Kategorie
Zdrowie

Jak stosować olejki eteryczne

Rozpylanie w kominku aromaterapeutycznym, oliwka czy kąpiel? Jakie olejki są bezpieczne dla dzieci i na co zwrócić uwagę podczas wyboru olejków?

  • Rozpylanie olejków eterycznych w kominku aromaterapeutycznych – do miseczki kominka wlewamy ciepłą wodę, a do niej zależnie od wielkości pomieszczenia 5-10 kropli olejków lub mieszanki olejków. Miseczkę podgrzewamy świeczką, dzięki czemu w powietrzu rozchodzi się terapeutyczna woń olejków.  Zabieg taki przeprowadzamy 1-2 razy dziennie
  • Kąpiel aromaterapeutyczna – do wanny z ciepłą wodą należy dodać 10-15 kropli mieszaniny olejków. Kąpiel taka powinna trwać około 15 – 30 minut. Podczas zabiegu warto delikatnie masować ciało pod wodą używając gromadzącej się na powierzchni warstwy olejków. Po kąpieli nie spłukujemy ciała tylko wycieramy ręcznikiem
  • Oliwka do pielęgnacji ciała – olejki lub mieszankę olejków w ilości 10-30 kropli dodajemy do 50 mililitrów oleju z nasion winogron lub słodkich migdałów. Tak przygotowaną miksturę bardzo delikatnie wcieramy w ciało
  • Kompresy aromaterapeutyczne – watę, gazę lub ręcznik nasączamy roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie, stosując około 5 kropli olejku lub mieszanki na 100 mililitrów (pół szklanki) ciepłej wody. Tak przygotowany kompres przykładamy na czoło i trzymamy nawet do 2 godzin
  • Do olejków najczęściej stosowanych u małych dzieci zalicza się: lawendowy, mandarynkowy, pomarańczowy, rumiankowy (lekarski i rzymski)
  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych!
  • Bezpośrednio na skórę należy stosować tylko rozcieńczone olejki eteryczne
  • Oliwki nie mogą dostać się do oczu dziecka!
  • We wszystkich przypadkach stosowania olejków eterycznych u małych dzieci (do 6 roku życia) należy konsultować się z lekarzem!

Autor/ka: Dr Władysław Stanisław Brud i dr Iwona Konopacka-Brud

Dr Władysław Stanisław Brud jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego powołanego w 1992 roku, i jego pierwszym prezesem. Współtworzył również Polskie Towarzystwo Kosmetologów, Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Wyrobów Chemii Gospodarczej oraz Polski Związek Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej. Wykładowca między innymi Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. Laureat prestiżowych nagród, między innymi nagrody Ministra Edukacji Narodowej za prace wdrożeniowe substancji zapachowych. W 2002 roku został odznaczony medalem Międzynarodowej Federacji i otrzymał tytuł Honorowego Członka IFEAT.
Dr Iwona Konopacka-Brud – kierownik laboratorium badawczego Pollena-Aroma Sp. z o.o. oraz Dyrektor do Spraw Badawczych w tej firmie Pollena-Aroma Sp. z o.o. Stworzyła markę Dr Beta i opracowała projekty wszystkich wyrobów tej marki. Współtworzyła Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne – od 2002 roku jest jego Prezesem. Założyciel i Redaktor Naczelna jedynego w Polsce czasopisma naukowego poświęconego aromaterapii – kwartalnika „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.
Dr Władysław Stanisław Brud oraz dr Iwona Konopacka-Brud to także autorzy wielu publikacji o aromaterapii, olejkach eterycznych i ich zastosowaniu między innymi: Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Aromaterapia dla każdego, Podstawy perfumerii, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym i Spa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.