Kategorie
Polecamy

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną dla dzieci?

Wybór optymalnej szczoteczki do zębów dla dzieci jest niebywale istotny. Co oczywiste, w ten sposób możesz zadbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Równie ważne jest jednak to, aby przez pierwsze lata mycia zębów szczoteczką dziecko nie zniechęciło się do tej czynności. Wbrew pozorom bardzo pomocne w tej kwestii mogą być właśnie pierwsze szczoteczki do zębów, które kupisz swojemu dziecku.

 

Jak dobrać szczoteczkę do zębów dla dzieci? 

Szczoteczkę do zębów dla dzieci powinno się wybierać przede wszystkim z uwagi na wiek Twojej pociechy oraz funkcjonalność tego urządzenia. Nie da się ukryć, że na rynku czeka na Ciebie bardzo bogata oferta szczoteczek do zębów, wśród których wyróżnia się szczoteczki manualne, szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne, a od niedawna w asortymencie Oral-B dostępne są nawet szczoteczki magnetyczne, które czyszczą zęby jeszcze dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Z uwagi na to, że u dzieci wciąż kształtuje się zarówno nawyk, jak i technika mycia zębów, odpowiedź na pytanie „jak dobrać szczoteczkę do zębów dla dzieci” jest szczególne ważna. 

Czy szczoteczka elektryczna może być szczoteczką do zębów dla niemowlaka? 

Szczoteczka do zębów dla dzieci 0-3 jest wyjątkowo istotna – będzie to przecież pierwsza szczoteczka, jaką Twoja pociecha będzie myła zęby. I choć szczoteczka elektryczna dla dzieci cechuje się znacznie dokładniejszym działaniem, to pierwsza szczoteczka do zębów dla niemowlaka koniecznie powinna być szczoteczką manualną o bardzo miękkim włosiu. Szczoteczka do zębów dla niemowlaka musi być też mała – czyli dopasowana do jamy ustnej dziecka. Rodzic musi zwracać uwagę na stan szczoteczki i systematycznie ją wymieniać, ważne jest również zniechęcanie malucha do żucia szczoteczki. Jeżeli zauważysz, że włókna szczoteczki rozchylają się w różnych kierunkach, wskazuje to na konieczność wymiany elementu. Wszystko to wynika z troski o dopiero formujący się zgryz oraz wrażliwe dziąsła niemowlęcia. W ofercie Oral-B dostępne są najlepsze szczoteczki do zębów dla dzieci 0-3, które mogą być stosowane już od 4. miesiąca życia. 

Szczoteczka elektryczna dla dzieci 3+ 

Bardzo ważne jest to, aby zanim dziecko po raz pierwszy skorzysta ze szczoteczki elektrycznej, potrafiło już prawidłowo trzymać samą szczoteczkę oraz odpowiednio myć zęby. W tym celu bardzo pomocna będzie tzw. wizyta adaptacyjna u stomatologa, gdzie dziecko zostanie poinstruowane o optymalnej technice mycia zębów. Ze wspomnianych wcześniej powodów przyjmuje się, że elektryczna szczoteczka dla dzieci dozwolona jest od 3. roku życia. Oczywiście dziecko musi w dalszym ciągu uczyć się poprawnego mycia zębów z użyciem szczoteczki elektrycznej. W ofercie Oral-B dostępne są jedyne w swoim rodzaju elektryczne szczoteczki dla dzieci z ulubionymi postaciami z filmów Disneya, co z pewnością zachęci Twoją pociechę do szczotkowania zębów. Dzięki szczoteczce od Oral-B kształtowanie prawidłowych nawyków szczotkowania będzie znacznie prostsze. 

Dlaczego szczoteczka elektryczna dla dzieci 3+ to dobry pomysł? 

Mycie zębów przez dziecko za pomocą szczoteczki elektrycznej wiąże się z wieloma korzyściami. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście dokładniejsze mycie zębów. Elektryczne szczoteczki dla dzieci usuwają więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczki manualne, za ich pomocą łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i tym samym zmniejszać ryzyko wystąpienia próchnicy. To jednak nie wszystko – szczoteczka elektryczna dla dzieci to też większa łatwość użytkowania. Szczoteczka elektryczna wykona większość pracy za dziecko dzięki poruszającej się główce szczoteczki oraz wbudowanym timerze gwarantującym odpowiedni czas szczotkowania. I wreszcie elektryczna szczoteczka dla dzieci to większy entuzjazm Twojej pociechy podczas mycia zębów – to dla malucha ciekawa nowość, która dodatkowo wzbogacona jest o wizerunki ulubionych postaci z bajek. Jeżeli mycie zębów będzie kojarzyło się dziecku z przyjemnością, wyraźnie rosną szanse na właściwe utrzymywanie higieny jamy ustnej w przyszłości. 

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna dla dzieci – co je różni? 

Każda szczoteczka soniczna dla dzieci to szczoteczka elektryczna, ale nie każda szczoteczka elektryczna to szczoteczka soniczna. Wynika to z faktu, że każda szczoteczka soniczna dla dzieci ma silniczek elektryczny, warto jednak wiedzieć, że główka szczoteczki sonicznej dla dzieci ma podłużny kształt, tym samym przypominając szczoteczkę manualną. Szczoteczka soniczna wykonuje ruchy z boku na bok, a podczas swojej pracy emituje falę dźwiękową o częstotliwości około 260 Hz. 

Szczoteczka soniczna dla dzieci – od kiedy dziecko może używać? 

Szczoteczka soniczna jest dobry wyborem w przypadku nieco starszych dzieci i nastolatków. Młodsze dzieci powinny używać szczoteczek elektrycznych z dodatkowymi funkcjami, dzięki którym mycie zębów będzie przyjemniejsze. Szczoteczka soniczna dla dzieci to produkt, który znajdziesz w ofercie Oral-B. 

Dlaczego tak ważna jest miękka końcówka do szczoteczki do zębów? 

Miękka końcówka do szczoteczki do zębów zalecana jest nie tylko osobom z nadwrażliwością dziąseł, ich krwawieniem czy opuchlizną, ale też dla dzieci. Wynika to z tego, że dziąsła dzieci są wrażliwsze na uszkodzenia mechaniczne podczas szczotkowania, ponadto maluchy mogą zbyt mocno przyciskać szczoteczkę do powierzchni zęba. Miękka końcówka do szczoteczki do zębów powinna być wymieniana co 3 miesiące, aby zapewnić optymalne warunki do szczotkowania. Jeśli zaczyna się odchylać na boki lub wyginać, również należy wymienić końcówkę. 

Artykuł przygotowany we współpracy z marką Oral-B

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.