Kategorie
Polecamy

Jak zaprojektować wnętrze w pokoju nastolatka?

Pokój młodzieżowy powinien być dopasowany do oczekiwań nastolatki lub nastolatka. Projektując takie wnętrze, warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, jego preferencje kolorystyczne i stylistyczne. Przedstawiamy kilka propozycji na pokój dla osoby w wieku nastoletnim.

Strefa sypialni i przestrzeń do nauki

Podstawową kwestią, związaną z projektowaniem pokoju młodzieżowego, jest wydzielenie dwóch przestrzeni – do spania i do nauki. Sen jest bardzo ważny, zwłaszcza w przypadku osób w wieku dojrzewania. Jednocześnie młodzież musi poświęcać zwykle sporo czasu na naukę – zwłaszcza że wszystkie zajęcia odbywają się zdalnie, a do tego trzeba dodać odrabianie lekcji, zajęcia dodatkowe, naukę języków oraz inne zadania. Strefa sypialni powinna być jak najbardziej komfortowa i umożliwiająca regenerację.

Należy jednak pamiętać o tym, że młody człowiek może wykorzystywać łóżko także do czytania, korzystania z laptopa lub słuchania lekcji zdalnych. Właśnie dlatego dobrze postawić na łóżko z wygodnym, miękkim zagłówkiem, wykonanym np. z weluru lub bawełny. W ten sposób nastolatek będzie mógł wygodnie siedzieć na łóżku i swobodnie spędzać czas. Wielu rodziców decyduje się na kanapę dla dziecka zamiast łóżka. Takie rozwiązanie ma pewne zalety – w ciągu dnia można złożyć mebel i nastolatek może przyjmować na nim gości.

Warto jednak pamiętać o tym, że kanapa nie jest odpowiednia do spania, a łóżko z porządnym materacem zapewni odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Drugą częścią w pokoju młodzieżowym powinna być wydzielona przestrzeń do nauki, czyli biurko, fotel, a także półki i szuflady z miejscami na książki, laptopa i inne pomoce naukowe. Dobrym miejscem na wydzielenie tej przestrzeni jest ściana z oknem, ponieważ znajduje się tam naturalne źródło światła. Nad biurkiem można przymocować półki lub tablicę korkową. 

Stylowe dodatki w pokoju

W pokoju młodzieżowym spore znaczenie mają także różne dodatki, np. gadżety i akcesoria, a także lampy i naklejki. W pokoju fana motoryzacji można wykorzystać m.in. naklejki na ścianę w kształcie samochodu, a w pomieszczeniu osoby, która interesuje się makijażem, powinna znaleźć się toaletka. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także miejsca – w większym pomieszczeniu zmieści się więcej sprzętów i mebli. 

Kolorystyka pokoju młodzieżowego

Kolorystyka w pokoju młodzieżowym powinna być dopasowana do preferencji młodego człowieka. Nie należy tutaj kierować się płcią dziecka, tylko tym, co rzeczywiście lubi. W sytuacji gdy nastolatek sam nie wie, które kolory będą dla niego najlepsze, można postawić na coś prostego i uniwersalnego, np. biel i czerń, beż, pudrowy róż czy odcień łososiowy. Lepiej, jeśli pokój nie jest zbyt ciemny, ponieważ może to działać optycznie pomniejszać pomieszczenie – jedyny wyjątek to sytuacja, kiedy pokój młodzieżowy sam w sobie jest duży i jasny.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.