Etap pierwszy: głowa
Do wykonania głowy potrzebne będą następujące materiały:
- niecałe 0,5 kg wysokiej jakości runa owczego oczyszczonego, zawierającego śladowe ilości gałązek, drobnych roślin ilość potrzebna na całą lalkę);
- igła do filcowania (można się bez niej obejść, ale w znacznym stopniu pomaga w formowaniu głowy);
- gaza elastyczna w formie rękawa;
- igła o długości 9 cm potrzebna do przeprowadzania nici przez całą głowę lalki;
- trykot w odcieniu cielistym (aby wykonać dużą lalkę, ok 45 cm, potrzeba tkaniny o wymiarach 80 x 80 cm – jest to duży kawałek, ale warto mieć w zapasie trochę więcej materiału na ewentualne powtórki);
- igła do haftów (opcjonalnie, równie dobrze sprawdzi się igła z domowego zestawu);
- mulina w odcieniach na oczy i usta (najlepsza jest mulina firmy Anchor, ze względu na duży wybór ocieni i jakość samych nici, które się nie przecierają podczas haftowania);
- mocny, cienki sznurek do formowania głowy;
- kordonek w odcieniu cielistym do zaszywania trykotu z tylu głowy;
- wosk do malowania policzków.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Przeczytaj: Dlaczego warto uszyć dziecku lalkę?
1. Z płata wełny uformuj kulę. Skręcaj wełnę dążąc do idealnego kształtu kuli. Igłą do filcowania wbijaj niesforne, odstające fragmenty runa. Sprawdzaj twardość kuli. Dobrze ubita wełna nie może być zbyt elastyczna. Jeśli kula dość łatwo kurczy się w dłoni, oznacza to, że jest jeszcze zbyt miękka i wymaga dalszego filcowania. Ważne jest, aby głowa lalki nie była zbyt miękka, gdyż wełna z upływem czasu samoistnie się zbija. Zbyt miękka głowa może za jakiś czas wyglądać nieefektownie. Docelowo kula ma mieć obwód 38 cm.
2. Uformowaną kulę owiń ściśle płatem wełny. Nadmiar runa ściągnij w dłoni, uformuj szyję i tułów.
3. Dwukrotnie owiń szyję sznurkiem do formowania głowy, zawiąż solidnie.
4. Naciągnij gazę elastyczną na całość: głowę wraz z tułowiem.
5. Zaszyj otwór na głowie. Głowa powinna mieć około 38 cm obwodu.
6. Obwiń sznurkiem szyję.
7. Zaznacz linię oczu, owijając głowę dokładnie w połowie, dzieląc ją na dwie równe części.
8. Przyjrzyj się głowie lalki, zdecyduj, gdzie będzie przód, a gdzie tył. W miejscu, gdzie powinno być ucho, przywiąż kolejny fragment sznurka i poprowadź go ku górze głowy, aż do miejsca, w którym powinno być drugie ucho. Zawiąż sznurek.
Aby zapobiec przesuwaniu się sznurków zaszyj je w miejscu, w którym się łączą. Upewnij się, że igła przechodzi również przez wełnę, a nie tylko wierzchnią warstwę pokrytą elastyczną gazą.
Nie odcinaj sznurka, przeciągnij go przez całą głowę. Powtórz czynność po drugiej stronie głowy.
9. Złap za pomocą szydełka sznurek z tylu głowy i przeciągnij go w dół.
10. Powstałe uwypuklenie ściśnij sznurkiem. Przód głowy z zaznaczoną linią oczu i policzkami.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
11. Zrób supełek z wełny i przymocuj go w miejscu nosa. Wbij szpileczki w miejscach, gdzie będą oczy i usta. Przyszyj nos za pomocą sznurka i długiej igły w czterech miejscach przeciągając nitkę horyzontalnie i wertykalnie. Zawiąż supeł z tyłu głowy.
12. Złóż fragment trykotu wzdłuż oczek i ułóż na nim głowę lalki. Głowa powinna nieco wystawać poza krawędź złożonego materiału. Trykot jest bardzo elastyczny, musi dobrze przylegać do głowy. Odrysuj wymagany kształt i wytnij zostawiając zapas na szew (około 1 cm).
13. Naciągnij trykot na twarz lalki i zepnij nadmiar materiału z tyłu głowy.
Za pomocą kordonka w odcieniu cielistym przyszyj odstające fragmenty materiału, szew wzdłuż tylu głowy zszyj za pomocą pokazanego na zdjęciu ściegu. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Ewentualne fałdki przy szyi można wygładzić naciągając jeszcze bardziej trykot z tyłu głowy. Zawiąż supeł z tyłu głowy, a końce kordonka wszyj w głowę.
14. Odległość między środkiem oczu wynosi 6 cm, zaś odległość między środkiem oka a środkiem ust wynosi 5 cm. Klasyczna lalka waldorfska ma oczy i usta rozstawione w równej odległości (jak w trójkącie równoramiennym).
15. Wyszywanie oka. Wyjmij szpilkę, powinna w tym miejscu być widoczna niewielka dziurka. Przeprowadź przez nią nitkę, tak, aby jej koniec znajdował się z tyłu głowy – zostaw tam luźno zwisający kawałeczek nitki. Drugi koniec muliny wystający w miejscu oka nawlecz na igłę ponownie (tu przyda się igła do haftu) i postępuj zgodnie z instrukcjami na zdjęciach. Jeśli chcesz wyszyć okrągłe oko, zaznacz to krzyżykiem o równych ramionach, jeśli oko ma mieć kształt elipsy (jak tutaj), zrób dwa ramiona dłuższe. Zacznij od linii horyzontalnej na środku oka, wyszywaj „wahadłowo” – jeden ścieg nad linią środkową, jeden ścieg pod linią środkową. Takie jednoczesne wyszywanie „do góry” i „do dołu” pomaga uzyskać równy kształt oka.
16. Zawiąż na supeł wystające końce muliny z tyłu głowy. Schowaj końce wszywając je w głowę za pomocą długiej igły.
17. Zdecyduj, jak szerokie usta ma mieć lalka. W równych odległościach od szpilki wbitej w miejscu ust przeprowadź mulinę. Możesz zrobić to dwukrotnie. Końce zawiąż z tyłu głowy i wszyj w głowę. Klasyczna laka waldorfska nie ma wyraźnego wyrazu twarzy, można by powiedzieć, że ma „twarz Mony Lisy” – w zależności od tego, jak się na nią patrzy, przybiera inny wyraz twarzy.
18. Rozsmaruj wosk na skrawku trykotu i pocierając policzki w wybranym przez siebie miejscu zaznacz rumieńce.
Uwaga! Reklama do czytania
Życie seksualne rodziców
Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.
Cud rodzicielstwa
Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
19. Twarz lalki jest gotowa. W następnej części pokażemy, jak zrobić włosy oraz połączyć głowę lalki z tułowiem.
1 odpowiedź na “Jak uszyć lalkę techniką waldorfską? cz.1. Głowa”
kiedy będzie druga część??? :) głowa już zrobiona czeka na resztę :)