Kategorie
Rodzina

Jak fotografować dzieci, cz.2

Jaki ma być aparat, który pozwoli fotografować dzieci piękniej i swobodniej? Taki, który spełni nasze oczekiwania, nie przytłoczy liczbą funkcji i wagą, ułatwi rozwój fotograficznej pasji. I jak fotografować, aby nadać zdjęciom lepszą jakość – eksperymentując i wykorzystując wszystkie możliwości posiadanego sprzętu.

Parametry, funkcje…

Ideałem będzie aparat, który da możliwość pełnej kontroli parametrów, takich jak czas ekspozycji, wartość przysłony, czułość ISO, korekta ekspozycji i siły błysku, opcje autofokusa i balansu bieli, ale też może pracować w trybach automatycznych. Równie ważna jest możliwość szybkiej zmiany wszystkich parametrów, bez wchodzenia w menu aparatu z poziomu przycisków na korpusie aparatu.

Do fotografowania dzieci w ruchu przydadzą się funkcja fotografowania w serii i możliwość podwyższenia wartości ISO. Jeśli aparat posiada taką opcję, można przełączyć tryb autofokusa na ciągły (AF-C) – fotografowany obiekt jest wtedy bez przerwy śledzony, a obraz rejestrowany zaraz po naciśnięciu spustu. Przy fotografowania dzieci te funkcje sprawdzają się znakomicie, maluchy poruszają się bowiem wyjątkowo szybko i trudno je nakłonić do nieruchomego pozowania.

Bardzo przydatna jest też funkcja stabilizacji obrazu minimalizująca skutki drgania aparatu podczas dłuższych czasów naświetlania bez użycia lampy błyskowej. Jeśli zależy nam na naturalności, użycie lampy powinno być ostatecznością, światło flesza pozbawia bowiem zdjęcie głębi i przekłamuje kolory.

Parametr, na który warto jeszcze zwrócić uwagę, to minimalna rozdzielczość obrazu: w zastosowaniach amatorskich wystarczy 6 megapikseli, z których można wykonać odbitki w formacie 30 x 45 cm i umieszczać zdjęcia w internecie. Jeśli nasz aparat ma dużo megapikseli, potrzebujemy pojemnej karty pamięci.

Ważna jest też ergonomia, dopasowanie aparatu do dłoni, rozmieszczenie przycisków i pokręteł – warto przed zakupem przymierzyć się do aparatu, wypróbować, jak leży w dłoni. Aparat powinien być narzędziem, którego używa się z przyjemnością i swobodą, wykorzystując każdą okazję do zrobienia dobrego zdjęcia.

Aparat kompaktowy czy cyfrowa lustrzanka

Wyżej wymienione funkcje posiada obecnie zarówno większość zaawansowanych aparatów kompaktowych oraz lustrzanki cyfrowe, które przestały być domeną fotografii profesjonalnej. Wybór zależy od naszych oczekiwań i priorytetów podczas fotografowania.

Jeśli sprawą najważniejszą ma być łatwość i komfort obsługi, a zdjęcia mają być po prostu pamiątką umieszczaną w albumie lub internecie, aparat kompaktowy będzie rozwiązaniem tańszym i wygodniejszym. Kompakt jest kompletnym, zamkniętym urządzeniem, które ma się sprawdzić w każdej fotograficznej sytuacji. W tej kategorii znajdują się aparaty kieszonkowe, bardzo proste w obsłudze, ale o adekwatnej do rozmiaru średniej jakości zdjęć, oraz aparaty kompaktowe dla wymagających, wyposażone w doskonałą optykę i możliwość pełnej kontroli ustawień.

Jeśli mamy ambicje rozwijać swoje zdolności fotograficzne i planujemy kupno dodatkowych obiektywów, lampy błyskowej, lustrzanka będzie dobrym wyborem. Decydując się na lustrzankę cyfrową, powinniśmy pamiętać, że tego typu aparat wymaga więcej zaangażowania i uwagi w użytkowaniu. Dopiero opanowanie wszystkich jej funkcji pozwoli wykorzystać w pełni jej możliwości.

Lustrzanka to korpus, który można rozbudowywać, sekret jakości zdjęć leży tu nie tylko w parametrach body aparatu, ale w jakości wymiennych obiektywów o różnych ogniskowych i świetle.

Nie trzeba zadowalać się oferowanym w zestawie „kitowym”, uniwersalnym obiektywem, można wybrać lepsze, ale bardziej dostosowane do naszych potrzeb szkło, jaśniejsze i gwarantujące wyższą jakość obrazu. W fotografii dzieci najlepiej sprawdzi się jasny obiektyw o niewielkim zakresie ogniskowych, zbędny wydaje się duży zoom lub ultraszeroki kąt.
Aparat taki pozwala na fotograficzny rozwój, kiedy po opanowaniu funkcji podstawowych spróbujesz bardziej skomplikowanych ustawień. Jednak jego gabaryty i ciężar stają się zobowiązujące, co podczas spacerów i wycieczek z dziećmi może być uciążliwe. Jako fotograf pracujący z niemal 10-kilogramowym zestawem, robiąc codzienne zdjęcia swojego synka, z przyjemnością porzucam ten arsenał na rzecz prostszego i lżejszego modelu.

Podstawy fotografowania

Niezależnie od parametrów sprzętu fotograficznego warto wypróbować wszystkie jego możliwości. A dzięki pojemności kart pamięci można pozwolić sobie na błędy i wciąż eksperymentować. Żaden poradnik nie zastąpi praktyki. W miarę nabierania doświadczenia przejście na ustawienia ręczne daje pełną kontrolę i pozwala osiągnąć zamierzony efekt.

  • warto pamiętać, że większość aparatów słabo radzi sobie przy dużych kontrastach i fotografowaniu pod słońce – radą na to może być ustawianie się stale tyłem do źródła światła lub korzystanie z pomiaru punktowego ustawianego na twarzy małego modela
  • manipulacja długością czasu pozwala zamrozić dynamiczne ujęcia, natomiast wartość otwarcia przysłony ma wpływ na głębie ostrości . Obie te wartości są ze sobą powiązane i gdy jedna rośnie, druga się zmniejsza
  • wartość ISO decyduje o „czułości” cyfrowej matrycy, co ma znaczenie w trudnych warunkach oświetleniowych, ale wraz z jej wzrostem wyraźniejszy na zdjęciach staje się cyfrowy szum
  • efektownym zabiegiem jest wykonanie portretu z małą głębią ostrości, czyli z ustawieniem przysłony na możliwie małej wartości. Znacznie rozmywa to tło i skupia uwagę na twarzy dziecka. Jeśli portretujemy malucha przy słabym świetle, podwyższenie wartości ISO i wyłączenie lampy błyskowej nada fotografiom inny klimat. Trudne warunki oświetleniowe rekompensuje naturalny koloryt skóry i plastyczny światłocień
  • oferowana przez niektóre modele funkcja fotografowania w czerni i bieli lub sepii może wydawać się efektowna, ale jest to zabieg nieodwracalny i zamyka drogę do dalszej edycji zdjęcia jako kolorowego. Lepiej takich zmian dokonać w programie graficznym, zachowując pierwotny plik. Temat obróbki graficznej jest bardzo obszerny, ale poznanie go daje ogromne możliwości dalszej edycji zdjęć, od ratowania z pozoru nieudanych ujęć zaczynając na fotomontażu kończąc.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.