Kategorie
Ekowiadomości

Unia Europejska zdecydowała się ratować pszczoły!

Pszczoły (i inne owady zapylające) mają kluczowe znaczenie dla światowej produkcji żywności, ponieważ zapylają aż trzy czwarte wszystkich upraw. Ich spadająca w ostatnich latach liczba jest częściowo związana z powszechnym stosowaniem pestycydów.

„Zdrowie pszczół ma dla ludzi ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy różnorodności biologicznej, produkcji żywności i środowiska”

W kwietniu 2018 roku, po wieloletnich debatach, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej podjęły decyzję o całkowitym zakazie używania neonikotynoidów – najpowszechniej stosowanego środka owadobójczego na świecie, stanowiącego (udokumentowane wieloma badaniami) zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy. Zakaz ten ma wejść w życie do końca roku 2018, chociaż stosowanie insektycydu będzie nadal dozwolone w szklarniach. W 2013 r. UE zakazała stosowania neonikotynoidów w uprawach kwiatowych (np. rzepak), które przyciągają pszczoły. Niestety kolejne lata masowego wymierania pszczół pokazały, że te regulacje nie są wystarczające. Powyższy zakaz powinien doprowadzić do zwiększenia populacji pszczół, niezbędnych w procesie światowej produkcji żywności.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz na natuli.pl

Głosowanie jest wynikiem ostatnich badań, które potwierdziły niebezpieczeństwo, jakie neonikotynoidy stwarzają dla pszczół (i innych zapylaczy), bezpośrednio i poprzez skażenie wody i gleby. „Zdrowie pszczół ma dla ludzi ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy różnorodności biologicznej, produkcji żywności i środowiska” – powiedział europejski komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Ta zmiana polityki ucieszyła aktywistów: „W końcu nasze rządy słuchają swoich obywateli, dowodów naukowych i rolników, którzy wiedzą, że pszczoły nie mogą żyć z tymi substancjami chemicznymi, a my nie możemy żyć bez pszczół” – powiedziała Antonia Staats z Avaaz (największej i ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej). Tymczasem przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Upraw nie zgadzają się z decyzją, argumentując: „Europejskie rolnictwo będzie cierpieć z powodu tej decyzji. Być może nie dzisiaj, być może nie jutro, ale z czasem decydenci dostrzegą wyraźny wpływ usunięcia podstawowego narzędzia dla rolników.” Badania sugerują, że obawy te są bezpodstawne, a dramatyczny spadek populacji pszczół, które – bez wprowadzenia wyżej opisanych ograniczeń – masowo będą wymierać, może mieć katastrofalny dla produkcji żywności skutek.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Według prof. Nigela Raine’a z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie, decyzja UE ma globalne konsekwencje: „Politycy z innych państw będą zmuszeni zwrócić uwagę na tę decyzję. Jeśli chodzi o kwestie żywności, cały świat opiera się na rolnikach i pszczołach. Regulacja stosowania pestycydów jest istotną sprawą i powinna opierać się na równoważeniu niezamierzonych konsekwencji ich użycia dla organizmów niebędących przedmiotem zwalczania, w tym owadów zapylających, a dawaniem rolnikom narzędzi, których potrzebują do zwalczania szkodników upraw.”

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2018/apr/27/eu-agrees-total-ban-on-bee-harming-pesticides

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.