Kategorie
Recenzje

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Recenzja książki Natalii i Krzysztofa Minge

Jak dobrze wykorzystać czas wczesnego dzieciństwa? To ważne pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Jedną z możliwych odpowiedzi jest zadbanie o wszechstronny rozwój intelektualny dzieci – w trosce o ich przyszłość. Choć uczenie bardzo małych dzieci budzi kontrowersje, książka „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” dowodzi, że niepotrzebnie – oczywiście przy spełnieniu pewnych warunków.

Ważny dobry start

Poradnik Natalii i Krzysztofa Minge – psychologów specjalizujących się we wspomaganiu rozwoju intelektualnego dzieci, rodziców trójki dzieci – to ważna lektura dotycząca dzieci do lat sześciu. Autorzy sporo miejsca poświęcili metodom uczenia matematyki, wiedzy encyklopedycznej, czytania czy języków obcych, jednak w książce zgromadzili przede wszystkim kluczowe (i nie zawsze oczywiste) informacje, dzięki którym stanie się jasne, jak wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka nie tylko pod względem intelektualnym, ale również emocjonalnym i fizycznym. Rodzice znajdą tutaj pomysły, jak twórczo spędzać czas z dziećmi. Gdzie warto z nimi pójść, jak się bawić, czego unikać, jak w prosty sposób stymulować kształtowanie zmysłów, pamięci, koncentracji. Naprawdę dobrze wszystko to wiedzieć.

„Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka” w Natuli.pl

A ci czytelnicy, którzy – za radą autorów – będą chcieli poszerzyć kompetencje dziecka na przykład o umiejętność liczenia, dzięki „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” dowiedzą się, co dokładnie robić. Książka bardzo zachęca do takiej aktywności, bo mózg w osiemdziesięciu procentach kształtuje się do szóstego roku życia. Najmłodsze dzieci mają najbardziej chłonne mózgi, możliwości tego narządu są największe właśnie w okresie wczesnego dzieciństwa. Dlatego z wielką łatwością przyswajają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności, w które w późniejszym okresie szkoła – często nieumiejętnie – będzie próbowała je wyposażyć.

Jak się bawić, żeby nauczyć?

Proces nauki musi jednak wykorzystywać zabawę, w dodatku pełną entuzjazmu ze strony rodziców, oraz być systematyczny. Dlatego opiekunowie powinni wziąć pod uwagę własne możliwości (a także, co równie istotne, pasje i zainteresowania), zanim zdecydują się na to, by uczyć dziecko na przykład matematyki. Jeśli jednak znajdą na to czas i siłę, książka „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?”, wyjaśni, jak przygotować materiały i w jaki sposób z nich korzystać, dzieląc edukację na etapy, oraz podsunie wiele pomocnych wskazówek. Podpowie też, czego zdecydowanie unikać, na przykład stosowania zbyt dużej liczby powtórek.

Książka z pewnością przekona wielu rodziców do uczenia dzieci języków obcych. Ich znajomość jest przecież szczególnie istotna dla życia zawodowego – globalizacja wiąże się z wymogiem posługiwania się innymi językami niż ojczysty, nie tylko ze względu na łatwość czy konieczność emigracji. Autorzy poradnika zachęcają również do nauki czytania, która może budzić kontrowersje, gdy chodzi o bardzo małe, na przykład kilkumiesięczne dzieci. Istnieje jednak wiele korzyści z opanowania tej umiejętności w bardzo wczesnym dzieciństwie, które trudno bagatelizować. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza wyeliminowanie ryzyka dysleksji czy rehabilitacyjne właściwości tej umiejętności.

Emocje, ruch i zmysły

Żaden rodzic – nawet ten, który nie da się przekonać do tego, by z dzieckiem spędzać czas na nauce choćby czytania – nie będzie rozczarowany książką „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka”. I tak znajdzie w niej bowiem cenne wskazówki i pomysły, dzięki którym wiele zyska jego dziecko. Poradnik kładzie odpowiedni nacisk na rozwój emocjonalny. Temu tematowi poświęcono osobny rozdział, ale wzmianki o nim przewijają się przez całą książkę. Nic dziwnego, od niego zależą również możliwości zdobywania kompetencji intelektualnych.

Rodzice znajdą tutaj też porady, jak stymulować zmysły. Bardzo dużo mówi się o wzroku w kontekście najmłodszych dzieci, znacznie mniej jednak o innych zmysłach, ze szkodą dla najmłodszych. „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” wypełnia tę lukę, poświęcając uwagę słuchowi, węchowi, smakowi, dotykowi, a także równowadze. Dzięki temu każdy rodzic będzie w stanie odpowiednio zadbać zwłaszcza o noworodka czy niemowlę.

Ważnym tematem książki jest również aktywność fizyczna, czyli kolejny czynnik niezbędny do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Zasady noszenia dziecka w chuście, przebywania noworodków na brzuchu (kiedy zacząć, jak do tego zachęcić i jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w tej pozycji), nauki chodzenia – to przykłady poruszanych w poradniku kwestii. Rodzice znajdą tutaj też ćwiczenia, które pozwolą w prosty sposób zadbać o sprawność ruchową dzieci.

Poradnik, z którym sobie poradzisz

„Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” nie pomija też innych istotnych kwestii, na przykład jak mówić do najmłodszych i dlaczego warto im czytać. Bo ten poradnik w ogóle nie pomija niczego istotnego. Wyposaża czytelnika w zapas przydatnej, konkretnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, i w dodatku robi to w niezwykle przyjazny i zachęcający do działania sposób. Oprócz propozycji zabaw, ćwiczeń i gier, mnóstwo w nim ramek z ciekawostkami oraz przykładami, co urozmaica lekturę, oraz najważniejszymi informacjami przedstawionymi skrótowo, co pomaga je uporządkować i zapamiętać. Do każdego rozdziału dołączono listę lektur, po które można sięgnąć, chcąc się zagłębić w dany temat.

Nic, tylko korzystać. Bo dzieci przecież rwą się, by poznawać świat. Z poradnikiem „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka” rodzice będą wiedzieli, jak im to ułatwić.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.