Kategorie
rodzina

Jak kupować zabawki, cz.1 – niebezpieczne zabawki

Na rynku zabawek dla dzieci jest coraz więcej produktów, wśród których łatwo się zagubić rodzicowi chcącemu podarować dziecku bezpieczną i zdrową zabawkę

Na rynku zabawek dla dzieci jest coraz więcej produktów, wśród których łatwo się zagubić rodzicowi chcącemu podarować dziecku bezpieczną i zdrową zabawkę.

Raporty zawierają zatrważające dane na temat bezpieczeństwa zabawek, które zostały dopuszczone do sprzedaży. Dane te dotyczą nie tylko zabawek bez certyfikatów wyprodukowanych w Chinach, ale również zabawek znanych producentów, również drewnianych.

Według raportu Warentest (Fundacja Warentest, 2010) 42 z 50 przebadanych zabawek zawierało rakotwórcze dla zdrowia substancje, takie jak formaldehydy, metale ciężkie lub węglowodory aromatyczne. Większość zabawek nie spełniała też norm bezpieczeństwa. Sprawozdanie fundacji wykazało również, że zabawki tego samego producenta mogą posiadać różne stężenia niebezpiecznych substancji. Według autorów raportu wymagania dla producentów nie są wystarczająco restrykcyjne i z tego powodu na rynku znajduje się wiele zabawek, które nie powinny być dopuszczone do sprzedaży.

Raport UOKIK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w raporcie z kontroli Inspekcji Handlowej, 2009) wskazuje, że w co trzeciej z przebadanych 2000 zabawek odnotowano nieprawidłowości. Zabawki posiadały niewłaściwe oznaczenia, często mylące dla konsumenta. W wielu przypadkach przeprowadzono testy laboratoryjne, które w 17 z 69 badanych zabawek stwierdziły zbyt dużą zawartość niebezpiecznych dla zdrowia ftalanów. W 25% zabawek wykryto zbyt wysokie ich stężenie.

Najczęstsze zastrzeżenia wobec producentów to:

  • zbyt duża zawartość szkodliwych substancji w produktach
  • elementy, które mogą zranić dziecko, które może je połknąć lub zadławić się nimi
  • łatwo odklejające się naklejki
  • nieprawidłowe oznaczenia
  • niejasna instrukcja obsługi
  • sprzeczne ostrzeżenia (np. grzechotka przeznaczona jest dla dzieci od dnia narodzin i nieodpowiednia dla dzieci młodszych).
Przy wyborze zabawek dla dziecka:
  • zredukuj ilość plastikowych przedmiotów w otoczeniu dziecka i wybieraj te, które posiadają odpowiednie oznaczenia (np. CE, EN71 oraz szczegółowy opis, który nie zawiera sprzecznych informacji). Wybieraj zabawki drewniane lub z materiału (koniecznie wypierz zabawkę przed podaniem dziecku)
  • obejrzyj dokładnie zabawkę przed kupnem, szczególną uwagę zwróć na zapach (przykry, ostry zapach może wskazywać na zawartość szkodliwych substancji), ostre brzegi, sznurki, małe elementy w zabawkach przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia
  • staraj się wybierać zabawki ekologiczne, z odpowiednimi certyfikatami.
Dobrą metodą na dostarczenie dziecku radości z nowej zabawki jest ich wymiana z rodzicami dzieci w podobnym wieku. W używanej zabawce stężenie niebezpiecznych substancji nie powinno już być obecne.
Foto

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Autor/ka: Magdalena Kalinowska

Właścicielka sklepu ekoMaluch.pl, prywatnie mama dwójki małych dzieci. Ostatnie 11 lat spędziła poza granicami Polski, gdzie nauczyła się jak w ekologiczny sposób wychowywać dzieci. Zajmuje się promowaniem wiedzy na temat alternatywnych metod pielęgnacji dzieci oraz produktów, które tę pielęgnację wspomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *