Kategorie
Rodzicielstwo Rodzina

Jak zmieniają się mózgi rodziców, po urodzeniu dziecka?

Rodzicielstwo zmienia wiele – a naukowcy udowadniają, że nawet więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. W mózgu rodziców wydzielają się bowiem substancje zwane neuroprzekaźnikami, od których zależy nasze samopoczucie, motywacja i kompetencje.

Jak to jest u mamy?

W przypadku kobiet, zmiany w mózgu zachodzą już na etapie ciąży. Wszystko za sprawą hormonów, zmieniających nie tylko kobiecą cielesność, ale również mózg. W jaki sposób? Otóż estrogeny, oksytocyna, prolaktyna i dopamina, zagęszczają sieć neuronów i komórek nerwowych. Dochodzi do tego przede wszystkim w korze przedczołowej, płacie ciemnieniowym, jądrze migdałowatymi i podwzgórzu. To obszary odpowiadające m.in. za emocje, myślenie przyczynowo-skutkowe, uczucia wyższe. Dodatkowo, do organizmu matki, z płodu przenikają jego komórki. Osadzają się w mięśniach, wątrobie, nerkach, skórze i… mózgu.

Wszystkie te procesy zachodzą w ciąży, choć największa przebudowa mózgu kobiety zaczyna się tuż po porodzie. Wszystkim mamom znany jest efekt wow tuż po urodzeniu dziecka, utrzymujący się przez kilka pierwszych tygodni. W rzeczywistości stan ten przypomina stan zakochania – a wszystko za sprawą reakcji biochemicznych zachodzących w mózgu, dopaminy i serotoniny.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jak to jest u taty?

I choć zmiany w mózgu w największym stopniu dotyczą kobiet, nie omijają również mężczyzn. Podczas gdy u kobiet po urodzeniu dziecka rośnie poziom testosteronu, u mężczyzn spada. Według badaczy, może być to związane z wycofaniem z typowo męskiej rywalizacji i zaangażowaniem w ojcostwo. Redukcja poziomu testosteronu ma „zmusić” mężczyzn do pozostania z dziećmi i opieki nad nimi. Ponadto, im więcej interakcji między ojcem a dzieckiem, tym te zmiany w mózgu są głębsze.

W kobiet wyższy poziom testosteronu działa motywująco – podnosi koncentrację, dodaje sił, ale wzmaga również poziom agresji. Rośnie też aktywność struktury zwanej jądrem migdałowatym, które odpowiada za strach, agresję, ale równie pamięć. Kobieta staje się dzięki temu wrażliwa na potrzeby dziecka, wyostrzają się jej zmysły, jest w stanie rozpoznawać subtelne różnice w płaczu malca.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Niemniej ważną rolę odgrywa oksytocyna, która produkowana jest głównie w mózgu, ale także – w przypadku mężczyzn – w jądrach. Im więcej oksytocyny, tym bardziej jesteśmy do siebie przywiązani. Jej poziom rośnie tuż po porodzie w przypadku kobiet. U mężczyzn zaś, gdy biorą dziecko na ręce.

Wszystko to sprawia, że mózgi rodziców mają więcej „zdolności”, niż mózgi osób bezdzietnych. Rodzice lepiej rozwiązują problemy, szybciej kojarzą fakty, poprawia im się orientacja przestrzenna. Kobiety posiadające dzieci mają także lepszą pamięć. Ponadto przeżywają mniejszy stres w nowych sytuacjach, są bardziej wyczulone na rozpoznawanie emocji, wolniej się starzeją i szybciej dochodzą do siebie po urazach. Jestem mamą! Jestem tatą! What’s your superpower?

Warto jeszcze przeczytać:


Na podstawie: coaching.focus.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.