Kategorie
Rodzina

Jak zabrać o dobry początek adaptacji do przedszkola

Wyobraź to sobie. Przez trzy lata nie wolno ci się oddalać od rodziców. Pilnują cię na plaży, w sklepie, na chodniku nie puszczają twojej ręki. Jesteś za mała, żeby samodzielnie zrobić większość rzeczy. Kiedy się przewrócisz, nikt nie oczekuje, że będziesz się przytulać do obcych ludzi. Nie chodzicie w bardzo głośne miejsca, zamiast siedmiu godzin w hałaśliwej galerii handlowej idziecie na spacer do parku. Wtem pierwszego września okazuje się, że masz zostać w obcym budynku, z obcymi dorosłymi i z grupą płaczących dzieci. Sama.

Powyższa sytuacja udowadnia tylko tyle, że w nocy z 31 sierpnia na 1 września przeszłaś przemianę. I jesteś gotowa, żeby zostać w przedszkolu sama, z obcą panią, w budynku, którego nie znasz, z innymi podobnie przerażonymi dziećmi. Na jakieś pięć do siedmiu godzin.

Adaptacja do przedszkola – kiedy warto ją rozpocząć?

Tak wygląda wejście do przedszkola dla większości dzieci, jeśli nie zadbamy o adaptację. Dla przedszkolaka budynek przedszkola jest tak samo obcy jak supermarket. Bez adaptacji możemy zostawić je w Tesco u miłego pana ochroniarza – z perspektywy dziecka różnica nie będzie kolosalna.

Początek sierpnia to jest dobry moment, żeby zadbać o adaptację, żeby rozpocząć proces, który umożliwi dziecku nawiązanie bezpiecznej relacji z dorosłym, u którego ma szukać wsparcia w największym kryzysie i nieszczęściu, w tęsknocie za mamą. 

KURS ONLINE DLA RODZICÓW, kTÓRZY CHCĄ ZADBAĆ O BEZPIECZNĄ ADAPTACJĘ
ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA

👉 Pomysły na trudne rozstania w przedszkolnej szatni

👉 Zabawy regulujące emocje związane z adaptacją

👉 Pomysły na poranne i wieczorne kryzysy 

Znajdziesz je w kursie online ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA, który stworzyła autorka tego tekstu – psycholożka dziecięca z 20-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i ich rodzicami

Poproś w przedszkolu o:

  • Zdjęcia wnętrz. Mogą być ułożone w formie prezentacji, nauczyciel idzie przez przedszkole zaczynając od samej bramy, przez szatnię, do kolejnych sal i robi zdjęcia telefonem. Potem wrzuca je w kolejności do PowerPointa i możemy zaprosić dziecko na wirtualny spacer po przedszkolu. Możemy je wydrukować. Całość przygotowania zajmuje jakieś 40 minut i będzie pomocna przez kolejne 10 lat. 
  • Zestaw piosenek, których dzieci będą słuchać w pierwszych dniach. Z dużo większym poczuciem bezpieczeństwa wchodzi się w obce miejsce, kiedy słychać w nim dźwięki kojarzące się z domem, z relaksem, z zabawą. 
  • Poproś o bajkę nagraną przez nauczyciela. Może być to piętnaście minut przeczytanego tekstu, który zostanie zakończony ciepłymi słowami „Czekam na ciebie w przedszkolu”. To wystarczy, żeby dziecko oswoiło się z głosem dorosłego, do którego ma się przytulać, kiedy rodzica nie będzie obok. 

Oczywiście są to tylko przykłady strategii, jakimi dorośli mogą wesprzeć dziecko w procesie adaptacji. Bo adaptacja to relacja, wymaga czasu.

Avatar photo

Autor/ka: Agnieszka Misiak

Jest psychologiem dziecięcym, wspiera dorosłych w budowaniu dobrej relacji z dziećmi, pomaga zajrzeć za podszewkę trudnych, dziecięcych zachowań. Pokazuje praktyczną stronę psychologii i dzieli się sprawdzonymi rozwiązaniami z rodzicami i innymi specjalistami. Zobacz więcej na agnieszkamisiak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.