Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Książeczki dla dwulatka. Czym się kierować, wybierając książki dla najmłodszych czytelników?

Wielostronicowe baśnie, powieści i opowiadania, a tuż obok nich… książeczki sensoryczne i kontrastowe, w których tekst jest raczej gościem. Tak właśnie wygląda biblioteczka najmłodszych czytelników – kolorowa, różnorodna i w wielu miejscach zaskakująca. Jeśli chcecie ją uzupełnić, sprawdźcie, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Podrzucamy wam nasze patenty na książeczki dla dwulatka!

Pierwsze miesiąca życia dziecka upływają zwykle pod znakiem książeczek sensorycznych i kontrastowych. Nic dziwnego – na tym etapie mali czytelnicy najchętniej szeleszczą materiałowymi stronami czy przyglądają się kontrastowym konturom. To piękne rozpoczęcie przygody z literaturą z czasem wskakuje jednak na inny poziom. Dziecko coraz częściej skupia uwagę na wyrazach dźwiękonaśladowczych i prostym tekście, coraz chętniej wskazuje na ilustracje, rozpoznaje bohaterów, przedmioty, miejsca. Zastanawiacie się, które książeczki będą do tego najlepsze? Pozostawmy wybór małym czytelnikom. Sprawdźcie nasze propozycje.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Najlepsze książki kontrastowe – zarezerwowane nie tylko dla niemowląt

Wspomnieliśmy już wcześniej o kontrastówkach, które nadal zajmują ważne miejsce w biblioteczkach wielu dwulatków. Używamy słowa „nadal” nie bez powodu – w końcu karty, książeczki i zabawki kontrastowe bardzo często towarzyszą niemowlętom już od pierwszych dni życia. Odgrywają wówczas bardzo ważną rolę – stymulują ich wzrok. Kilka miesięcy później, gdy mały czytelnik widzi już bardzo dobrze (tak dobrze, że jego uwadze nie umknie nawet rodzynek upuszczony przez nas tydzień temu na podłogę…), zastanawiamy się, czy dalsze przeglądanie kontrastówek nadal ma sens. Ma! 

Kontrastówki dla małych dzieci – książka obrazkowa ma moc!

Nazywanie zwierząt czy przedmiotów zaprezentowanych w takich publikacji to teraz doskonały trening mowy, samodzielnie obracanie stron to dobre ćwiczenie dla małych rączek, a często także – gdy wspomniane kontrasty nie opierają się tylko na czerni i bieli – okazja do rozróżniania i nazywania kolorów. Jeśli szukacie książeczek, które odpowiedzą na wszystkie te potrzeby, sprawdźcie kontrastówki Aleksandry Brambor-Rutkowskiej i Pawła Mildnera. W serii ukazały się trzy tytuły: „Zupa”, „Pranie” i „Spacer”. Mnóstwo kolorów, wyrazy dźwiękonaśladowcze i obrazkowe opowieści o codziennych czynnościach to tylko jedne z wielu powodów, dla których te książki dla dwulatka cieszą się tak ogromną popularnością.

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Seria książek, którą polubi każde dziecko – Pucio w roli głównej!

Skoro mówimy już o wyrazach dźwiękonaśladowczych, nie możemy zapomnieć o Puciu. Bohater serii książek stworzonych przez Martę Galewską-Kustrę i Joannę Kłos od wielu lat gości w domach wielu dwulatków, choć nasze rodzicielskie doświadczenie podpowiada, że po wspomniane książeczki chętnie sięgają też zarówno młodsze, jak i znacznie starsze dzieci. Skąd taki sukces? Już wyjaśniamy. Niektóre książki tworzące serię występują w mniejszym formacie, zawierają proste historie i onomatopeje („Pucio mówi dzień dobry”), inne z kolei – znacznie większe i dłuższe – zbierają w sobie ciekawe opowieści, ćwiczenia i zagadki, a także cenne wskazówki dla rodziców. Czego się z nich dowiecie? Tego, jak wspierać rozwój mowy dziecka! Autorka jest świetną logopedką i pedagożką dziecięcą, więc możecie jej zaufać. Ale ciekawe historie i ćwiczenia logopedyczne to nie wszystko! Przecież kochamy Pucia też za ilustracje, a autorką wszystkich z nich jest Joanna Kłos.

Najlepsze książki edukacyjne – jak znaleźć odpowiednie książki dla dwulatka?

Wasze dziecko jeszcze kilka miesięcy temu nieśmiało uczyło się czworakować, a teraz zadaje kilkadziesiąt pytań na godzinę? Ta ciekawość jest niesamowita! Warto ją wzmacniać, proponując dwulatkowi książeczki edukacyjne. Wiele z nich tworzy bestsellerową serię „Akademia Mądrego Dziecka”, w której królują kartonowe strony z ruchomymi elementami zachęcającymi do wspólnej zabawy. Poszczególne książki zostały dopasowane do konkretnych etapów rozwoju dziecka – tytuły stworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach zawierają pierwsze słowa, choć nie brakuje też bardziej „zaawansowanych” pozycji, wprowadzających zagadnienia związane m.in. z działaniem zmysłów („Smak” czy „Wzrok”). Równie inspirujące książeczki, które zostaną z wami na dłużej, wchodzą w skład serii „Mądra Mysz”. Znajdziecie w nich krótkie, wypełnione ciekawostkami opowiadania o różnych zawodach, codziennych czynnościach i emocjach, także tych najtrudniejszych. Publikowana przez wydawnictwo Media Rodzina seria jest więc bardzo zróżnicowana, a to sprawia, że ciekawi nie tylko dzieci, ale też… rodziców. Polecamy!


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.