Kategorie
Rodzicielstwo rodzina

Jak zmieniają się mózgi rodziców, po urodzeniu dziecka?

Rodzicielstwo zmienia wiele – a naukowcy udowadniają, że nawet więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. W mózgu rodziców wydzielają się bowiem substancje zwane neuroprzekaźnikami, od których zależy nasze samopoczucie, motywacja i kompetencje.

Jak to jest u mamy?

W przypadku kobiet, zmiany w mózgu zachodzą już na etapie ciąży. Wszystko za sprawą hormonów, zmieniających nie tylko kobiecą cielesność, ale również mózg. W jaki sposób? Otóż estrogeny, oksytocyna, prolaktyna i dopamina, zagęszczają sieć neuronów i komórek nerwowych. Dochodzi do tego przede wszystkim w korze przedczołowej, płacie ciemnieniowym, jądrze migdałowatymi i podwzgórzu. To obszary odpowiadające m.in. za emocje, myślenie przyczynowo-skutkowe, uczucia wyższe. Dodatkowo, do organizmu matki, z płodu przenikają jego komórki. Osadzają się w mięśniach, wątrobie, nerkach, skórze i… mózgu.

Wszystkie te procesy zachodzą w ciąży, choć największa przebudowa mózgu kobiety zaczyna się tuż po porodzie. Wszystkim mamom znany jest efekt wow tuż po urodzeniu dziecka, utrzymujący się przez kilka pierwszych tygodni. W rzeczywistości stan ten przypomina stan zakochania – a wszystko za sprawą reakcji biochemicznych zachodzących w mózgu, dopaminy i serotoniny.

seria rodzicielska

Pakiet książek Pierwszego Wyboru dla rodziców 

Pakiet książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

Jak to jest u taty?

I choć zmiany w mózgu w największym stopniu dotyczą kobiet, nie omijają również mężczyzn. Podczas gdy u kobiet po urodzeniu dziecka rośnie poziom testosteronu, u mężczyzn spada. Według badaczy, może być to związane z wycofaniem z typowo męskiej rywalizacji i zaangażowaniem w ojcostwo. Redukcja poziomu testosteronu ma „zmusić” mężczyzn do pozostania z dziećmi i opieki nad nimi. Ponadto, im więcej interakcji między ojcem a dzieckiem, tym te zmiany w mózgu są głębsze.

W kobiet wyższy poziom testosteronu działa motywująco – podnosi koncentrację, dodaje sił, ale wzmaga również poziom agresji. Rośnie też aktywność struktury zwanej jądrem migdałowatym, które odpowiada za strach, agresję, ale równie pamięć. Kobieta staje się dzięki temu wrażliwa na potrzeby dziecka, wyostrzają się jej zmysły, jest w stanie rozpoznawać subtelne różnice w płaczu malca.

Związki Partnerskie

Życie seksualne rodziców

Ta książka jest więc dla wszystkich, którzy chcieliby każdego dnia świadomie pielęgnować miłość. „Dojrzałość do relacji to zrozumienie, że nie da się mieć wszystkich, ale że można mieć z jedną osobą wszystko, czego potrzeba”.

Niemniej ważną rolę odgrywa oksytocyna, która produkowana jest głównie w mózgu, ale także – w przypadku mężczyzn – w jądrach. Im więcej oksytocyny, tym bardziej jesteśmy do siebie przywiązani. Jej poziom rośnie tuż po porodzie w przypadku kobiet. U mężczyzn zaś, gdy biorą dziecko na ręce.

Wszystko to sprawia, że mózgi rodziców mają więcej “zdolności”, niż mózgi osób bezdzietnych. Rodzice lepiej rozwiązują problemy, szybciej kojarzą fakty, poprawia im się orientacja przestrzenna. Kobiety posiadające dzieci mają także lepszą pamięć. Ponadto przeżywają mniejszy stres w nowych sytuacjach, są bardziej wyczulone na rozpoznawanie emocji, wolniej się starzeją i szybciej dochodzą do siebie po urazach. Jestem mamą! Jestem tatą! What’s your superpower?

Warto jeszcze przeczytać:


Na podstawie: coaching.focus.pl

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *