowymiarowego stanu pełnego zdrowia i pierwotnej witalności. W przygotowaniu są trzy kolejne tytuły: Oddech niepozorny. Nie hiperwentyluję się!, Detoks ruchliwy. Dbam o higienę wewnętrzną, Balans doskonały. Czuję i słucham siebie. Sami przyznajcie, że brzmią intrygująco!

Od początku byłam bardzo ciekawa tej pozycji. Interesowało mnie szczególnie to, w jaki sposób autorka chce trafić do małych dzieci z tak poważnym tematem, który mnie samej kojarzy się z masą terminów zasłyszanych kiedyś na lekcjach biologii, a których dziś nie jestem w stanie powtórzyć. Może dla kogoś z was to wiedza podstawowa. Dla mnie jest abstrakcją. Dlatego uważam, że “Mikrobiom wspaniały” to absolutnie obowiązkowa lektura dla każdego, także dla dorosłych.

Na jedenastu kartonowych stronach książeczki poznajemy mikrobiom – dowiadujemy się, gdzie żyje i jak daje nam znaki o tym, że jest, co lubi, a czego nie znosi, co mu sprzyja, a co wpływa na niego destrukcyjnie. To przecież niezwykle istotna i podstawowa wiedza, która decyduje o naszym dobrostanie psychicznym i fizycznym. Sposób jej podania jest naprawdę bardzo ciekawy i odpowiedni nawet dla maluszków. Krótki, ale jakże treściwy tekst uzupełniają trafne ilustracje. Na końcu znajduje się część teoretyczna, zbiór rzetelnych informacji o mikrobiomie, które pochodzą ze źródeł naukowych. Informacje podane prostym językiem sprawiają, że całkiem poważny i trudny temat staje się bliższy i bardziej czytelny.

Ów wielowymiarowy stan pełnego zdrowia i pierwotnej witalności, który promuje seria “ProWitalne Wychowanie”, może być naszym udziałem, jeśli:

  • weźmiemy odpowiedzialność za siebie;
  • realnie i bez tabu spojrzymy na to, co kryje się za objawami wszelkich dolegliwości oraz chorób;
  • przystąpimy do systematycznej zmiany nawyków, zachowując wyczucie i zdrowy rozsądek.

Książkę Mikrobiom wspaniały można kupić w Natuli.pl


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: