Kategorie
Ekowiadomości

Joga łagodzi ból

Naukowcy odkryli nowe zalety uprawiania jogi: łagodzi ból i pomaga funkcjonować osobom chorym na fibromialgię

Naukowcy odkryli nowe zalety uprawiania jogi: łagodzi ból i pomaga funkcjonować osobom chorym na fibromialgię. Ostatnie badania donoszą, że uczestnictwo chorych na fibromialgię w programie „Joga Świadomości” znacząco poprawiło ich stan zdrowia i funkcjonowanie, w porównaniu z pacjentami korzystającymi ze standardowej opieki.

Fibromialgia jest zespołem chorobowym, charakteryzującym się bólem w układzie kostno-stawowym, występującym w określonych punktach. Bólowi towarzyszy chroniczne zmęczenie, a także uczucie sztywności. Naukowcy donoszą, że w samych Stanach Zjednoczonych na fibromialgię cierpi 11 mln osób. Koszty leczenia tego schorzenia rocznie przekraczają sumę 20 mld dolarów. Efekty leczenia farmakologicznego nie zachwycają, bo łagodzą objawy tylko w 30 proc. przypadkach, a poprawiają funkcjonowanie u 20 proc. chorych.

– Choć joga była uprawiana od stuleci, dopiero ostatnio naukowcy zaczęli odkrywać, jak wpływa na osoby cierpiące na chroniczne bóle. Program „Joga Świadomości” jest odmienny od dotychczasowych praktyk leczenia fibromialgii, ponieważ łączy w szerokim zakresie techniki oparte na zasadach jogi – postawy, medytacja, ćwiczenia oddechowe i grupowe dyskusje. Wyniki badania pilotażowego są obiecujące i wskazują korzyści płynące z uprawiania jogi – powiedział James W. Carson z Oregon Health & Science University.

Kobiety stanowią 80 proc. osób cierpiących na to schorzenie. Dlatego też w badaniu uczestniczyły tylko one: 53 kobiety, w wieku od 21 lat, chorujące na fibromialgię. 25 z nich wzięło udział w programie Joga Świadomości, a reszta kontynuowała standardowe leczenie.

Po zakończeniu leczenia kobiety, biorące udział w programie zawierającym ćwiczenia jogi, wykazywały znaczące zmniejszenie objawów choroby i poprawę, jeśli chodzi o ból, uczucie zmęczenia i nastrój.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.