Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dzieci?

Dzieciństwo to czas odkrywania, doświadczania, intensywnego rozwijania się i doskonalenia umiejętności, które towarzyszą nam przez całe życie. W tej niezwykłej podróży bardzo ważną rolę odgrywają zabawki. To, co z dorosłej perspektywy wygląda jednak na nieskomplikowaną, dziecięcą rozrywkę, może w rzeczywistości wspomagać rozwój dziecka na wielu poziomach.

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dzieci?

To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowało się jedynie w sferze dziecięcych marzeń, dziś jest na wyciągnięcie ręki. W sklepach czeka na nas mnóstwo różnorodnych zabawek, które przyciągają najmłodszych klientów nowymi funkcjami. Ten swobodny dostęp do różnych ofert bardzo często, wbrew pozorom, utrudnia podjęcie decyzji. Właśnie dlatego warto wiedzieć, że zaspokojenie chwilowej fascynacji dziecka nie jest najważniejszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę w czasie zakupów. Bardzo ważne jest to, jak wybierane przez nas zabawki wpływają na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. A to nie wszystko, bo – jak zresztą w przypadku wszystkich przedmiotów kupowanych najmłodszym – należy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka. Mieści się w nim wysoka jakość wykonania, ale też dostosowanie ich do wieku małych użytkowników. Dlaczego to takie ważne? Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając prezent dla dziecka? Odpowiadamy.

Bezpieczeństwo i wysoka jakość wykonania zabawek to podstawa!

Wybierając odpowiednie zabawki dla dziecka, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są one wykonane. Sprawdźmy, czy bezpieczeństwo użytkowania potwierdzają odpowiednie certyfikaty gwarantujące brak szkodliwych substancji chemicznych. Z bezpieczeństwem nierozerwalnie związana jest też wysoka jakość wykonania. Starannie wykonane zabawki zazwyczaj są trwałe i odporne na uszkodzenia. To z kolei przekłada się na ich funkcjonalność (nie musimy się obawiać, że trzeba będzie je wyrzucić po paru godzinach zabawy), ale przede wszystkim eliminuje ryzyko połknięcia małych elementów, które nieraz odrywają się od zabawek gorszej jakości. 

Aby mieć pewność, że wybierane przez nas produkty są w pełni bezpieczne dla dziecka, warto postawić na sprawdzonych producentów. Bogatym źródłem inspiracji dla wielu rodziców są zabawki w Media Expert. Obok zabawek kreatywnych i edukacyjnych czekają tu na nas gry planszowe, kolejki, lalki, a także ponadczasowe klocki LEGO.

Zabawki dostosowane do wieku dziecka – dlaczego to kryterium jest tak ważne?

Tym, co również ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo dziecka w czasie zabawy, jest dostosowanie zabawki to jego wieku. Zalecenia dotyczące wieku użytkownika praktycznie zawsze podane są na opakowaniu, dzięki czemu możemy podjąć odpowiedzialną decyzję jeszcze przed zakupem. Ale nie tylko o bezpieczeństwo chodzi! Współcześnie mamy dostęp do szerokiego wyboru zabawek, które są specjalnie przystosowane do różnych grup wiekowych, z uwzględnieniem umiejętności motorycznych, a także etapu rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka. 

Z myślą o najmłodszych dzieciach powstały grzechotki, kolorowe wieże i sortery klocków, do których z czasem dochodzą proste puzzle czy układanki. Dużo większy wybór zabawek czeka natomiast na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z jednej strony spada ryzyko połknięcia drobnych elementów, z drugiej – nieco starsze dzieci dużo częściej chcą uzupełniać swoje zabawkowe kolekcje kolejnymi tytułami lubianych serii. A skoro już o lubianych, cieszących się ogromną popularnością użytkowników seriach mowa, warto zajrzeć na stronę: https://www.mediaexpert.pl/zabawki/serie-i-bohaterowie

Zabawki z ulubionymi bohaterami – jakie serie cieszą się dziś największą popularnością?

Swobodna zabawa może wspierać rozwój dziecka, ale też dawać nieograniczoną przestrzeń dla wyobraźni i kreatywności. Jedną z najbardziej kreatywnych form, które większość kilkulatków uwielbia, jest zabawa w dom. Odtwarzanie codziennych sytuacji, a więc wszystkiego tego, co dzieci obserwują, stanowi dla nich doskonałą rozrywkę, ale daje też szansę na eksplorowanie różnych ról społecznych i przyglądanie się konkretnym wydarzeniom z nieco innej, narracyjnej perspektywy. A kim są główni bohaterowie tych scen? Najczęściej rolę rodziców, rodzeństwa czy dziadków odgrywają… zabawki. Mogą być to dowolne pluszaki czy lalki, ale przez najmłodszych reżyserów bardzo często wybierani są też bohaterowie ulubionych książek czy filmów. 

Zabawki inspirowane znanymi opowieściami czy filmami animowanymi doskonale sprawdzają się też w odgrywaniu zobaczonych wcześniej w książce lub na ekranie scen, ale też tworzeniu zupełnie nowych scenariuszy. Na fanów patrolu, który zawsze wkracza do akcji, czeka bogata oferta zabawek interaktywnych, ale też m.in. gier i puzzli – dostępna jest na stronie: https://www.mediaexpert.pl/szukaj-psi-patrol-zabawki. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając odpowiednie zabawki dla dziecka? O jego preferencjach! Być może dla nas maskotka przedstawiająca jego ulubionego bohatera wygląda niepozornie, ale dla dziecka może być spełnieniem marzeń. Jak z bajki!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.