Kategorie
Recenzje

Rodzice nastolatków mogą spać spokojnie – recenzja książki „Survival z nastolatkiem. Empatyczne towarzyszenie w dorastaniu”

Jedno jest pewne: rodzice nastolatków potrzebują Porozumienia bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication). Ten sposób komunikacji burzył już potężniejsze mury i kończył trudniejsze konflikty niż te, które nierzadko trwają między opiekunem a nastoletnią latoroślą. Dzięki niemu niełatwy dla obu stron okres dorastania nie musi być czasem, który – ze szkodą dla jednych i drugich – będzie się próbowało po prostu przetrwać.

Dobra relacja prowadzi do dojrzałości

„Survival z nastolatkiem. Empatyczne towarzyszenie w dorastaniu” Basi Bielanik – matki dwóch córek, pedagożki propagującej NVC (między innymi poprzez blog Szkoły Mocy i książkę „Babciu, Dziadku, poMocy”), to właściwie praktyczny kurs, który pozwoli rodzicom zdobyć narzędzia, umiejętności i perspektywę potrzebne do tego, by stworzyć dobrą relację z nastoletnim dzieckiem. Dobrą, czyli taką, która wesprze je w prawidłowym rozwoju – pozwoli na osiągnięcie samodzielności i oczywiście dojrzałości. Rosnąca zdrowa potrzeba autonomii i wszystko, co się z nią wiąże (na przykład chęć spędzania coraz większej ilości czasu poza domem), to jednak wielkie wyzwanie dla rodziców. Naturalnie rodzą się trudne pytania o granice zaufania i nadzoru nad dorastającymi dziećmi. Czasami obawa o bezpieczeństwo może przejąć kontrolę nad życiem rodziny, prowadząc do wyborów, które nie będą służyły nikomu. W warunkach braku zaufania nastolatkowi trudno jest bowiem choćby uczyć się brania odpowiedzialności za swoje decyzje, co stanowi kluczowy krok na drodze do dojrzałości.

                                 Książkę można kupić w księgarni natuli.pl

Rodzice nastolatków mogą spać spokojnie(j)

„Survival z nastolatkiem” pokazuje, jak w sytuacji rozbieżności potrzeb rodziców i dziecka wykorzystać Porozumienie bez Przemocy w codziennych kontaktach i rozwiązywaniu konfliktów. Z książki można się dowiedzieć między innymi, jak obserwować dziecko, a nie oceniać i dlaczego to takie ważne; jak być autentycznym rodzicem i dlaczego nie zawsze oznacza to bycie konsekwentnym rodzicem; kiedy można przesunąć granice względem dziecka; jak negocjować z nastolatkiem; czym zastąpić kary i dlaczego warto to zrobić. Bielanik radzi także, jak postępować w niebezpiecznych dla dziecka sytuacjach, gdy w grę wchodzą na przykład używki. Rozdział poświęcony alkoholowi, papierosom, narkotykom i dopalaczom oferuje rozwiązania (także działania prewencyjne), dzięki którym rodzice będą mogli spać spokojniej.

Książka wesprze opiekunów również w przypadku innej wywołującej obawy kwestii, czyli miłości i seksu, która prawdopodobnie wcześniej czy później pojawi się w życiu nastoletniego dziecka. „Survival z nastolatkiem” rzuca na temat zakochania interesującą i bardzo pomocną perspektywę, po raz kolejny oferując konkretne wskazówki. Zadania dołączone do tego rozdziału pomogą rodzicom przygotować się do empatycznego reagowania na komunikaty nastoletnich dzieci, które mogą ich zaskoczyć i być może wprawić w zakłopotanie, na przykład takie dotyczące orientacji seksualnej.

„Survival z nastolatkiem” konkretnie i obrazowo wyjaśnia, jak postępować z dzieckiem i jakie pozytywne skutki przyniosą takie działania. Książkę wypełniają przykłady sytuacji i rozmów, często zaczerpniętych z życia, oraz ćwiczenia (i ich rozwiązania). W osobnej części autorka podsuwa kilka gotowych, sprawdzonych przez nią rozwiązań problemów nieobcych rodzinom, w których jest co najmniej jeden nastolatek. To świetny dodatek, który pomoże rodzicom zastosować i/lub wypracować skuteczne strategie radzenia sobie z problemami związanymi nie tylko ze szkołą, rodzeństwem, finansami, sprzątaniem i internetem, lecz także z szacunkiem, autonomią.

Ponadto książkę wzbogacają wywiady z rodzicami o okresie dorastania ich dzieci. Ta część stwarza okazję, by zapoznać się z doświadczeniami innych i dzięki temu dodać sobie otuchy oraz znaleźć inspirację i motywację do zmian. W książce zamieszczono też słownik pojęć związanych z Porozumieniem bez Przemocy oraz długą listę lektur, po które warto sięgnąć, chcąc rozwijać się we wskazanym przez autorkę kierunku. Co ważne, wśród nich znajduje się jedna pozycja przeznaczona dla samych nastolatków – warto podsunąć ją swojemu dziecku.

„Survival z nastolatkiem” to książka, którą nie sposób się znużyć, bo ciągle czegoś od nas wymaga. Skłania do aktywności – podsuwa zadania i zadaje pytania, na który warto znaleźć (często w sobie) odpowiedź. Daje czytelnikom okazję do przećwiczenia na sucho propozycji autorki, zanim wdroży się je w życie. Ale daje też szansę na przyjrzenie się zarówno swojemu dziecku, jak i relacji z nim.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: Anna Bednarska

Studiowała dziennikarstwo, filologię polską i terapię przez sztukę. Była między innymi redaktorką, wykładowczynią i opiekunką do dzieci. Autorka sztuk teatralnych i powieści “Trudny mężczyzna”. W natuli.pl pisze o książkach i przeprowadza wywiady z autorami.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.